Šigacu wa kimi no uso (TV seriál)

• japonský

四月は君の嘘

• japonský

Shigatsu wa kimi no uso

Your lie in April

Animovaný / Drama / Hudební / Komedie / Psychologický / Romantický

Japonsko, 2014, 22x24 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (18)

• Zíza

Nudné, lehce čitelné, i když se to tváří zamotaně, přestože mám vážnou hudbu ráda, tady mě zaujala minimálně, všechny ty pocity a bláboly, o kterých postavy mluvily, v ní vůbec, ale vůbec slyšet/cítit nebyly. Opravdu, jak tu již bylo řečeno, je Nodame Cantabile mnohokrát lepší – ve všem. Ani jedna z postav mi nebyla sympatická, příběh se táhl jako smrad, nemělo to nic do sebe. Obyčejné šedé anime, ač se tváří barevně. O čem to vlastně bylo? Já si hlavně pamatuju, jak jsem se skoro u každého dílu modlila, aby už byl konec. Přesto jsem to dokoukala. Dá se to, ale je to těžký průměr.(28.5.2015)

Pro fanoušky vážné hudby a pro všechny kdo rádi hráli, nebo hrají na hudební nástroje to může být asi něco hodně zajímavého a pro ty ostatní by to mohlo být svěží a velmi zajímavé anime o lásce k životu a hudbě o radostech a starostech mládí o přátelství a podpoře... Prostě a jednoduše má to dost zajímavý příběh, velmi pěknou animaci i hudbu a zajímavé charaktery. První větší nedostatek se objevuje zhruba od 7. episody, kdy se děj zbytečně natahuje a tak jsem místy ztrácel pozornost, dalším prohloubení tohoto problému se projevuje o něco později a nejlépe to vystihuje Starletka, tedy, že to neustále opakování toho, že Kousei má trauma začne být časem opravdu hodně nudné a pomalu už i otravné... Ke konci už to není ani tak o hudbě, ale spíš o vztazích hlavních hrdinů a hře na city diváka, ale buď to nepodávají dvakrát povedeně, nebo jsem citlivý jak pařez, protože na mě ta dramata posledních dílů příliš nezabrala a tak jediné co mě prakticky zajímalo bylo, jak to tedy skončí a nakolik přesně někteří zdejší kolegové odhadli vývoj děje. Poslední episoda byla poměrně povedená, už jen z toho důvodu, že si autoři asi na poslední chvíli uvědomili, že to je anime o hudbě a tak jsme se konečně dočkali i krátké nerušené hudební sekvence, která dokázala říct mnohem víc, než všechny ty kecy okolo, kterými se to hemžilo v předchozích dílech. Rozuzlení, které mi bylo podáno nakonec také nebylo vůbec špatné a člověk se konečně dozví, proč se to jmenuje, jak se to jmenuje, i když někteří vnímavější tohle asi tušili, stejně jako věděli jak to s blondýnkou dopadne. Já to netušil, nebo spíš nevěřil a tak jsem byl v podstatě docela překvapen ale i tak jsem s koncem spokojený a tato poslední episoda je podle mě asi nejpovedenější díl z celého anime. Zkrátka začalo to hodně slibně, ale mé nadšení postupně opadalo a i když to má uspokojivý konec, tu nudu, kterou jsem místy pociťoval a jistou otrávenost z promarněného potenciálu to tak úplně nevyváží a tak celkový zážitek je někde na trošku lepších 3*.(22.11.2014)

