Malevil

Drama / Sci-Fi

Francie / Západní Německo, 1981, 120 min

• rajot

Absolutně nechápu, kde vůbec autoři filmovýho zpracování vzali tu drzost vzít si název knižní předlohy, kterou touhle splácanou blbostí absolutně znehodnotili. Film se jí drží asi prvních 10 minut a v celku jen v tý nejzákladnější dějový linii - jaderná katastrofa, pár přeživších na hradě, zlej pan Fulbert. Jinak si s příběhem autoři filmu dělali co chtěli, vznikla z toho skoro dvouhodinová nuda, krom jinýho završená nesmyslnym koncem. Nezbejvá než doufat, že se filmem nenechá moc lidí odradit od výborný stejnojmenný knihy od Roberta Merle. Tu můžu narozdíl od filmu doporučit všema deseti.(23.8.2014)

Další ze snímků, který se dá řadit k filmům typu Vlákna či Den poté. Vybuchne ve Francie atomovka, z ničeho nic , přežijí jen lidé co byli v tu dobu někde ve sklepení, či v domech nebo někde v tunelech. Když se po čase trochu zmátoří je jim jasný, že asi už svět jak ho znali před tím už není a tak je třeba vybudovat novou společnost. a založit nový rod. Je tu vidět několik uskupení přeživších lidí, jak se kdo snaží přežít jak se dá. A do toho je tu vidět lidi co zůstali vystaveni záření, jak se z nich stali zdegenerovaný primitivové. A ty normální si musí před nima chránit pole a dobytek.Spoiler- Závěr filmu je velice překvapivý, to když rázem přiletí vrtulníky z vojáky a naloží lidi a že je dají do karantény a že bude zase vše v pořádku. Jenže ne všichni s nima odlítají někteří to odmítnou . Je tam krásně mrazivý záběr na letící vrtulník a dole několik lidí co plují po voru po nově vzniklém korytu řeku a po břehu běhá jejich kůň a kolem zdevastovaná krajina. Ve mě zanechal snímek velice hluboký dojem.(19.2.2009)

• Slartibarkfast

Tento film vychází z neskutečně úžasné knižní předlohy, kde hrstka šťastlivců přežije jaderný útok a postupně se snaží všemožně přežít v krajině, která je spálená a neúrodná. Zázemí jim poskytuje strategicky umístěný hrad Malevil. Bohužel jsem jedním z čtenářů tohoto skvělého díla a musím říct, že zfilmování se vůbec nepovedlo. Vím, že vykreslit vše alespoň podobně, jak bylo popsáno v knize, skoro není možné, ale i tak si myslím, že Malevil se mohl dočkat lepšího zpracování. Herecké výkony nelze skoro vůbec komentovat, jelikož děj tu neubíhá. Je to jen sled obrazů, které jsou chronologicky seřazeny za sebe, ale vesměs nedávají žádný smysl, nenavazují. Jsou chladné, prázdné a nic neříkající. Z tohoto filmového díla jsem měl hodně špatný pocit a bylo mi až smutno, jak moc se dá zfilmování knihy (omluvte ten výraz) posrat. Rozhodně doporučuji knihu a odrazuji od tohoto přehmatu francouzské kinematografie, která zničí veškeré očekávání diváka během první půl hodiny. 15%(4.1.2014)

• _-0-_

Skvělý román od Merleho, zmrzačený a osekaný způsobem, že bych nejraději otloukl literární předlohu režisérovi o hlavu. Odstranění postavy strýce považuji za hrdelní zločin. Vynechání osy příběhu - a to budování funkčního modelu společnosti za jiných podmínek, než za jakých vznikl stávající (viz třeba také Merleho "Protected mens") je zhovadilost, která zcela degradovala film.(4.3.2008)

• MFA

Znovu jsem se na film podíval asi po dvou letech (mezi tím pravidelně poslouchám předlohu od Merleho - načtenou knihu Malevil), tak si myslím že mohu téma celkem objektívně posoudit. Nejvíc mne na filmu mrzí naprosté předělání / zprznění děje a celkově smyslu oproti knižní předloze. Vše vypadá totiž jako kdyby se režisér řídil pouze rozpočtem a tím co se dá na plátně realizovat namísto duchem knihy a románovou předlohou. Mnoho věcí se ve filmu děje naprosto jinak a k velké smůle to bohužel působí plytce a nesmyslně, závěr filmu pak vyloženě vyzní jako plácnutí do vody. Téma je změněno tak zásadně že by se tento film měl jmenovat jinak, protože Merleho Malevil je dílo nesrovnatelně hodnotnější než tento film. Ve filmu se alespoň podařilo zpracovat úvod knihy a částečně i atmosféru a exteriéry zničené krajiny...(24.9.2014)