Jack staví dům

• Dánsko The House That Jack Built (více)

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

Renfield

Jack není výjimkou, i u něj jsem se těšil na von Trierův prolog, který k mému překvapení tentokrát nepřišel. Hold, je to přeci jiná kapitola, kapitola o Jackovi, či kdo vlastně staví ten dům? Inu, staví ho Jack, ale můj pocit z vyprávění je poněkud jiný. Ne, Lars von Trier nezačal vykrádat sám sebe, pouze rekapituluje, staví dům... vzhledem k jeho údajným stavům, je to všechno vlastně logické. Tentokrát tedy bez prologu, přesto s opět jedinečným stylem vyprávění. Rozdělení do kapitol už klasické, ale stále poutavé, obzvlášť u tohoto druhu filmu. Ovšem to co přichází po (či před) vraždách, připodobnění, vysvětlení, nebo ještě větší nepochopení, to je zase jiný svět, přesto stále Jackův/Larsův. Právě zde je nejvíce patrná odpověď na otázku, kdo staví dům a zdaleka tomu tak není pouze díky několika záběrům. Mimochodem, kolikrát ani nemusí být doslovně řečeno, ukázáno a přesto jsem si velmi často vzpomněl i na Prvek zločinu, možná díky tématu, možná díky atmosféře, či "snovým rozhovorům", ale vzpomněl. Nakonec i bez odkazů na filmy, kdo zná, ten pozná i z mnoha jiných (především vzory), alespoň já mám ten pocit. Blíže k filmu? Násilí? Oproti například Antikristovi prakticky minimální. Humor? Překvapivě častý, přesto i studie myšlení sériového vraha funguje dokonale. Ovšem pocit "směji se něčemu, čemu bych přece neměl" přichází často. Silné scény? Tentokrát těžko zmínit jedinou, či více z nich, prakticky každá má své, každá je zapamatovatelná a někdy jiným způsobem silná. Herci? Matt Dillon dost pravděpodobně ve své životní roli naprosto dokonalý. Bruno Ganz jako Verge taktéž, navíc s charismatickým hlasem, který je zde přeci jen častější. Epilog... to, oč byl ochuzen úvod filmu přichází v jeho závěru, snad dvojnásob silné. Právě závěrečná scéna film zdobí, je v ní mnoho odkazů a možná až příliš jasné vysvětlení, přesto zase dostává, už jen ty geniální záběry, hudba k nim, to poselství... Lars von Trier je po méně výrazné Nymfomance zpět a já doufám, že se v pocitu, že tohle mělo být jeho poslední slovo mílím. 90% ()

WayDott

Bylo to drsný, hodně drsný. Občas jsem musela zkrátka odvrátit zrak. Asi 4x jsem měla chuť odejít. Některé scény tak brutální, až se mi zvedal kufřík. Od Triera jsem žádnou romantiku nečekala. Ale tohle bylo opravdu dost za hranicemi lidské snesitelnosti. Možná bych dala i 5*, ale ty děti bylo už moc. ()

bobstock

Lars v další podivnosti. Jack samozvaný architekt a inženýr jsi pořídí novou zábavu a místo domu z ytongu začne popravovat nic netušící oběti. Film je rozdělen na etapy z nichž každá je svým způsobem jedinečná, geniální i hodně, černě vtipná, ale také velmi zdlouhavá. Každý úkon pečlivě popisuje a obhajuje, jakožto přípravu na pozdější soud, který na konci skutečně přijde. Náboženská či historická vyobrazení v živých kulisách ve zpomalených záběrech typické pro režisérovu tvorbu včetně představy vrahova pekla. Narozdíl od jiných tento počin, už nemusím vidět více. 70% ()

Všelicos

Your house is a fine little house, Jack." Má to prostě všechno. A kromě sadistických vražd (prsa!) i překvapivě hluboké myšlenky, představované během každého intermezza. Konec je vskutku dantovský a Vergilius tomu dodal tu pravou šťávu. Rozhodně doporučuji. ()

Garch

Kdo jiný má natočit studii o pedantském zvráceném neurotickém vraždícím psychopatovi, než psychopat Lars von Trier. S potěšením si nejprve vodí diváka mezi ujetostí, trapností a hrůzou "...Vrah s obsedantně kompulzivní poruchou, to je až absurdní. Ty máš ale smůlu, Jacku." (Larsi). Následně sadistické šílenosti dotahuje až dokonce. Jako vždy mě Lars von Trier naštval tou arogancí. Nemůžu tomu sestupu kruhy pekla dát odpad i když bych chtěl, ale nikomu Jacka nedoporučuji. . ..."umělec musí být cynický" (říká Jack nebo Lars?) ...PS R.I.P. Bruno Ganz: Anděl z Nebe nad Berlínem / Hitler / spolupráce s Tierem / smrt. ()

Brejlil

Jestliže jsem Nymfomanku chápal jako ťafku maloměšťáckému očekávání, co s Jackem? "Hranice akceptovatelnosti" tedy nepřekračuje nikde, asi proto, že ona "nejsilnější" scéna s rodinkou je vlastně groteskou. Ony všechny ty vraždy jsou takové zvráceně vtipné, jenže bohužel docela dlouho trvá, než se Lars rozjede. A i když se rozhodně nechceme identifikovat s Jackem, cítíme, že někdy má pravdu. Bohužel, po opravdu nápadité pointě přijde katabasis. Která je fragmentární, mnohdy samoúčelná a tu a tam mi něco určitě uniklo. Sice film docela svižně uběhl, ale zpočátku to upřimně byla spíše nuda a hlavně, k zamyšlení nad těžkým osudem umělce mně nepřivedl. Snad příště, Larsi. ()

