Obr Dobr

The BFG

Roald Dahl's The BFG

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Indie, 2016, 117 min

Je mi to až líto, že tak hezké pohádce, která mě přikovala do sedadla nakonec nedávám plné hodnocení. První polovina filmu mě naprosto okouzlila a tak citlivý film pro všechny věkové kategorie jsem vážně dlouho neviděl. Ten svět a to zpracování je pěkně udělané a na Spielbergovi je vidět, že když už něco natočí, dělá to vážně s láskou k filmovému řemeslu. Bohužel druhá část filmu, kdy dojde k uskutečněnému plánu už přeci jen trochu nudila a ten konec mi obecně nesedí. Plně nevyužitý potenciál. 85%(25.11.2016)

• XXXXXXXX

Fyziologicky nevyvinutý Pivo Vyštván s komplexem méněcennosti, už ty dny asi musel mít brutálně na párku. Přece jenom, i tvorba nočních můr (nejnověji jednu tvořil pro jistého mistra Bobische - znáte z reklamy "Bobisch => transparentnosti a peněz se zbavíš!") se po čase omrzí asi tak rychle, jako když bez gumy zastavíte u jisté části jedné nejmenované dálnice, a než řeknete filcky, chytnete venerickou nemoc jako by se nechumelilo! A tak tedy zástupce zmutované obří větve, zlotřile a bez skrupolí, ulevil jednomu nejmenovanému sociálnímu ústavu, od přirozeného přírustku Pí. Jen by mu do příště někdo mohl vysvětlit, že místo složitého vkrádání se oknem, mnohdy docela postačí nejprve zkusit kliku! A vrátil se zpět kde už na něj čekali Mrchožrout Miroslav, Příjmykřup Beneš, Babochlap Klonová, Vínopil Rád, Chlapcozmar Nedělotka a chybět nesměl ani Ivoš Penězošpunt a všem zmíněným šéfující Krejčík. I dali se všichni zmínění do hrozného křiku, a za sborového zvolání: >To je dost, že deš, Hardwardské fondy se samy nevytunelují a kupónová privatizace je taky jenom jedna< jali se ubohého Vyštvu vykořisťovat, co to jen dalo. Tuhle musel například propustit Ivoše, i navzdory tomu, že mu doma pomíchal modré a bíle prádlo a někam zašantročil jízdenku na DpL (dopravní podnik Londýn), takže bude chudáček napříště muset chodit pěšky! Přirozený přírustek Pí na to všechno mezitím koukal, asi jako pedarast do prosklených dveří mateřský školky a nervózně slintal. Naštěstí byl zanedlouho poměrně uklidněn červenou sukýnkou a Vyštvánovým konstatováním: ,,To mi tady zbylo po Rumulce", čemuž dával korunu poněkud podezřelý lok z láhve hnědé barvy. Do této sociální alegorie se naštěstí včas zamíchal Krejčík, majíce uz odjakživa nos na protizákonné jednání a pokusil se Pí zachránit, to se ale, mrška jedna, nedalo a tak nakonec Lež a korupce zase jednou zvítězila nebozí Rád a Penězošpunt a nakonec i Krejčík byli naprosto nezákonně odsouzeni a třeba takoví Nedělotka, Klonová a Beneš si dál putují po světě. A jestli to listí nedohrabali, hrabou ho ještě dodnes. A Vyštván? Ten jen stále čeká, než se jim zase jednou zadře tříska a zlomí hrábě! A Pí? To to všechno s úsměvem na tváři pozoruje z matematické učebnice a občas slyší to Pivovo: ,,Ach jo, tak dneska mi to zase všechno vystydlo!"(27.4.2017)

• Vasyl

Že seš krpatej, teplej vegan a žiješ mezi čistýma masožravcema přece neznamená, že ten zbytek svýho druhu necháš odtáhnout na opuštěnej ostrov a začneš je krmit okurkama. I kdyby tě trochu šikanovali. Nebo jo? Big Faggot Giant.(9.7.2017)

65%(10.8.2017)

Magický vizuál, skvělá hudba (Jestli znáte Williamsovu hudbu, hned ho tady poznáte!), příběh ale docela nuda. 6/10(16.9.2017)

Asi jsem infantilní, ale chytlo mě za srdce. A to máloco. Spielberg pro děti prostě umí, krásná pohádka(8.12.2017)

• Dextwer

Moje hodnocení: 40%(25.12.2017)

