Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Aristokratický frankistický důstojník de Los Cobos (Philippe Morier-Genoud) povolává roku 1936 svého šestnáctiletého syna Rafaela (Grégoire Colin) z francouzského internátu, aby se zapojil do občanské války. Kvůli nezbytnému chlapcovu zocelení ho otec posílá za svým přítelem, plukovníkem Masagualem (Jean-Louis Trintignant), který provokuje své okolí homosexualitou, drogovou závislostí a svými cynickými proslovy. Plukovník Masagual ovšem vyniká v oboru poprav, které jsou jednou z jeho hlavních zábav... Podle románu José Luise de Villalongy. Režisér Pierre Boutron svůj snímek označil za protiváhu Loachova filmu LAND AND FREEDOM. Jean-Louis Trintignant byl za svoji roli roku 1996 nominován na francouzského Césara, Pierre Bouron obdržel stejného roku na festivalu Cinquest San Jose Film Festival cenu za nejlepší film. (Pohrobek)

(více)

Recenze (2)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Snímek o šestnáctiletém aristokratickém chlapci, který se vydává bojovat na Francově straně do španělské občanské války a pochopitelně naráží na mnoho stránek života v armádě, na které nebyl připraven. Nejvíce ale vyniká zvláštní frankistický důstojník Jean-Louise Trintignanta, který bere válku jenom jako jednu ze zábav a hlavní prostředek pro zahnání nudy, proto si z poprav, které se konají takřka každodenně po snídani, uspořádá pěknou fiestu, na níž zve i dámské návštěvy. Je tu podán poměrně nevábný obraz důstojníků španělské povstalecké armády - v Trintignatově případě homosexualita, drogy a poněkud psychopatický přístup. Šestnáctiletý Rafael tak má mnoho problémů, aby si své ideály uchoval. Film vyniká výbornou režií - práce s mizanscénou, především jako ilustrace Trintignantových rozmařilostí a až dekadentního přístupu; i s montáží - popravy, závěrečný odjezd na frontu. Ideologicky zajímavé, možná i diskutabilní - hlavní pozornost je ale naštěstí upřena na mladého aristokrata, u nějž žádný obrat doleva nehrozí. Filmově rozhodně doporučeníhodné. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Jaj, toto uz je folklor asi Spanielska Obcianska vojna, su taki ludia na tejto planete co to volali ze Velka pyrenejska krizova vyprava, dajake tie roky 1936 - 39. Potom tam platili take veci ze general Francisco Franco y bahamonde bol najmladsi general spanielskej armady, vyznamenal sa pocas vojny v Maroku, kde si ziskal respekt vojakov i nepriatelov. Signalom k povstaniu z dajakeho datumu roku 1936 bolo ze cele nebo je bez mrakov, cirkev dostavala pravidelne cez drzku a ludomilne metody zrovna nevladli, estli teda barbarske, taxom chcel napisat. Isty chlap menom jose Maria Peman to nazval ze Reconquista 2, zije tam keltsky kmen Baskov, ktori sa tiez rozhadali - ista skupina podporila rojalistov, druha zase republikanov. Po skonceni sa bordel presunul zo Spanielska do Europy aj s Hytlerom, no a tak : 30 % ()

Reklama

Reklama

Reklama