Širobako

Japonsko, (2014–2015), 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Džuri Kimura, Hirojuki Jošino, Nobujuki Hijama, Ai Kajano, Jošicugu Macuoka, Šizuka Itó, Wataru Takagi, Micuo Iwata, Takehito Kojasu, Madoka Jonezawa (více)

Epizody(24)

Během studentských let má skoro každý druhý sen o tom, že udělá něco velkého. Nejinak tomu je i v případě pěti členek středoškolského Animačního klubu (Miyamori Aoi, Yasuhara Ema, Imai Midori, Toudou Misa a Sakaki Shizuka), jejichž prvním snem je společně připravit na školní festival promítání jejich vlastního animovaného filmu. To se jim povede, ale společně se školním festivalem se přiblíží i čas, kdy se dívky musí rozloučit. Shizuka, Aoi a Ema odmaturují a vydají se vlastní cestou. Ještě před definitivním opuštěním školního pozemku si však pětice slíbí, že se spolu jednoho dne opět spojí a vytvoří skutečný film. Jenže jak to tak bývá, člověk míní a život mění. Dětské sny se vzdalují od reality a růžové obláčky rozptýlí tvrdá realita. Aoi se sice zapojí do animačního průmyslu, jenže s každým dalším dnem ve své práci její nadšení pro dlouholetou vášeň opadá. Stres a náročnost si vybírají svou daň. Přesto ale neztrácí naději, že se jednoho dne opět setká se čtyřmi kamarádkami a společně si splní svůj velký sen. (EMIA)

Recenze uživatele yenn k tomuto seriálu (1)

Širobako (2014)

Širobako pochopitelně není prvním anime o tvorbě anime, ale snad žádné se tomuto tématu nevěnovalo tak důkladně. Jeho zpracování však nepovažuji za optimální. Seriál nás hned v prvním dílu vrhne do víru produkce, která s sebou přináší smršť jen lehce načrtnutých postav. Byť prostor pro jejich rozpracování jistě seriál má, ocenil bych pozvolnější nástup. To, že samotný natáčený seriál se nejeví nijak zajímavě, samo o sobě nevadí. Když se však polovinu epizody probírá, kterak vyjádřit charakter jedné z tuctových postav, poutavé to příliš není. Mrzí mě, že anime s takto atraktivním námětem nemotivovalo ke zhlédnutí více než dvou epizod. 5/10 ()