Klajnik

Jistě se jedná o divácky přívětivější film, než je třeba Trierova Nymfomanka, protože zde je patrný humoristický aspekt a já se při některých scénách vyloženě smál. To se stává jen zřídka, páč vytříbený smysl pro humor moc tvůrců nemá a filmy, které se běžně řadí jako komedie považuji za infantilní a afektované. Jack je dlouhý film, ale nenudí ani chvilku, přestože některé pasáže mají poměrně dlouhé trvání. Vůbec to ale nevadí, páč film je tak "šťavnatý", tak neobvyklý a plný. Lidi tomu dávají sežrat, že je to pouhá provokace a dle mého to provokace opravdu je. Jelikož však Lars von Trier vládne ostrocitem, tak je schopen provokovat takovým vkusným a vytříbeným způsobem, že by to můžu jen žrát z ruky. Je to amorální film, ano, ale já si rád poslechnu egocentrického, vyšinutého sériového vraha pokoušejícího se obhájit si své zločinné jednání tím, že mu přisuzuje pozitivní hodnotu na poli estetiky. Považuje vraždy, které vykonal, za umělecká díla. To vůbec není prvoplánové. Je to zvláštní až unikátní koncept i film. Rozhodně neobvyklé, nihilistické i groteskní. Zkrátka solidní umělecké dílo, které svou výstavbou a náplní dialogů dokáže intelektuálně stimulovat a já jsem v neutuchající záplavě generičnosti vděčný za každé dílo, které dokáže být jak zábavné tak i hodnotné. Můj otec říkal, že se při sledování cítil občas poněkud provinile a dává jen smysl, že takový film nebude přístupný širší skupině lidí, ale to je jenom dobře. ()

rotel odpad!

Bol som veľmi zvedavý, či tu nebudem sám s hodnotením "odpad!". Chvíľu mi to trvalo, no našiel som kolegu už v tretej stovke medzi hodnotiacimi. ()

Hernycztek

Těžko říci, čemu přisuzovat moje nepochybné zklamání, ale dost možná to bude všemi možnými recenzemi a komentáři na všech možných stránkách, které se nám Jacka a Triera snažili prezentovat jako šílené maniaky. Člověk se pak těší na dvě a půl hodiny trvající zvráceností, které mají nezkušené diváky minimálně pohoršit, a místo toho dostává dvou hodinovou lekci filozofie plnou úsměvných dialogů a na to, co bysme si přáli vidět - tedy vraždy, zbyla pouhopouhá půl hodinka. Přesto v téhle třicetiminutovce dokáže Trier šokovat pěkným gore a způsoby jakými Jack zabíjí. Rozdělení na různé části mi nesedlo.. nechci říkat, že je tento film určený těm, kteří rozumí umění, ale bohužel to tak bude. Ačkoli je tu slušné explicitní gore, tak to na něm není postavené, což mě zrovna u tohohle režiséra mrzí dvojnásob. Závěrečný epilogový proslov v pekelném prostředí s depresivní hudbou mě v tom jen utvrdil a po pár dnech z toho mám sotva průměrné pocity. ()

winetach

Tento film sa nedá jednoznačne ohodnotiť. Rozhodujem sa medzi dvoma a piatimi. Trier opäť dokazuje, že medzi nepochopením a kultom je tenká hranica.. ()

Flopik

Tvorba Larsa mi nie je nejako sympatická skôr naopak. Film však vyzeral zaujímavo tak som tomu dal šancu.Nebolo to zlé ale nemôžem ani povedať žeby som sa bavil.Dĺžka filmu je riadne prehnaná, môže zato z časti aj koniec ktorý je hrozne zdĺhavý a tak isto aj scény ktoré vôbec nie sú dôležité no aj tak sú tam.Na Matta sa pozeralo dobre, piknik s rodinkou a peňaženka sú highlighty. Po hororovej stránke inak nič výnimočné. Skôr nedoporúčam. ()

Santino7

Trier síce ide opäť na hranu znesiteľnosti (väčšinového publika), experimentuje, šokuje, neberie si servítku... No čuduj sa svet, vôbec to nie je samoúčelné a prostoduché artové "honkanie" režiséra, ako poniektorí píšu, všetko to do seba krásne zapadá, dom sa krôčik za krôčkom postupne buduje. A hoci niektoré z incidentov postrádajú silu a presvedčivosť iných (spomedzi slabších by som spomenul najmä vdovu ktorej sa zdvojnásobí dôchodok a "priateľku", z opačnej strany zas silno rezonujúci rodinný piknik, z ktorého atmosféry mrazí a hoc zažiť by ho človek asi nechcel, natočený je bravúrne), avšak čoby celok to veľmi pekne rámcuje a vyšperkuváva vynikajúci sprievodný dialóg s Vergom. Ten je vskutku božský. A pekelný zároveň. To isté platí pre - svojim spôsobom - veľkolepé finále. Nuž a Dillon sa v Jackovi herecky doslova našiel. 85% ()

Pawlisman

Uffuf, čtyřhvězdový film, ale na mě už byl moc, hvězdu dolů. Bar u zlatý rukavičky hadr. A tam se mi všechen ten hnus zdál takový přirozený. Zde nepřirozeně přehnaný. Vše graduje a končí pseudo inteletkutální podivností. No za mě starý dobrý Trier, který nyní asi odhaluje své skutečné filmařské já. Za mě zbytečně moc.. ()

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

20.05.2018

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)