Obr Dobr

Roald Dahl's The BFG

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Indie, 2016, 117 min

• malylada

Nevím, zda za to může scénář nebo je nudná tak předloha,ale pokud bych dostal tuto knížku s pohádkou jako dítě, tak bych to asi nedočetl. Podle mě, kdyby to točil jiný režisér, tak to skončí odpadem, ale díky Spielbergovi je to pouze podprůměrný film. Začátek se vyvíjí dobře, celý koncept pohádky by mohl být povedený. Nápad se sny, dobrodružství ve světě obrů, plno nápadů. Problém je, že se děj nikam neposouvá, zabředává do dlouhých dialogů a nic se v podstatě nestane. Drmolení Obra Dobra je úsměvné, ale po dvou hodinách toho je tak akorát a když hlavní vtipy mají být o prdění, tak je něco špatně. Jakákoli forma zla, proti které by hrdinové sváděli nesnáze a diváka držely v napětí chybí. Pár Obrů, kteří se tam objeví na dvacet minut, aby aspoň byla nějaká akce nestačí, co víc, ani se tam nehodí. Celý koncept pohádky je špatný. Část děje s královnou v paláci je hrozná a příběh se vydal tím nejhorším možným způsobem. Vadil mi i výběr hlavní hrdinky, která mi neseděla a především její dabing tomu také nepomohl. Co se nedá vytknout, tak je vizuál, Obr Dobr je fakt skvěle animovaný, ale to je tak jediné pozitivum. Dobrých momentů je ve filmu strašně málo.....4/10(5.9.2016)

Nádherný film ,ůžasné propracované prostředí z výbornou hudbou, místy nevím proč připominajici sám doma. krásný příběh, jediné co mi na filmu dost nesedělo byli vojáci a možná královna celý svět obra byl uzavřen v krásnem prostředí, plny barviček snů, kde zkomoleně mluvil , čoklidi fnokurka a nejlepší šumlenka, vojáci se tam prostě nehodily.(18.11.2016)

Představitelka holčičky unesené do říše obrů je fajn vybraná – nepůsobí příliš sladce, přesto je milá a vzbuzuje dojem rozumného dítěte, které je opuštěné. Dobře hraje. Ale příběh není moc nosný a až příliš se utápí v CGI animaci. Závěr filmu mi navíc připadá morálně sporný, protože obři byli potrestáni více méně jen na základě snu mocného člověka – v tomhle případě královny. To je nebezpečná myšlenková zkratka.(15.2.2018)

Tohle mi dneska vyloženo sedlo a dál to snad ani nebudu rozebírat. Roztomilá pohádka, která potěšila mé stařecké oko. Vizuálně naprosto dokonalá, s pěkným příběhem, jedním, vegetariánským obrem, anglickou královnou a hlavně s Rebeccou, na které jsem vždycky ujížděl. Co víc si může člověk přát...(9.11.2016)

Pěkný příběh a parádní triky. Jako filmek pro celou rodinu je to nenáročné a pěkně se na to kouká. Za mě 80% :)(13.11.2016)

• Anderton

V Tintinových dobrodružstvách to Spielbergovi ešte vyšlo, v Obrovi ale jeho výlet do žánru detského filmu a detskej fantázie pôsobí ako zúfalá snaha o oslovenie menšieho publika. Látku mohol nakrútiť hocikto priemerný, napríklad Rattner, a osobne by som si rozdiel medzi majstrovým rukopisom a zameniteľnou rutinou ani nevšimol. Dvojhodinový film trpí absenciou poriadnej zápletky a vizuál ju nahradiť nedokáže, prípadne môže niekomu zážitok ešte viac znepríjemniť.(25.12.2017)

• Johny_fork

Steven Spielberg mě strhujícím způsobem uklimbal k pěknému odpolednímu šlofíku.(19.12.2016)

