Obr Dobr

The BFG

Roald Dahl's The BFG

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Indie, 2016, 117 min

Tak první z restů, které tradičně doháním o Vánocích. Tato Spielbergova novinka jednoznačně cílí na dětské publikum, a tak je k tomu třeba přistupovat. V principu se jedná o prostý příběh s předem rozdanými kartami, jasným poselstvím a velmi dobrou animací. Většina vtipných nápadů plyne z pohledu velikosti obra v reálném světě, s tím si autoři opravdu vyhráli. John Williams v hudbě dle prvotního poslechu trochu mixuje Sám Doma s Potterem, minimálně co se orchestrace týče. Pohodička na dlouhé zimní večery :D(24.1.2017)

Hezká a milá pohádka. Inteligentní film to není, ale pokud se rádi smějete, tak si každý sem tam něco najde.(9.9.2016)

Měl jsem z filmu smíšené pocity. Chvíli jsem měl radost, že na to koukám na velkém plátně, jindy jsem litoval vyhozených peněz a přišlo mi to moc dětinské. Film se nakonec ustálil a vyšel z boje z odřeným štítem. Rylance opět předvedl velmi slušný herecký výkon a po vizuální stránce není moc co vytknout. Jen ta plochá dějová linka. Ještě jeden postřeh, bud už je Williams senilní nebo se mu tentokrát komponování k tomuto filmu moc nevyvedlo, asi utekly noty. Průměr.(9.9.2016)

Jednoduchý, ale milý příběh, který bylo těžké zfilmovat. Ale rozhodně mi nevadilo, že film plynul pomalu a neuspěchaně a bez výrazných efektů. Možná i z hlediska toho, že film je hlavně pro děti by bylo lepší, kdyby byl o chlup kratší, i kvůli tomu, že první půlka byla lepší.(5.9.2016)

Keď som na tento film narazila, len som sa nad obrom s veľkým nosom a ušami pousmiala a zabudla na jeho existenciu. To som si ale nevšimla, že obra hrá Mark Rylance, do ktorého som sa zapozerala rovnako ako Spielberg. Režisér zrejme od lásky k nemu mäkne a som za to rada - natočil vďaka tomu rodinné fantasy, ktoré vás pohladí po duši. Tempo rozhodne nie je závratné a o napätí sa nedá hovoriť - ja som ho tu však ani nehľadala. Rodičia možno prispia, no som presvedčená, že deti budú spokojné. Je tu rozkošné malé dievčatko, dobrý obor a sny. Všetko nádherne hrá farbami, bliká, žiari. Zapojenie kráľovnej sa mi zdalo už trošku moc, na druhej strane rozosmiala 24-ročného chlapa tak úprimne, že si nedovolím ani slovko kritiky. :) Spielberg má remeslo stále pevne v rukách a Mark Rylance so svojím skromným pohľadom, vo svojich 57 rokoch vychádza na výslnie. Neviem sa dočkať ďalšieho filmu s ním.(3.8.2017)

Všetci sme to chceli. Aby sa sám majster vrátil k tomu, čo vie najlepšie. Detským pohľadom vyrozprávané dobrodružstvo, plné emócií a dokonalej vizuálnej stránky. Lenže Števo sa nevrátil. Nevrátil sa, no a čo je horšie zaostal o míľové kroky sám za sebou. Pán režisér, ktorý by vekom mal skúsenosti predávať, pôsobí ako niekto, kto ich kupuje. Chápem, že si taká superstar môže dovoliť všetko, aj nezdar, ale pre nás ( oddaných ) divákov je tu stále veľká zodpovednosť. To radšej prestať. Nech sa to už nestane pán Spielberg!(9.9.2016)

Absence poutavého příběhu, alespoň se špetkou nějakého tvůrčího nápadu, je tak velká, že se mi chce skočit z okna a doufat, že mě nikdo nechytí. Kde je ten nápad z Nekonečného příběhu? Kde je ta hravost fantazie? Asi si musíme zvyknout, že v dnešní době jsou spíš dobří animátoři, než dobří scénáristé!(21.11.2016)

• Lacike

Totalna nuda bez tempa. Postavy nezazivne a to ich tu vela nie je. Humor prakticky ziadny. CGI spickove, ale prostredie v ktorom sa to odohrava nezaujimave, takze aj CGI vysli na zmar. Chcel som dat z ucty k Spielbergovi aspon 2*, ale film je bez pretacania neznesitelny. 3/10.(16.1.2017)

Do půlky filmu si říkáte, jaká je to i fajn pohádka, jen, že něco postrádá. Najednou přijde část filmu, kde si říkáte, jak tam tahle část vůbec nepatří. Jako by byla z jiného filmu a najednou Vám spadne čelist, ale nikoliv úžasem, ale údivem, jak tohle mohl Spielberg udělat?! Chvílemi jsem přemýšlel, dumal jsem, najednou jsem nevěděl, co s hodnocením?! Dobře, dobře, obře. Vyjímaje té "ošklivé" části, paní Královny, jsem se smiloval a uštědřil Obru Dobru, zasloužených 60%. Vizuálně úžasný film, velmi krásné efekty, i hudebně, od Johna Williamse. Graficky je to skvělé zvládnutý film, který si Vás efekty a vizualizací získá, potom Vás ale může zklamat, tou poslední třetinou, která je dle mého úsudku, mimo. Na odpolední čaj, s ratolestmi, je to ucházející.(29.12.2016)

