Čí je to vlastně život

Whose Life Is It Anyway?

USA, 1981, 118 min

Skvěle zvládnuté ožehavé téma práva člověka na to, svobodně se rozhodnout, zda žít či zemřít. I přes vážnost celé věci a některé dramatické scény, se snímek nese v docela humorném duchu, hlavní postava neustále vtipkuje s nemocničním personálem, avšak přesto dává každému jasně najevo, že si přeje jediné - vysvobození. Skvělý Richard Dreyfuss, výborný scénář a velmi silný konec - rozhodně film, který stojí za zhlédnutí.(19.4.2007)

Stačí jeden moment a všechno může být jinak. Z celého života, který milujete, který žijete naplno a hlavně tvoříte krásu, dáváte své vnitřní bohatství, zbude jen hýbání hlavou a smysl pro humor, dočasný. Zaplaťpánbůh, že tématem filmu není eutanazie jako taková, o které rozhodují vědecké "kapacity" za někoho a nebo zbabělci, kteří se bojí utrpení. Ano ožehavé téma a já si dovoluji ožehavý názor. Velmi se mi ulevilo, že zde to máme jinak. Máme tu člověka, který se může rozhodnout sám za sebe, ale ne tak, aby byl zabit, ale ve svém vegetativním přežívání rozhoduje, zda nějaké udržování ano nebo ne, když konec je jistý. Tohle totiž není absolutně proti vyšším pravidlům, toto byl boj doktorského ega, který se záchranou života absolutně nesouvisel. Výborný film a Richard Dreyfuss byl úžasný.(29.4.2018)

Překvapení. Nemám dramata z prostředí nemocnice nijak zvlášť v lásce, ale tohle je tak dobře napsané a tak dobře zahrané, že jsem se prostě nemohl odtrhnout. Postava excentrického sochaře, který ochrne a ztratí tak vše, co v životě miloval, je fantastická, plná života a rozporů. Cením si toho, že film nijak nenabádá k jasné odpovědi a dilema "má člověk právo rozhodovat, zda je jeho život hodný žití" nakonec vyzní krásně otevřeně. Zastaví se kdesi mezi depresí a úlevou. Badhamův snímek prostě otevře problém, vtáhne vás do něj a v závěru nabídne výmluvné tři tečky. Tohle drama beru.(16.4.2007)

ken měl 27.dubna (datum zmiňuju jen z toho důvodu, že pro někoho z vás může být číslo 27 číslem fatálním;-) vážnou autonehodu, po které zůstane už navždy ochrnutý.. jediné, co je na kenovi v pořádku je jeho mozek a jeho vědomí.. bohužel v tak těžké životní situaci jsou jeho mozek a jeho vědomí zároveň jeho největším nepřítelem.. tento příběh je o právu každého z nás na život a zároveň o právu na smrt.. nikdo by nám ho neměl brát, ani s tím nejlepším úmyslem, vždyť "krutost není v tom někoho zachránit nebo ho nechat umřít.. ta krutost spočívá v tom, že dotyčnému vezmeme právo volby.."(5.10.2007)

Už název filmu napovídá, o čem vlastně vypráví. Ken Harrison je sochař, který po autonehodě ochrne na celé tělo kromě hlavy. Nemožnost realizovat své fantazie ho mučí natolik, že chce skoncovat se životem, ale má právo volby? Navzdory svému tématu je film hlavně díky vtipálkovi v ústřední roli Kenovi poměrně lehký a nabízí i zajímavé vedlejší postavičky, které si buď oblíbíte nebo ne (jako třeba černý hudebník John). K pochválení tu je i výborný scénář, herci (Richard Dreyfuss hlavně) a líbil se mi šalamounský závěr, kde nám režisér nechává prostor k domyšlení si. Geniální byl záverečný symbolický záběr.(16.2.2008)