Dovolím si nejprve vznést názor, že se jedná o lehce nedoceněné dílko (v rámci ČSFD hodnocení). Neříkám, že je to podívaná pro každého, ale mě to jednoduše pohltilo. Příběh by se spíš hodil k filmovému provedení, než seriálovému a proto názory, že je to mírně natahované a zdlouhavé mají svojí váhu. Mé trpělivosti to nepřišlo: Osnova je citlivě melodramatická, zádné andante, z jistých důvodů. Ono životní mnoholetá traumata nejde vyřešit mávnutím proutku či jedním delším spánkem a tak chápu, že překonávání takového strachu je běh na delší dobu. Dostáváme čas se podívat hlouběji do lidské duše, probrat vztahy a vysvětlit si poslání hudby, které není pro každého člověka shodné. To vše v seriálu se pojí v jeden významný vrchol: Postava Kaori. Dost možná jsem doposud v anime nepoznal krásněji napsanou hrdinku. Nekonečně sršící optimismus, chuť měnit zaběhlé, její touha poznávat a žít, reprezentujíc naději každým milimetrem, co dostala. Mám trochu problém s tím, že dostala o něco méně prostoru, než bych chtěl, ale pro mé city nejspíš dobře. Na druhé straně Kosei, i přes jeho zajímavý vývoj, nebyl pro mě tak barevný a postrádal nějakou výraznější kvalitu, abych s ním víc sympatizoval. Co nejde nevychválit, jsou ryze hudební scenérie. V tu chvíli animace a hudba dosahuje svého až snového vrcholu; v tu chvíli máte dojem, že je svět zase o něco krásnější. A konec? Silný, který seriál jen a jen podržel. Závěrem musím podotknout, že tu jsou jísté nedostatky, na kterých by se dalo zapracovat (jak říká Starletka, postavy Watariho a Koseie nejsou ideální), pár pasaží dokáže mnohé unudit. Nicméně je zde cítit láska k hudbě, životu a hlavně mi to přijde vše tak nevyhnutelně opravdové. SIlné 4*.(10.5.2015)

Tohle na víc než 3 hvězdy není.(13.3.2017)

• SonGokussj

(Po 10. ep): Berte to z pohledu někoho, kdo bere klavír za nejlepší nástroj na světě, miluje ho a hrál pár let i soutěžně, než jsem se přesunul k amatérskému hraní a užívání si experimentování s notami a nectění těch černých mravenců, ani jejich popisků. Do určité míry samozřejmě :-) Co si o Shigatsu wa Kimi no Uso myslím: Vcelku sympatický začátek, horší prostředek a nynější 10. episoda to už finálně zabila. Není to nejnezajímavější počin, ale něco, co si lehce užívám, avšak nepamatuji episody předchozí. Když so srovnám s Nodame Cantabile, tak je to jak nebe a dudy. Nodame je mistrovské dílo, Shigatsu napsal někdo, kdo se o hudbu viditelně moc nezajímá. Nebo to neuměl zpracovat. Zanechává mě to prázdným, je tam jen jedna dějová, slabá linka, která byla teď naprosto -nepochopitelně- přestřižena a celkově se už pár týdnů nudím. Co víc, ještě do čistě klavírních skladeb míchají další hudbu, která se tam mnohdy absolutně nehodí. Např. když hrála v 8? 9? episodě černovlasá holka. (Nepamatuji jméno ani episodu, viditelně to ve mně fakt nic nezanechalo). Jsem zvědav, jak to zakončí, proteď velké zklamání a jestli se někdy budu chtít vrátit k nějakému hudebnímu anime, bude to určitě Nodame nebo třeba i Piano no Mori. (Je jich víc, nebudu to tu zbytečně však zanášet.) P.S. - velmi se mi líbí, že apelují na diváka, aby ocenil originální, ne strojenou hudbu. Mají pravdu, i když to není přesně tak, jak to bylo napsáno v notách, je to mnohdy zajímavější. Jedna skladba se dá hrát desítky / stovkami způsobů :-) Celkově však slabých 50% (Po 21. ep): Tohle není o hudbě... Tohle je čistě jen milo-drama a hudba je tam prakticky jen jako "důvod". Nejvíc mě na tom důvodu štve to, že tam pak komentují hru jako v Nodame... A pokud odsunem tu hudbu, zbyte velmi, velmi jednoduchý příběh, který se stále omýlá a opakuje až to člověka začne fakt s*át... 40% (Hodnocení po konci): Naprosto nudný závěr, bez sebemenších citů, vyloženě nutí diváka k lítosti k postavám či úsměvu, příhodně tam řeknou "jak to vše bylo myšleno" a vůbec... grrr! Kdo umí hrát na klavír / jiný hudební nástroj, toho musela k smrti poslední ep. nudit. Ti, co jdou za romantikou, se zas museli cítit podvedeni a uraženi. Ze začátku vcelku sympatické anime totálna narazilo a u mě bude zapomenuto během pár následujících dní... 35%(11.12.2014)

