poster

Sekai kara neko ga kietanara

 • Japonsko

  世界から猫が消えたなら

 • anglický

  If Cats Disappeared from the World

Drama / Fantasy

Japonsko, 2016, 103 min

Režie:

Akira Nagai

Předloha:

Genki Kawamura (kniha)

Scénář:

Jošikazu Okada

Komentáře uživatelů k filmu (9)

 • JFL
  *****

  Trailer nelže, tohle je totání doják. Dokonce i srdce zapšklého filmového cynika roztálo, záhy začala cukat brada a minimálně třetinu stopáže do závěrečných titulků už to bylo přes slzavý závoj. Co si budeme povídat, určité filmy chtějí konkrétní věk. Stejně jako na Wenderse či Tarkovského má člověk ideální dispozice coby rozervaný teenager na prahu dospělosti, na sentimentální filmy, které by v mládí sepsul jako plytkou ždímárnu emocí, musí zestárnout a něčím si projít. "If Cats Disappeared from the World" je adaptace stejnojmenné knihy filmového producenta Genkiho Kawamury, který právě coby spisovatel je v Japonsku enormně populární. Film perfektně zúročuje Kawamurovu cinefilii a sečtělost, které pak nenásilně přenáší do skvělého vyprávění, jež dýchá autenticitou, jaká se v dnešní prefabrikované a uniformní japonské popkultuře zřídka vyskytuje. Film se na rozdíl od ostatních soudobých titulů nepodbízí mladému publiku a naopak své reference skládá z titulů, které znají lidé Kawamurovy generace. "If Cats Disappeared From the World" tak není jen velkým osobním vyznáním lásky k lásce, filmu, kočkám a životu, ale také poctou zlaté éře japonské indie kinematografie, potažmo inspirativního období tvůrčího kvasu přelomu tisíciletí v globálním rozměru, jak naznačují připomínky filmů "Hanna and Alice", "Fight Club" i "Happy Together".(26.11.2016)

 • lopata555
  **

  Kvôli čomu vlastne na tomto svete žijeme? Čo nás robí šťastnými? Chvíle strávené z priateľmi? rodinu? kultúra(filmy, knihy, hudba, ...)? cestovanie? čo vlastne? Gaku sa jedného dňa dozvie, že mu ostáva posledný deň života, a že si ho môže o deň predlžovať (za podmienky, že vždy o jednu vec čo má rád príde). Načo potom v takom svete žiť? Kde by nás nič netešilo ... dosť to ale bohužiaľ pokrivkávalo, a to japonské melodrámy mám velice rád ... a Aoi ešte viacej ...(21.4.2017)

 • kaylin
  ****

  Japonci neumí jen podivné filmy, ale umí také natočit filmy lidské, emocemi nabité, ale přitom nikoli podbízivé. Takový je i snímek "Sekai kara neko ga kietanara", který vás dovede dostat svým pomalým tempem a citlivostí, stejně jako krásnou kamerou, ať už městskou nebo krajinnou, kdy záběry jsou místy prostě parádní.(28.11.2016)

 • Tyckin
  ****

  Ač jsem od tohoto snímku očekával něco malinko jiného a o chlup více, tak rozhodně nezklamal, jedná se o hezký film o životě, smrti, přátelství a lásce. Hodně k zamyšlení vede téma ďáblovy nabídky, který zde za každý den života navíc požaduje zmizení jednoho druhu věcí z celého světa (a tu si volí sám) - stojí ztráta něčeho (ne)hodnotného za jeden den na tomto světě navíc? Zejména když se ukáže, že zmizení oné věci znamená i zmizení veškerých souvislostí, událostí a vzpomínek, které se k ní váží. Pak vás totiž nepozná ani nejlepší přítel či bývalá láska. Hudba byla taková nenápadná (stejně jako víceméně celý film), ale líbila se a sedla k tématu, kočičky samozřejmě roztomilé a hlavní kočka (Aoi) ze všech nejkrásnější a nejroztomilejší, jsem zase padal na zadek :-) Ostatně poté co se Aoi objeví v příběhu, více mne to pohltilo. Dle okolností jsem očekával pořádný doják, v mém případě se ovšem nedostavil. Ale zase závěrečná skladba stála za to. 75%(30.4.2017)