Po příšerných trailerech jsem ani neměl chuť BFG vidět, ale náhoda tomu chtěla a stalo se. A rozhodně to není nijak zásadně špatné! Obr Dobr je prostě klasická spielbergovská pohádka, která sice ničím výjimečným neuchvátí, ale pobaví dobře a pro děcka to musí být náramná zábava.(28.9.2018)

Není vůbec jednoduché hodnotit tento film. Mně jako dospělému se příliš nelíbil, ale dětské publikum v sále bylo nadšené. Pokud se film líbil dětem, jak bychom o něm mohli napsat, že je špatnou pohádkou? Jako pohádka pro děti Obr dobr uspěl. Já jako dospělý divák mám ale plno výtek.... Mám moc rád Stevena Spielberga a velmi se mi líbí drtivá většina filmů, které jsem od něj viděl. Je to asi můj nejoblíbenější režisér a když hodnotím jeho filmy, tak mu tak trochu nadržuji. Ale Obr dobr patří jednoznačně k jeho nejslabším kouskům, možná že asi je to nejslabší dílo, které od Stevena znám. Je to zvláštní, protože jsem si myslel, že Spielberg rodinné filmy umí. E.T. mimozemšťan se stal klasikou pro všechny věkové kategorie a líbil se mi i Hook, kterého podržely nad vodou hodně herecké výkony a vizuální stránka. Ale Obr dobr je úplně jinou a bohužel i slabší kávou. Film má plno výrazných nedostatků a k těm největším nepochybně patří to, že je to velmi jednoduché, primitivní, chvílemi i směšné a trapné a cílí to jen na ty nejmenší diváky. Můj názor je, že pohádky a rodinné filmy by měly cílit hlavně na děti, ale také trochu na jejich rodiče a na všechny věkové kategorie. To Obr dobr rozhodně nesplňuje, spíše naopak. Je to určené tak pro mateřskou školku, nebo maximálně pro děti do 10 let. Mně jako dospělému přišla většina vtipných scén spíše jako trapnost. Nesmyslné vyjadřování a podivná mluva obrů měla asi vzbudit pozitivní emoce, u mě tomu bylo naopak. Bylo to spíše otravné a narušovalo to celý film a atmosféru. Prostě malému dítěti to stačí, zasměje se prdění anglické královny (což je mimochodem nedůstojné vůči ní), bude se mu líbit jednoduchý příběh a odejde spokojené z kina. Tohle je opravdu pro malé děti. Další velká chyba byla ta, že film neměl ucelený děj. Vznikl potenciál několika dějových linií a otevření několika témat najednou (minulost Obra dobra, jeho povaha, chování zlých obrů vůči dětem i vůči němu). Ale ucelený děj tam prakticky žádný nebyl a nakonec šlo o to, kanibalistické obry pochytat. Do toho se tam pořád řešilo chytání snů.... Nevím, celé to bylo takové divné. Vztah Obra dobra k malé dívence byl velmi podivný, až spíše intimní a partnerský (trochu to připomíná King Konga). A konec filmu byl už totálně o ničem. Finále, nebo nějaký důstojný závěr nikde a zlé obry pochytaly britské vrtulníky..... Vlastně propojit dějově obří zemi a náš svět byl také špatný nápad. Vůbec mně to do filmu nezapadlo a už vůbec tam cpát britskou královnu, aby řešila únosy děti.... Nelíbilo se mi to ani jako rodinný film, ani jako pohádka, ale vzhledem k tomu, že dětem se to líbilo, tak to asi jako pohádka nějak funguje. Je pravdou, že vizuální stránka je super, je to velmi barevné, obří země vypadá dobře. Film má přece jen pár silných scén jako únos Sophie ze sirotčince a schovávání Obra dobra před lidmi, poznávání domu Obra dobra, chytání snů u stromu a některé dialogy mezi Sophií a Obrem dobrem. A to je tak všechno. První polovina filmu je asi lepší a možná že kdyby i druhá polovina zůstala na stejné laťce, tak to dosáhne na čtyři hvězdičky. Ale ke konci to jde hodně dolů. Navíc tomu chybí nějaké srdce, nějaké dojetí, sentiment, emoce, ponaučení, hloubka.... Hodně se spoléhá na vizuální stránku filmu a na vtipné scénky. Nějaký silný příběh jakým se může pochlubit třeba E. T. nebo i Hook, tady chybí. Jediné, co vás trochu chytne za srdce je asi jen věta - "Obr Dobr naslouchá všechno tajné šeptání světa" a možná trochu i samotná jeho laskavá povaha (která není výjimečná jen mezi obry, ale bohužel i mezi lidmi). Ale jinak nic, žádné emoce a žádná hloubka. Herecké výkony také nejsou nijak zvlášť oslnivé, spíše na bázi lehkého nadprůměru. A vtipné scénky tam jsou, někdy se zasmějete s dětmi, ale většinou si spíše řeknete, že je to laciný a trapný humor. Mám raději inteligentní humor, ne prdění při královské hostině. To funguje možná ve filmech, jako je Scooby-Doo, ale od Spielberga člověk čeká něco trochu jiného a více na úrovni.... Když jsem viděl trailer, tak jsem si říkal, že by to mohl být pěkný a vydařený film, ale po odchodu z kina jsem byl celkem zklamaný. Nesplnilo to moje asi přehnané očekávání. Ale jak vidím někde jméno Spielberg, tak hold čekám to nejlepší a na to Obr dobr zdaleka nedosahuje.... A pro všechny kritiky filmu - Hook, tak Hook je o třídu výš. Je promyšlenější, inteligentnější, herecké výkony jsou lepší, je kouzelnější a má i silnější příběh. Tohle skutečně hraje jen na barvy a prdění a je to pro ty nejmenší..... Patří to k nejslabším filmům od Spielberga, k nejslabším filmům co jsem kdy v kině viděl. Absolutně to nejde srovnat s jinými rodinnými filmy, jako je např. Kniha džunglí. To jako vůbec.....Ale tak protože Stevena mám skutečně rád, vizuálně je to pěkné, sem tam se zasmějete a pár momentů je pěkných, tak ty tři hvězdičky dám. Víc ani ťuk.(10.9.2016)