Your lie in April sa pre mňa stal okamžitým prekvapením. Už úvodné diely ma natoľko pohltili, že som sa do deja v priebehu pár sekúnd naplno vžil. Klasická hudba (mimo osobností ako Mozart, Beethoven,..) mi nič nehovorí a pustím si ju zriedka kedy, no bolo pre mňa zázračné si ju vypočuť v rámci tohto anime. Každý jediný tón sa mi dostane pod kožu, každá nota sa precitne v mojich ušiach, každú sekundu naplno prežívam a bez možností nadýchnuť sa čakám na ďalšiu skladbu, z čoho sa v konečnom dôsledku stane jedna emotívna jazda. Som rád, že som mal možnosť si toto anime pozrieť a aj napriek tej skutočnosti, že animácia nie je úplne dokonalá, tunajší humor mi až tak nesadol a niektoré diely (tie so Tsubaki) boli výrazne slabšie, hodnotím toto anime piatimi hviezdami. Priemer zhliadnutých epizód: 96% (18.4.2018)

• Starletka

Začátek je celkem fajn. Animace je pěkná a na prvních pár dílů se dobře dívá. Pak se ale bohužel dostaví repetitivnost. V každém díle se pořád a pořád a pořád dokola omílá, že Kousei má trauma z dětství, a po čase už to prostě ztrácí na efektu a začne to být natahovaná nuda. A nezachrání to ani romantika nebo hudba. Ze čtyř hlavních postav jsou zajímavé prakticky jenom dvě. První z nich je osudem těžce postihnutá, ale při tom neustále optimistická Kaori, druhou bojovná kamarádka z dětství Tsubaki. Samotný nejhlavnější hrdina je nudný suchar, no a nejhorší je na tom jeho nejlepší kamarád Watari, který nemá charakter vlastně žádný a je tam jen do počtu. Drop po 15. epizodě. Sice mě zajímá, jak to s Kaori dopadne, ale do pokračování už se nutit nebudu. Možná se k tomu někdy v budoucnosti vrátím. EDIT: Po více něž dvou letech konečně dodíváno a můžu dodat jen, že to bylo ještě nudnější než jsem si pamatovala. Nepopírám, že konec je smutný, ale s nulovým propojením s postavami mě prostě nedostal tak jak by měl. 4,5/10(6.2.2015)

Shigatsu wa kimi no uso bylo v podstatě mé první anime, do kterého jsem se pustil a po jeho zhlédnutí silně pochybuji, že ho jen tak něco překoná. Není u mě obvyklé, abych tak snadno propadnul slzám. Myslím si, že nebylo jediného dílu, kdy bych neuronil slzu a to ať už z dojetí, strachu, smutku nebo něčeho jiného.. Od prvního dílu jsem naprosto propadl postavám, cítil s nimi a přál si, aby na ně v dalších epizodách čekalo jen něco pěkného. Vše bylo ke všemu navíc tak krásně zpracované a ta hudba.. ta hudba.. naprosto vynikající soundtrack. Je tomu již několik hodin co jsem dokoukal poslední díl a já.. stále na to nemůžu přestat myslet, stále je mi smutno, stále si přeji, aby to bývalo skončilo jinak.. Mám co dělat, abych i u psaní tohoto komentáře zůstal v klidu a víte co, já to raději ukončím, protože to prostě nedávám. Jestli tohle není důkazem, že jde o skvělé dílo, tak už nevím co by bylo. Kaori.... arigato.(23.10.2016)

Na muj vkus misty prilis zdlouhave. Ale PTSD se asi jen tak jednoduse clovek nezbavi. Hudba mi byla sumafuk, ale postava Kaori mi byla velmi sympaticka a ten zaver...ten zaver.(23.7.2015)