Mark Rylance je pán herec. A je jedno či je CGI, alebo nie. Jeho BFG je najväčším ťahúňom filmu a jeho oči a smutný úsmev hádam najväčší zdroj emócií vôbec. Spielberg bohužiaľ zase v pozícií kedy je jeho čarovnosť neustále podkopávaná faktom, že takýto druh filmov sa bohužiaľ do dnešnej doby až tak veľmi nehodí. Pred 10 rokmi to mohlo byť nádherné. Teraz je to v zmesi lepších a inšpiratívnejších príbehov krok späť. Ale stále je to Spielberg. Mladé dievča neznesiteľné. Scény u kráľovnej na hranici dokonalosti. Chcel som dať väčšie hodnotenie, ale pravdou je že k tomuto filmu sa asi až tak často vracať nebudem. Clementov hlas je ako keby z pekla.(21.11.2016)

• Rosana

Obr dobr film o prdu.(30.9.2018)

Spoilery! Mark Rylance je neskutečně sympatický člověk s dobráckým pohledem a uklidňujícím hlasem. Myslím si, že Steven Spielberg nemohl vybrat lepšího člověka ke ztvárnění jeho obra. Musím se přiznat, že se mi Spielbergovi kultovní pohádky vůbec nelíbili. Ať už je řeč o E.T. - Mimozemšťanovi či o Blízkých setkáních třetího druhu. K této pohádce jsem byl tedy nemálo skeptický. V tomto případě zcela zbytečně. Už v úvodu si mě snímek získal neskutečně krásnou vizuální stránkou a moc příjemnou atmosférou. Celé to krásně hrálo barvami a dovedu si živě představit, že by kdejakému epileptikovi udělal snímek krásný večer plný intenzivního třepání a pěnění úst. Vsuvečka s královnou mi zpočátku přišla dost nadbytečná a děsil jsem se toho, co přinese. Nakonec ji tvůrci pojali s obrovským nadhledem a mohl jsem se s chutí zasmát. Závěrečná operace britské armády v pohádkovém světě obrů v rytmu "God Bless UK Army!", byla hodně mimo mísu. Naštěstí trvala jen okamžik. Celkově jsem tedy příjemně překvapen a nebál bych se snímek doporučit rodičům s dětmi. Věřím, že si zde každý pochutná na tom svém.(3.8.2017)

Ťažko sa mi dávajú len 3* zvlášť keď presne tento žáner rodinného fantasy mi u Spielberga sedí najviac. Hneď na začiatok dodám že nie som sklamaný. Obzvlášť prvá polovica filmu kde spoznávame hlavné postavy je celkom pútavá a technicky brilantná. Či už kamera, strih, hudba, obsadenie.....po každej stránke skvelé dielo. Avšak dejová línia s kráľovnou v druhej polovici filmu celý príbeh značne podkopáva a slúži ako nutná výplň stopáže kde sa príbeh nijako nevyvíja a ani neposúva. (máme tu síce niekoľko humorných vsuviek ktoré však pôsobia dosť parodicky a nevhodne) Je to veľká škoda ale tomuto filmu brutálne chýba nejaké akčné finále a tak záver ostáva v tieni veľmi dobrej prvej polovici. 70% Dobrý rodinný film ktorému však chýba pútavejší dej.(3.9.2016)

• Philippa

Tak po dlouhé době jsem odcházela s uplakanýma očima...vůbec jsem nechápala, proč se mi po tváři koulí slzy jak hrachy. Vůbec mne to nebavilo, nechápala jsem o čem to je, kde je nějaký...zkrátka "Něco"... ty hvězdičky jsou za jednu nádhernou snovou scénu, ta mne udeřila přímo do srdce...aha a tam se to stalo, ty slzy....asi jsem plakala nad tou bolestí, že už nic jiného nepřišlo...ne Stevene, opravdu nic....(20.9.2016)

Steven posunuje hranice vizuálního kabátu, čaruje s digitálem a barvama, ale současně útočí na ty nejmenší děti. Což je pro mě neskutečná kombinace paradoxů. Na jednu stránku opravdu skvostný vizuál za hromadu peněz, na druhou stranu utahaný a velmi vlažně odvyprávěný příběh pro nejmenší, který nemá moc co říct a mnohé scény doprovází pocit nudy. Takže letos asi největší zklamání vzhledem očekáváním. 2,5*.(6.11.2016)