3* pouze za obra Dobra, který byl neuvěřitelně roztomilý, vše ostatní včetně děje bylo mdlé a fádní(6.11.2016)

Spielberg točí skvělý filmy, ale tohle mi nějak nesedlo. Holka mi byla děsně protivná.(18.11.2016)

Nádherná mozaika fantazie a pohádky , nějak mě to vrátilo do dětství, alespoň na chvíli!?A ještě k tomu ta fantastická"mluva"!!!(20.1.2017)

Vizuálne prekrásne a emotívne. Príbeh zo začiatku nesmierne baví, lenže neskôr trocha ochabne... nuž minutáž nepustí a bolo treba ju niečím vyplniť. Záver príbehu už opäť ide na plný plyn a zabáva. Určite to nie je strhujúca fantasy, ale zaujímavý oddychový rodinný fantasy snímok áno.(23.1.2017)

• Mr.Ward

Cože? Tohle byla neskutečná nuda a jedno velké WTF. Možná úplně nejmenším se bude líbit triková stránka.(23.1.2017)

Chápu, že je to určeno především dětem a že je to asi bavilo. Ale pro mne to byla nekonečná nuda. :-( Dvě hvězdy by byly tak akorát, třetí je z úcty ke Spielbergovi.(24.1.2017)

Hezká fantasy pohádka, technicky krásně zpracovaná(28.1.2017)

Od Spielberga bych očekával vetší vzrušo... Oddychovka při které usla i má 7 letá dcera.. a nezachrání to ani skvělá hudba Johna Williamse.. Za mne 40%(31.1.2017)

• kramatos

Obávám se že opět jeden typicky sterilní produkt britské kinematografie...(11.2.2017)

• Pe!eter

Nežerte lidi, ale radši fňokurky, to je to poselství. Nezbývá než čekat kdy Velká Británie vyhlásí Spielbergovi válku.(16.2.2017)

• Grázl83

Musím říct, že rodinné filmy mám docela rád, ale toto mě vůbec nebavilo. Scénář absolutně nudný a hloupý. Co mě však překvapilo, že se mi vůbec nelíbila ani vizuální stránka filmu. Režie velmi průměrná až podprůměrná. Záběry, kde spolu byli obři a lidé, vypadaly jak natočené před 20 lety. Spielbergu, to byl děs!(26.3.2017)

Úžásné animace ve skutečné pohádce pro děti. Žádné omezení kvůli vulgaritám ani horrorovým kusům, moc pěkný Spielberg.(12.4.2017)