Pff .. Jednou si tak checkuju animelist, dívám se do topky a vidím na 12 místě něco nového, tak neváhám a už to tahám. Po spuštění mam strach a říkám si " tohle nebude pro mě" . Ovšem dívám se dál a i přes jednoduché postavy a poklidný děj v tom bylo něco co mě drželo. I přes některé jalové scény jsem si to užíval plnými doušky. Na poslední díly jsem se díval na společném pokoji se spolubydlícími na kurzu a můžu říct, že vůbec netuším, co se kolem mě dělo... Dopis od Kaori jsem vůbec nečekal a bylo to fakt super uzavření celého příběhu. 9/10(30.7.2015)

Upozornenie pre tých, ktorí chcú pozerať s CZ titulkami. Vyhnite sa oblúkom prekladu od skupiny FaggotDesu (už názov hovorí svoje), pretože vložiť do prekladu anime ako toto vulgarizmy, chce silnú dávku stupidity. Preto ak nezvládnete iný jazyk, radšej to preboha ani nepozerajte, ja som na ang. musel prepnúť hneď po prvej scéne. /// Toto je fakt Aprílový vtip. Seinen námet nasilu natočený šónen spôsobom. Pár dielov, kedy dominuje kombinácia „obecenstvo + klavír + vnútorný boj Kouseia“ je strhujúcich a divák to sleduje so zatajeným dychom, ale zvyšok zabíja prehnané množstvo a hlavne spôsob podania absolútne nefunkčného a otravného humoru, ktorý je síce detinský a teda neškodný, ale katastrofálne podaný. Tvorcovia tomu v jadre zbytočne uškodili a pritom to bol tak nádejný námet, preto je to ešte smutnejšie. Byť to vážnejšie, nemal by som problém dať 4, možno i 5*.(5.4.2018)

Kr*ci.. První anime, které u mně vyvolalo nějaké pocity. Sice je to tuctové anime, námět můžeme vidět kdekoliv, ale píseň na konci mě oslovila natolik, že jsem si dokonce myslela, že když Arima stál u železničního přejezdu, že tam jednu osobu zahlédne. Nejdříve jsem se toho bála - první díl mě moc nenadchnul. Ale dnes jsem shlédla všech zbylých 21. dílů. Říkala jsem si, že nechci mít příliš rozdělaných anime. Nelituji, že jsem se do toho pustila. I když autoři toužili po mých slzách, nakonec je nedostali. I tak to bylo hodně silné anime, které u mně vyvolalo alespoň nějakou odezvu než jen sarkastický smích. PS: Přestože mi Watari lezl neskutečně na nervy, Arimovo trauma z dětství bylo příliš omílané pořád dokola a dokola, ale Tsubaki a Kaori to zachraňovaly přímo dokonale. Autoři si rozhodně vyhráli i s překrásným prostředím.(14.2.2016)

Musím říct, že to je jeden z mála seriálu, kde zatím čiší emoce z každé epizody. Uběhlo zatím jen pár epizod, ale během každé z nich Vás bude hřát takový ten pocit u srdce. A nejen z napětí jak to s nima dopadne, ale také z romantiky a kvůli problémům hlavního hrdiny. Jsem skutečně zvědav jak se příběh bude dál vyvíjet a nebál bych se říct, že minimálně pro mě je Shigatsu wa kimi no uso nejlepší anime podzimní sezóny. Možná že i nejlepší romantika roku.(16.10.2014)

