Záhady Egypta

Scénografie:

Michael Buchanan

Masky:

Ann Buchanan

Rozpočet $-miliónovTržby USA $40,593,486Tržby Celosvetovo $120,000,000(15.12.2009)

Podobně jako ve většině IMAX dokumentů je i v tomto forma komentáře zaměřena na nejširší spektrum diváků, tedy tak, aby vše, co se v něm vypráví, bylo srozumitelné i divákům mladším, v aktuálním tématu neznalejším, případně natvrdlým, méně chápavým apod. Zde je tato forma vypravování šikovně zamaskována tím, že je zaměřena jakoby pro malou vnučku Omara Sharifa, který jí přednáší o tajemstvích starobylého Egypta, jeho civilizaci, historických památkách a archeologických objevech a provází ji různými okázalými místy, kterých se jeho vypravování týká. Dominantou snímku však - stejně jako u většiny IMAXů - není pochopitelně doprovodný komentář ani žádné herecké výkony postav, ale obrazová stránka. A ta za zmínku vážně stojí! Snímek je plný nejrůznějších nádherných záběrů na známé majestátné stavby Egypta, ale také okolní Nilu, jeho pramen a prostředí kolem toku. Třeba letecké záběry nad hladinou rozbouřeného Nilu nebo nad obrovskými přírodními kaňony je něco, na co jen tak nezapomenete. Do plynoucích rozmanitých obrazů jsou občas vsunuty vydařené dobové scény (otroci stavějící pyramidy, ukládání těla faraóna Tutanchamona do hrobky, objevení jeho hrobky apod.). Vše doprovází fantastická hudba od Sama Cardona, která zní po celou stopáž filmu. Vřele doporučuji!(1.8.2004)

Jedna se o jeden z nejlepsich IMAX filmu, ktery jsem dopusud videl. Opravdu povedenym zpusobem ukazuje zazraky teto zeme, kterym se lide divi dodnes. Navic je obohacen o dobove ukazky, at uz se jedna o stavbu pyramid, ritualni obrady, pohledy na staroveke stavby az po objeveni hrobky krale Tutanchamona. Film ma skvelou atmosferu, kterou jeste umucnuje nadherna hudba. Zaverem chci jen poukazat na skutecnost, ze celym filmem provazi vynikajici Omar Sharif.(28.8.2004)

Kdo má opravdu vážný zájem o starý Egypt, tak doporučuji seriál naší televize: NOVÉ OBJEVY VE STARÉM EGYPTĚ. Film komentuje fundovaným způsobem profesor Verner.(16.6.2009)

No tak já nevím.... po obrazové stránce moc pěkné, krásné záběry IMAX technologií, ale ten komentář.... spíš tak pro děti do nějakých 12 let. Divák, který se o starověký Egypt aspoň trochu zajímá a má nějaké základní znalosti, se nového nedozví prakticky zhola nic. To je snad zajímavější ten film o tom, jak se to natáčelo.(4.10.2018)

kvalitne a pritazlivo natoceny dokument, ktory je vhodny pre skolopovinne deti. odporucam ako doplnok k hodinam dejepisu...(29.10.2008)

• Sathana

Pěkně se na to kouká a má to hezkou hudbu, jinak je to ale průměrný dokument, který opakuje veobecně známé věci, které ví i malá děcka. Třeba že v Egyptě jsou pyramidy a mumie.(4.4.2012)