Obr Dobr

The BFG

Roald Dahl's The BFG

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Indie, 2016, 117 min

Jeden z těch filmů u kterých jsem trpěl skepsí od prvního okamžiku, co jsem se o daném filmu dozvěděl. Leč tentokrát to bylo zbytečné, protože film si mě omotal kolem prstu a i když poslední čtvrtina se mi už moc nelíbila (v podstatě vše od okamžiku s královnou), tak už to nic nezměnilo na mém maximálním hodnocení. Předlohu jsem nečetl, takže mnohé věci z filmu nedávají úplně smysl a nemají srozumitelné pozadí a těžko říct, proč jsou některé věci takové jaké jsou. Film se vyhnul tomu, že by se utápěl ve vysvětlování i tak je nadmíru dlouhý. To nevysvětlování je fajn a navíc důvod k přečtení oné knihy. Ten fantaskní svět se mi hodně líbil, navíc i ten lidský svět byl v městečku okolo sirotčince taky takový, fantaskní, vypiplaný. Ačkoliv zde je dost mluveno o pojídání lidí, dětí, tak krom kouřových náznaků nic k vidění není a v rámci možností bych tentokrát i souhlasil s projekcí mladším divákům. Jen mě fakt štve, že asi tolika tvůrcům, nejen filmovým, i spisovatelským přijde prdění zábavné a je to strašně hojný motiv, možná ne tak moc, ale já jsem na to už dost alergický, takže si toho více všímám. V tomto filmu mi to, ale nedokázalo skazit jinak výborně dojmy z podívané.(29.11.2016)

Tohle mohl vymyslet snad jen někdo, kdo si něčeho až moc šlehnul.(1.4.2017)

Kamoš obor a patrí k úplne najslabším Spielbergovým počinom v jeho úžasnej kariére. Pre dospelých je príliš infantilný a pre deti príliš neakčný a navyše trpí nie príliš šťastným štýlovým uchopením. Ideálna by pre neho bola buď animovaná podoba alebo niečo v štýle Tima Burtona z čias, keď bol vo forme. Aj napriek tomu všetkému The BFG nie je zlým filmom. Ten by asi Spielberg nedokázal natočiť ani keby chcel a môj palec aj napriek veľkým výhradám smeruje stále hore. Má krásne momenty a množstvo vynikajúcich dielčich záležitostí. Akurát od tvorcu prinášajúceho väčšinou maximálnu kvalitu som čakal niečo zaujímavejšie konzistentnejšie a hlavne zábavnejšie. Skrátka lepšie.(7.12.2017)

Mark Rylance je pán herec. A je jedno či je CGI, alebo nie. Jeho BFG je najväčším ťahúňom filmu a jeho oči a smutný úsmev hádam najväčší zdroj emócií vôbec. Spielberg bohužiaľ zase v pozícií kedy je jeho čarovnosť neustále podkopávaná faktom, že takýto druh filmov sa bohužiaľ do dnešnej doby až tak veľmi nehodí. Pred 10 rokmi to mohlo byť nádherné. Teraz je to v zmesi lepších a inšpiratívnejších príbehov krok späť. Ale stále je to Spielberg. Mladé dievča neznesiteľné. Scény u kráľovnej na hranici dokonalosti. Chcel som dať väčšie hodnotenie, ale pravdou je že k tomuto filmu sa asi až tak často vracať nebudem. Clementov hlas je ako keby z pekla.(21.11.2016)

• Johny_fork

Steven Spielberg mě strhujícím způsobem uklimbal k pěknému odpolednímu šlofíku.(19.12.2016)

Nádherný film ,ůžasné propracované prostředí z výbornou hudbou, místy nevím proč připominajici sám doma. krásný příběh, jediné co mi na filmu dost nesedělo byli vojáci a možná královna celý svět obra byl uzavřen v krásnem prostředí, plny barviček snů, kde zkomoleně mluvil , čoklidi fnokurka a nejlepší šumlenka, vojáci se tam prostě nehodily.(18.11.2016)