Zase jedno z těch anime, který se zpočátku tváří zajímavě, v průběhu to klesne nízko a pak závěr je největším over-killem. Čekal jsem nějaká hluboká životní moudra, které tu sice jsou, ale v ne takové kvalitě, jak jsem očekával a celý příběh je spíše jedným emocionálním výlevem (speciálně pak poslední díl). Po shlédnutí jsem měl stejný dojem jako po shlédnutí anime Clannad - samozřejmě se jedná o dvě žánrově rozdílná anime, ale mám konkrétně na mysli něco jiného (lidi, kteří viděli oboje si to spojí dohromady, jinak bych musel příliš spoilovat). Sice nevím jak si stojí tohle anime v porovnání s ostatními podobně zaměřenými anime na klasickou hudbu, ale možná díky tomu jsem to dokázal ocenit trochu více, než kdybych je viděl. Ona myšlenka oněch rozdílných emocí, které "hráči" vkládají do své hudby se mi opravdu líbila a to samý bych mohl říct i oné motivaci (pádech a vzestupech). Navíc se mi líbilo, že to není jen čistě o té hudební stránce (možná proto jsem byl schopen i to shlédnout), ale také té dramatické a romantické stránce. Na druhou stranu rozhodně musím kritizovat postavu Koseie, který mi v některých momentech doslova lezl na nervy. Naopak Kaori bych tam asi hodnotil nejlépe. Dále bych kritizoval nějaká ta rádoby "moudra", protože jsem filosof, ale to nemá smysl tu rozebírat do detailu. Závěrem bych řekl, že hudba byla celkem taková příhodná pro tu atmosféru a co se týče animace, tak tam bych měl výhrady (občas mužské rysy u žen nebo ono hnědé stínování).(19.3.2015)

Osobně na mě seriál zapůsobil stejně jako film výchozí bod. Myslím po psychické stránce. Co se týče zpracování děje, postav a hudby, tak to musel vybrat a zpracovat naprostý génius. Každá chvilka v tomto anime je výjimečně citlivá a nenechá jedno oko suché. Příběh je velmi propracovaný i když z druhou hlavní postavou velmi čitelný, ale není se čemu divit, když se jedná o drama. Drama a nebo tragédie přece nemohou skončit šťastným koncem a bohužel pro mě, že jsem si toto anime pustil. Ale nelituji toho. Je příjemné, když Vás hned první díl uchvátí konceptem a skvěle podloženou hudbou v pozadí každé emocionální scény. Za mě jedině 5/5 , samozřejmě každý si v tomto anime přeje aby to skočilo šťastně, ale není tomu tak a proto je to tak výjimečné. Budu se tím ještě hodně dlouho trápit, ale je to jedno z nejlepších anime seriálu co jsem kdy viděl(29.6.2016)

Krásné anime, skvělá podívaná... jen je tu cosi... Arima, Arata...chvílemi mě napadá, nedívám-li se na nějaké vylepšené Chihayafuru?(10.12.2014)

Velmi pěkné dílko. Na nic si nehrálo. Jednoduchý děj, prostě podaný. Pro mě to byla kronika jednoho smutně krásného roku... S oslavou Chopina.(8.11.2015)

No, co bych k tomu řekl...jako všechna anime, které jsem viděl, tak i tohle se mi moc líbilo. Avšak tohle anime do svých nejoblíbenějších seriálů nedám, protože to mělo jednu velkou chybu (a z mých nejoblíbenějších seriálů prostě nemůžu vyhodit Teorii velkého třesku a Simpsonovi...ale kdyby ten žebříček byl trochu větší rád bych to tam dal, ale smůla...)...A ta chyba: bylo tam až moc abstrakce, ale z jeho hudby bych nic takového neuslyšel, prostě ať už hrál na ten klavír přesně podle not jako metronom nebo do toho dával nějaký ty svoje emoce, tak se mi ta hudba zdála stejná, ale to zas tak velká chyba nebyla, přece jen musí být dost těžký, nahrát to tak, aby z té hudby každý vycítil jeho pocity že? No ale ta větší chyba bylaty jejich vztahy a myšlenky...jednu dobu asi deset dílu se snad žádná z postav nedokázala vyžvejknout co ke komu cítí a když tam furt dokola rozebírají co už je zjevný, tak to prostě už není ono. Ten konec...té Kaori mi bylo hrozně líto, měl jsem jí rád a prostě jsem nechtěl aby umřela a tak. Jo a taky jsem doufal že ten vztah Koseie a Kaori nějak vyvrcholí v něco víc, ale nic, to že ho ona miluje zjistil až když umřela a ještě mě štvalo, že jakékoliv hezké věci co mu Kaori řekla jí většinou neopětoval...no dost smutný. A ten Kosei, když umřela, mohl být jako trochu víc smutnější...Však i přesto všechno se mi to hodně moc líbilo, ale bohužel už v oblíbených seriálech hold nemám místo :((1.3.2017)