Celkem milá pohádka, kde kralují hlavně triky, John Williams a Spielbegův cit pro příběh. Ten totiž tentokrát není nikterak košatý, ale díky Spielbergovi utíká svižně a nemá hluchých míst. Mezi klasiky se Obr Dobr asi nezařadí, ale příjemná podívaná to je.(15.4.2017)

Tvrdiť, že táto rozprávka je detinská nie je na mieste. Však to je pre deti a keby že nejaké mám, rozhodne by sme išli do kina radšej na toto ako na hociktoré prihlúple Pixarovky. Má to veľmi roztomilý príbeh kde je plno zaujímavých filozofických myšlienok, efekty sú na geniálnej úrovni, dieťa aj dospelí si prídu na svoje. Akurát záver bol trocha viac prestrelený ako by som zniesol.(8.11.2016)

• snob

Kniha Roalda Dahla byla cynická, krutá, vtipná a společensky kritická. Jak to tak bývalo v jeho zvyku. Spielberg z jeho příběhu a charakteristické chmurnosti pro děti udělal strašnou šmíru plnou mydlinek a pentliček a děsivě poplatných vtípečků. Zkrátka tradiční hollywoodské vykostění myšlenky a nadnesení pouze formy. No to jako kde to, do prdele, jsme. Film na velmi volné motivy knihy Roalda Dahla.(10.2.2018)

Vizuální obžerství. V tom dobrém slova smyslu. Spielberg s Kamińským vytvořili nádherné pohyblivé obrázky a Williams to tradičně skvěle ozvučil. Bohužel je ta technická dokonalost postavena okolo mizerného scénáře. Možná je problém už v předloze, tu ale neznám. A kratší stopáž by tomu taky neuškodila.(2.9.2016)

• Vyhy

Promarněný potenciál. Přitom mě ukázky zaujaly a říkal jsem si, že by to mohlo být příjemné sledování. Ale mýlil jsem se. Občasná nuda. Ta holka mi lezla na nervy. Efekty špatně udělné a celkově příběh jednoduchý a vše možný, jen ne zajímavý a dojemný.(31.10.2016)

Přiznám se, velká očekávání jsem od tohoto filmu Stevena Spielberga neměl, ale jednoduše se ukázalo, že točit umí a že Roald Dahl prostě napsal zajímavou předlohu. Příběh je hezký, nápaditý, ale provedení prostě hraje hlavně na skvělý vizuál, což se podařilo. Tomu jde vytknout málo. Postavy jsou mnohdy skoro až zbytečné, nejlepší je BFG a Sophie, což se asi čekalo.(9.1.2017)

Na Obra Dobra se hezky kouká je milý má milý projev, který by byl lepší v originále, ale ono to nic víc v celku nemá. Ale v podstatě tento film není určený pro dospělé publikum, ikdyž se jedna mamina co vedle mě seděla celkem nahlas smála, ale dětem to téměř trhalo bránice. Pro mě jen pohádka na kterou se podívám jednou a konec. ( 4.9.16/Kino Luna/Sčítání lidu: 150 a více )(4.9.2016)

Fantastickou animaci krájení okurky a nalévání limči kazí infantilní závěr, jež vyloženě nepotěší. Rovněž by mě zajímalo, z kterého kontinentu podnikali obři své steče. On už jen název filmu samotný je dosti "ehm" zvláštní a současně mě vůbec nepřekvapuje, že se pod něj podepsal ŠPILBERK. 71%(13.12.2016)

Jsem zmaten zdejším nelichotivým celkovým hodnocením, protože já jsem viděl opravdu hezkou pohádku pro nižší věkové kategorie, která od začátku udivuje svým světem a oplývá opravdu kouzelnou atmosférou, kterou korunuje svým výkonem Mark Rylance, který je výborný i jako animovaný (ne)obr. Škoda dvou uprděných vtipů a opravdu dlouhou stopáží, ta by chtěla o 20 minut zkrátit. Jinak je to opravdu povedená pohádka o kamarádství, do které Spielberg vdech nepopsatelné kouzlo.(1.10.2017)

70%(24.7.2016)

• applause

Podle první ukázky jsem si říkala, že by mohl být film dobrý, pak jsem nevěděla, co čekat a musím říct, že jsem trochu zklamaná. Ani bych tak nevytýkala délku filmu, která mně osobně ani tolik nevadila - nebylo to zas tak zajímavé, ale úplně jsem se nenudila. Spíše bych vytkla až přespříliš dětinské scény, ale co se dá čekat, když je to snímek zaměřený hlavně na dětské diváky a musím říct, že i když některé scény byly opravdu trapné, tak jsme se stejně smíchu neubránili. Neřekla bych, že je to tak průměr, spíše lehčí podprůměr, proto takové hodnocení.(6.9.2016)