Ťažko sa mi dávajú len 3* zvlášť keď presne tento žáner rodinného fantasy mi u Spielberga sedí najviac. Hneď na začiatok dodám že nie som sklamaný. Obzvlášť prvá polovica filmu kde spoznávame hlavné postavy je celkom pútavá a technicky brilantná. Či už kamera, strih, hudba, obsadenie.....po každej stránke skvelé dielo. Avšak dejová línia s kráľovnou v druhej polovici filmu celý príbeh značne podkopáva a slúži ako nutná výplň stopáže kde sa príbeh nijako nevyvíja a ani neposúva. (máme tu síce niekoľko humorných vsuviek ktoré však pôsobia dosť parodicky a nevhodne) Je to veľká škoda ale tomuto filmu brutálne chýba nejaké akčné finále a tak záver ostáva v tieni veľmi dobrej prvej polovici. 70% Dobrý rodinný film ktorému však chýba pútavejší dej.(3.9.2016)

• Philippa

Tak po dlouhé době jsem odcházela s uplakanýma očima...vůbec jsem nechápala, proč se mi po tváři koulí slzy jak hrachy. Vůbec mne to nebavilo, nechápala jsem o čem to je, kde je nějaký...zkrátka "Něco"... ty hvězdičky jsou za jednu nádhernou snovou scénu, ta mne udeřila přímo do srdce...aha a tam se to stalo, ty slzy....asi jsem plakala nad tou bolestí, že už nic jiného nepřišlo...ne Stevene, opravdu nic....(20.9.2016)

"Nemůžu mít vždycky pravdu !! Někdy jsem v právu, jindy v levu.." ;) Formální fantasy skvost s po chvíli lehce otravným clouseauovským Obrem a zejména ten nejhravější Spielberg, jakého pamatuji.. Nicméně pětka to výjimečně nebude, byť o pár prdů..(8.10.2016)

Steven posunuje hranice vizuálního kabátu, čaruje s digitálem a barvama, ale současně útočí na ty nejmenší děti. Což je pro mě neskutečná kombinace paradoxů. Na jednu stránku opravdu skvostný vizuál za hromadu peněz, na druhou stranu utahaný a velmi vlažně odvyprávěný příběh pro nejmenší, který nemá moc co říct a mnohé scény doprovází pocit nudy. Takže letos asi největší zklamání vzhledem očekáváním. 2,5*.(6.11.2016)

Spoilery! Mark Rylance je neskutečně sympatický člověk s dobráckým pohledem a uklidňujícím hlasem. Myslím si, že Steven Spielberg nemohl vybrat lepšího člověka ke ztvárnění jeho obra. Musím se přiznat, že se mi Spielbergovi kultovní pohádky vůbec nelíbili. Ať už je řeč o E.T. - Mimozemšťanovi či o Blízkých setkáních třetího druhu. K této pohádce jsem byl tedy nemálo skeptický. V tomto případě zcela zbytečně. Už v úvodu si mě snímek získal neskutečně krásnou vizuální stránkou a moc příjemnou atmosférou. Celé to krásně hrálo barvami a dovedu si živě představit, že by kdejakému epileptikovi udělal snímek krásný večer plný intenzivního třepání a pěnění úst. Vsuvečka s královnou mi zpočátku přišla dost nadbytečná a děsil jsem se toho, co přinese. Nakonec ji tvůrci pojali s obrovským nadhledem a mohl jsem se s chutí zasmát. Závěrečná operace britské armády v pohádkovém světě obrů v rytmu "God Bless UK Army!", byla hodně mimo mísu. Naštěstí trvala jen okamžik. Celkově jsem tedy příjemně překvapen a nebál bych se snímek doporučit rodičům s dětmi. Věřím, že si zde každý pochutná na tom svém.(3.8.2017)

Pro děti perfektní, pro dospělého už tolik ne. Ani nevím proč(7.2.2017)

• lestyna

Vizuálně krásně vytvořená pohádka, která ale nudí. Při sledování jsem si kladla otázku, jaké věkové skupině je film vlastně určen. První polovina milá a něžná, ale nezáživná. Druhý polovina úplně něco jiného. Trapné vtipy, které jsou totálně mimo mísu. Holčička nesympatická, taková neslaná, nemastná. Obr Dobr na druhou stranu boduje. Jeho žvatlání je vtipné a dokáže ve Vás vzbudit soucit. I tak ale nakonec jen 2*(9.2.2017)

Tak první z restů, které tradičně doháním o Vánocích. Tato Spielbergova novinka jednoznačně cílí na dětské publikum, a tak je k tomu třeba přistupovat. V principu se jedná o prostý příběh s předem rozdanými kartami, jasným poselstvím a velmi dobrou animací. Většina vtipných nápadů plyne z pohledu velikosti obra v reálném světě, s tím si autoři opravdu vyhráli. John Williams v hudbě dle prvotního poslechu trochu mixuje Sám Doma s Potterem, minimálně co se orchestrace týče. Pohodička na dlouhé zimní večery :D(24.1.2017)

• El Indio

Viděno v peruánském autobusu ihned po propagační přednášce nejakýho místního šaška o dalším z nekonečné řady připravků, které človeku dokonale vyčistí útroby od všeho svinstva. Poté, co si několik "chytřejších" spolucestujících pár balení zázraku zakoupilo, mohlo se přejít k projekci. S obavami jsem očekával, co nás zase vybalí. Nejedu v Jižní Americe autobusem zdaleka poprvé, takže už mám určitou představu o místním filmovém vkusu a je třeba říct, že až asi na tři výjimky vždycky pustí to, co bych snad ani nikdy vidět nemusel. A tohle ta výjimka rozhodně nebyla. Svou zábavností a schopností udržet mou pozornost plynule navázal na předchozí proslov o čistění střev. Navíc zase obludně digitální, což pro mě znamená, že ve filmu na mě všechno působí strašně uměle. Nevim proč takovýhle filmy nedělají radši komplet kreslený, aspoň u mě by tak měly mnohem větší šanci uspět. Jinak mi dalo docela práci zjistit, na co jsem se to vlastně díval. Jednak byl film klasicky dabovaný do španělštiny (ostatně jako všechny filmy tady), dále neměl na začátku žádný titulky a někdy chvíli před koncem se mi konečně podařilo, i přes všechen okolní hluk, usnout. Nakonec jsem to teda nějak vygooglil (název to má fakt dost neodhadnutelnej) a místo očekávaný rutinní disneyovky pro děcka se z toho vyklubal dokonce sám Špicberk. Ale vlastně to na něj docela sedí, podobných ptákovin už pár natočil. Tahle má snad ještě navíc podporovat vegetariánství. A to už je hnus.(21.12.2016)

Po vizuální stránce se jedná o naprosto vytříbenou záležitost, avšak po stránce scénáristické už to taková sláva není. U The BFG jsem měl po většinu času pocit, jako by Steven Spielberg většinu svých umných režisérských schopností zcela zapomněl. Jistě, chápu, že tato látka je určena primárně pro dětské publikum, nicméně by zde mohl být alespoň lehký náznak pevnější kostry příběhu a lepší filmový spád. Je totiž docela na pováženou, když je u filmu režiséra takového formátu nejvtipnější a nejpamětihodnější scéna s prděním. „Never get out of the bed. Never go to the window. Never look behind the curtain.“(16.10.2016)

• JohnCZ

Nečekal jsem, že člověk, co mě letos zklame, bude samotný filmařský bůh. Tohle se Stevenovi teda moc nepovedlo. Překrásná animace a velice sympatický Mark Rylance se utápí v nudném ději, který postrádá jakoukoli dynamiku. Děcko v hlavní roli je otravné, panovačné a tak celkově neskutečně nesympatické. Filmařský um na tom vidět je, některé trikové sekvence jsou vskutku vysoce nadprůměrné, ale filmu, který jsem musel vidět na 3x, protože jsem u něj 2x usnul, dát více prostě nemůžu. Sry, Bý Ef Džeeeííí!(18.12.2016)

Hezká a milá pohádka. Inteligentní film to není, ale pokud se rádi smějete, tak si každý sem tam něco najde.(9.9.2016)

Jednoduchý, ale milý příběh, který bylo těžké zfilmovat. Ale rozhodně mi nevadilo, že film plynul pomalu a neuspěchaně a bez výrazných efektů. Možná i z hlediska toho, že film je hlavně pro děti by bylo lepší, kdyby byl o chlup kratší, i kvůli tomu, že první půlka byla lepší.(5.9.2016)

Měl jsem z filmu smíšené pocity. Chvíli jsem měl radost, že na to koukám na velkém plátně, jindy jsem litoval vyhozených peněz a přišlo mi to moc dětinské. Film se nakonec ustálil a vyšel z boje z odřeným štítem. Rylance opět předvedl velmi slušný herecký výkon a po vizuální stránce není moc co vytknout. Jen ta plochá dějová linka. Ještě jeden postřeh, bud už je Williams senilní nebo se mu tentokrát komponování k tomuto filmu moc nevyvedlo, asi utekly noty. Průměr.(9.9.2016)