• JohnCZ

Nečekal jsem, že člověk, co mě letos zklame, bude samotný filmařský bůh. Tohle se Stevenovi teda moc nepovedlo. Překrásná animace a velice sympatický Mark Rylance se utápí v nudném ději, který postrádá jakoukoli dynamiku. Děcko v hlavní roli je otravné, panovačné a tak celkově neskutečně nesympatické. Filmařský um na tom vidět je, některé trikové sekvence jsou vskutku vysoce nadprůměrné, ale filmu, který jsem musel vidět na 3x, protože jsem u něj 2x usnul, dát více prostě nemůžu. Sry, Bý Ef Džeeeííí!(18.12.2016)

"Nemůžu mít vždycky pravdu !! Někdy jsem v právu, jindy v levu.." ;) Formální fantasy skvost s po chvíli lehce otravným clouseauovským Obrem a zejména ten nejhravější Spielberg, jakého pamatuji.. Nicméně pětka to výjimečně nebude, byť o pár prdů..(8.10.2016)

Po vizuální stránce se jedná o naprosto vytříbenou záležitost, avšak po stránce scénáristické už to taková sláva není. U The BFG jsem měl po většinu času pocit, jako by Steven Spielberg většinu svých umných režisérských schopností zcela zapomněl. Jistě, chápu, že tato látka je určena primárně pro dětské publikum, nicméně by zde mohl být alespoň lehký náznak pevnější kostry příběhu a lepší filmový spád. Je totiž docela na pováženou, když je u filmu režiséra takového formátu nejvtipnější a nejpamětihodnější scéna s prděním. „Never get out of the bed. Never go to the window. Never look behind the curtain.“(16.10.2016)

Pro děti perfektní, pro dospělého už tolik ne. Ani nevím proč(7.2.2017)

• lestyna

Vizuálně krásně vytvořená pohádka, která ale nudí. Při sledování jsem si kladla otázku, jaké věkové skupině je film vlastně určen. První polovina milá a něžná, ale nezáživná. Druhý polovina úplně něco jiného. Trapné vtipy, které jsou totálně mimo mísu. Holčička nesympatická, taková neslaná, nemastná. Obr Dobr na druhou stranu boduje. Jeho žvatlání je vtipné a dokáže ve Vás vzbudit soucit. I tak ale nakonec jen 2*(9.2.2017)

Takový příjemný, pohodový, rodinný filmek na nedělení odpoledne. Jak se příběh rozvíjel, tak mě to přestávalo trošku bavit, tak jsem chtěl dát 3*, ale nakopla mě skvělá scéna u královny a nakonec ty 4* dám.(11.2.2018)

• El Indio

Viděno v peruánském autobusu ihned po propagační přednášce nejakýho místního šaška o dalším z nekonečné řady připravků, které človeku dokonale vyčistí útroby od všeho svinstva. Poté, co si několik "chytřejších" spolucestujících pár balení zázraku zakoupilo, mohlo se přejít k projekci. S obavami jsem očekával, co nás zase vybalí. Nejedu v Jižní Americe autobusem zdaleka poprvé, takže už mám určitou představu o místním filmovém vkusu a je třeba říct, že až asi na tři výjimky vždycky pustí to, co bych snad ani nikdy vidět nemusel. A tohle ta výjimka rozhodně nebyla. Svou zábavností a schopností udržet mou pozornost plynule navázal na předchozí proslov o čistění střev. Navíc zase obludně digitální, což pro mě znamená, že ve filmu na mě všechno působí strašně uměle. Nevim proč takovýhle filmy nedělají radši komplet kreslený, aspoň u mě by tak měly mnohem větší šanci uspět. Jinak mi dalo docela práci zjistit, na co jsem se to vlastně díval. Jednak byl film klasicky dabovaný do španělštiny (ostatně jako všechny filmy tady), dále neměl na začátku žádný titulky a někdy chvíli před koncem se mi konečně podařilo, i přes všechen okolní hluk, usnout. Nakonec jsem to teda nějak vygooglil (název to má fakt dost neodhadnutelnej) a místo očekávaný rutinní disneyovky pro děcka se z toho vyklubal dokonce sám Špicberk. Ale vlastně to na něj docela sedí, podobných ptákovin už pár natočil. Tahle má snad ještě navíc podporovat vegetariánství. A to už je hnus.(21.12.2016)