Evropské zámky a paláce (TV seriál)

• Německo

Schlösserwelten Europas

• Francie

L'Europe en châteaux

Castles and Palaces of Europe

Hrady a zámky Európy

Dokumentární

Německo / Francie, 2012, 5x43 min (Alternativní: 15 min)

Torben Müller

V titulcích seriálu uvedeno: český název Evropské hrady, zámky a paláce; režie Gero von Boehm & Julia Zantl (1. díl: Údolí řeky Loiry, 3. díl: Jižní Anglie), Jeremy JP Fekete (2. díl: Badensko-Württembersko v Německu, 4. díl: Piemont v Itálii, 5. díl: Estremadura v Portugalsku); rok výroby (všech pěti dílů) 2013.(8.11.2015)

Zajímavý dokumentární cyklus, na kterém je potřeba ocenit, že není jen suchým výčtem historických dat, stavitelů a panovníků. Věnuje se i současnosti jednotlivých architektonických skvostů. Ukazuje propojení historie a současnosti zámků v jeho každodenním životě, nejen z pohledu turistické návštěvnosti. To co je ale předností tohoto dokumentu, je zároveň i jeho slabinou. Tohle nahlédnutí pod pokličku je totiž podáno dost nudně.(5.10.2017)

• anatheman

Po dvou částech - příšerný dokument. Začnu nicméně pozitivními vlastnostmi. Zaprvé jsou to architektonické klenoty samotné, zadruhé se jedná o kvalitní záběry a ... to je vše. Zbytek ztroskotává na původně dobře míněné snaze přiblížit život na zámcích v současnosti. Proč ne - si člověk napoprvé řekne. Nicméně... Všechno to prostě vypadalo tak. že tvůrci neměli připravenou žádnou pevnou koncepci. Zkrátka přijeli na nějaký zámek a okamžitě začali rozpitvávat cokoliv, jen ten zámek moc ne. A to na panské sídlo nemuseli ani dojet. Mluvím o druhém díle, kdy se tvůrci nesmyslně zastavili na jakési šnečí farmě, kde jsme se od zdejší "farmářky" dozvěděli, že se šneci umí pozdravit a že byla úplně nadšená, když se jí tam narodil šnek s převráceně se vinoucí ulitou. Esenciální! Není také neobvyklé, že tvůrce daleko více zajímali motýli a housenky na zahradách. Podivnou předzvěst již představoval balón na francouzském zámku Chambord, nicméně zde byla ještě patrná snaha o nějakou souvislost s historií stavby samotné. Ale dobře. To vše by se dalo do určité míry vydržet, kdyby ovšem řada lidí, co žijí okolo přiléhajících zámků (a za to tvůrci samozřejmě nemohli), neměla totálně namrdáno. Už jsem zmínil šnečí farmářku, dál se musím vyjádřit o francouzském malíři, co se snaží malovat psy, se kterými během procesů mluví, čímž poznává jejich osobnost. Tentýž "umělec" pedofilně fotí děcka a zároveň tvrdí, že žádný člověk nemůže vidět svoji podobu... Ehm... Opět esenciální. Takových zjevů je v dokumentu celá řada. Další věcí - a to už mě totálně nasíralo - bylo neustálé pozérské křenění těchto zjevů, které bylo zkrátka nutné zvěčnit do vyšťaveného a bletí přivolávajícího portrétu. Né... to bylo opravdu nutné každého tak pateticky portrétovat? Místo plného záběru na výstavnou fasádu či reprezentativní interiér máme tu "čest" spatřovat, jak tam každý nepřirozeně vystavuje svůj ksicht... Já jako milovník dokumentů a kastelolog jsem neskutečně zklamaný a především neskutečně nasraný.(7.10.2017)

• Jenda

Dokument je, spíše než o zámcích, o lidech, kteří zámky spravují. Což mě tedy příliš nenadchlo, neboť já preferuji historičtější přístup (tj. asi ten suchý výčet dat :D).(6.6.2019)

Pekné zábery obohatené o zaujímavý a nevtieravý komentár ohľadom ich histórie , majiteľov a historických udalostí. Ak nič iné tak je to aspoň video-tip na výlet po Európe :)(16.11.2014)