 • Aljak
  ***

  Film ma zaujal najmä názvom, tak som bol zvedavý, čo z toho napokon bude. A musím povedať, že mám z toho dosť zmiešané pocity. Film veľkou mierou útočí na emócie, no zároveň postavy vo filme pôsobia úplne odovzdane a akoby boli so všetkým zmierení. Napr. scénka medzi Láskou zmietanou dvojicou: "Vieš, čoskoro umriem", a odpoveď bez takmer žiadnej emócie: "Aha, to som nevedela"... a mnoho ďalších. Pritom mal tento film vďaka svojej originalite naozaj obrovský potenciál. No malo to kopu dobrých fáz v podobe úvah a vnútorných monológov, no zároveň to bolo akosi nedotiahnuté. Takže z tohto pohľadu mierne sklamanie. Dalo sa s tým pohrať viac, hlavne to trochu viac precítiť.(16.4.2017)

 • pekas
  *****

  Nádhera. Člověk se nesmí moc rýpat v nesrovnalostech následků zmizení konkrétní věci ze světa, tam samozřejmě trhliny najdeme. Ale jinak moc hezký film o tom, co vše v životě potřebujeme a jaké by mohly být následky, kdyby něco kvůli prodloužení našeho vlatního života ze světa zmizelo. Japonci umí. 93%(18.6.2017)

 • MickeyStuma
  *****

  "Kdyby ze světa zmizely kočky, jak by to změnilo svět? A kdybych najednou zmizel já, kdo by pro mě truchlil?" Plakal by jsi pro mě? "Čím je život drahocenný a nádherný. Svět je složený ze spousty nádherných věcí." Po smrti své matky se třicetiletý muž rozhodne opustit dům otce a žít nezávisle. Brzy si pořídí také kočku, ke které má velmi impozantní vztah. Velmi brzy se ale dozví závažnou informaci. Smrtelná choroba mu nedává už moc času láskyplného života. A tak začne rekapitulovat svůj život. Začne si povídat sám se sebou a přesvědčovat se nejen o smyslu života, ale hlavně jeho principu a nezbytnosti. Dojemný příběh nutí diváka zamyslet se nad sebou samým a položit si otázku. Prožíváme život v celé své velkoleposti, nebo jej promrháváme zbytečnostmi? Takto přemýšlet donutí hrdinu příběhu i jeho představa sebe samého, který mu o den prodlouží život, když se zbaví něčeho, co není nezbytné k životu. Co je vlastně skutečně nezbytné pro život? Existence nebo podstata? Smysluplný avšak velice pochmurný a smutný příběh, nad kterým by se zamyslet naprosto každý. Co dělá lidi lidmi? Jaké jsou vztahy mezi nimi? Má každý srdce na pravém místě? "Jestli zmizím z tohohle světa, nechám za sebou nenaplněné sny. Věci, které jsem nikdy neudělal, jenž za mnou zůstanou jako výčitky. Ale chci věřit v rozdíl mezi světem ve kterém jsem byl, a světem ve kterém nebudu. Klidně to může být něco nepatrného, ale i tak to bude důkaz mojí existence. Důkaz, který jsem si vybojoval, protrpěl a prožil."(1.5.2017)

 • Maysha
  ****

  Dozvíte se, že vám zbývá poslední den života. Chtěli byste si prodloužit život za cenu toho, že ze světa zmizí nějaká nepotřebná věc? Ale co když s tou věcí máte vzpomínky a ztratíte tak bytosti, na nichž vám záleží? Tenhle doják vám ukáže odpověď. Snímek je natočen kvalitně v opravdu pěkném prostředí.(15.3.2017)

 • lineker
  ***

  Silné japonské slzavé údolí, které mne však dojmout nedokázalo. Nevím, možná jsem nebyl v náležitém rozpoložení, ale to velmi vleklé tempo bez patřičně gradace plus časová rozpolcenost bylo spíše rušivé než hodné dojetí. Vše to mělo být zřejmě směřováno k otázkám života a smrti či obecně lidské existenci a taky to jediné v mé hlavě trochu fungovalo. Hezká hudba.(28.4.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace