poster

Svatý Mikuláš

 • anglický

  St. Nicolas

Horor

Česko, 2014, 60 min

Režie:

Petr Smazal

Scénář:

Petr Smazal

Komentáře uživatelů k filmu (40)

 • Morholt
  **

  Ono to svoje momenty má, prostředí vybydleného baráku je také fajn a osazenstvo se dá s klidným svědomím označit za sympatické. Jenže jakmile kdokoliv z dotyčných spusti hrůzyplný jekot, začal jsem se automaticky smát. Tomu se prostě nedalo věřit ani s přivřením obou uší. A nutno dodat, že se tu řve fakt hodně. No a i když chápu, že průvodním jevem FF je splašená kamera, tak tady mi to přišlo trochu nad rámec. Nicméně mám za to, že kdyby Smazal dostal slušnější rozpočet a k ruce opravdové herce, dokázal by spíchnout solidní žánrovku. Talent má a zrovna Marie Fikáčková, jejíž fotka se tu mihne, je nádherným předobrazem pro sviňácký strašidlo. Tak třeba někdy příště. 40%(17.3.2019)

 • Flipnic
  *****

  Film je NESKUTEČNÁ PECKA !!!! Šel sem z toho úplně do kolen, jak to zmákli!!! Za nicotnej rozpočet tohle??!! Neuvěřitelnýýýý!!!!! 30 min docela komedie, a pak jízda jak prase, skvěle použitý filtry, lekačky, napínavý jak prase, hudební a zvukovej doprovod , černobílý závěry ... BOMBA!!! BOMBA jak prese!!! Dokonce ještě lepší než slovenský ZLO a v to sem nedoufal !!!! 5/5, protože aktuální sračkoidní FF ze zahraničí se proti tomu můžou jít zahrabat. A to píšu smrtelně vážně, nikdy sem nikomu nelezl do prdele a kdyby to byla sračka, tak to napíšu ... ale tohle bylo neskutečný představení a jízda od poloviny ... na ty prachy... nechápu, hlava nebere!! - - Navíc je třeba hodnotit v rámci SUBŽÁNRU !!! Ne jako film obecne v jednom pytli s Titanikem a Vojínem Rayenem ...!! Jestli někdo z místních hodnotitelů kolem 3* myslí, že natočí za NIC něco stejně dobrýho, tak sežeru vlastní koule!!! Jsou to idioti ...(1.11.2014)

 • Bloody13
  **

  Klukům se rozhodně nedá upřít zápal, ale použít hudbu do found footage horroru je prostě blbost. Ztrácí to na syrovosti, pocitu reálu, a intenzivnějším scénám to na napětí nepřidá. Místy hodně špatný zvuk beru jako nutné zlo každého amatérského projektu. Na druhou stranu, zdejší herecký kolektiv je docela sympatický (navíc Danča je kočka), ústav správně hnusný, a tvůrci se vytáhnou s několika zajímavými nápady ohledně strašení. Škoda jen toho absentujícího děsu. Zlo tedy opět nepřekonáno.(13.6.2015)

 • Marceloo
  ***

  Zoberiem to od začiatku. Dať pred FF film krátke video, na ktorom sa v podstate nič nestalo, bolo dosť nesprávne. Scény s bitkou alebo sexom sú na začiatku FF filmu takmer vždy, takže to bolo v poriadku, aj keď to bolo nezáživné. Krátke zoznámenie s postavami bolo aspoň teda pre mňa dostačujúce. Prehliadnutie budovy na začiatku pomocou baterky sa mi tiež páčilo. Potom už začalo strašenie a tam bolo zopár scén, ktoré som vážne nechápal. Tak najprv niekto zmizne, potom je zrazu pri nich, potom už tam zase nieje. Pripadalo mi to dosť zmätené. Taktiež velká chyba ako v FF Nightlight. Ako môže niekoho napadnúť ísť spať, keď ho strašia duchovia a niekolko kamarátov sa stratilo? Ráno sa zobudia a idú ich hladať, ako keby sa nič nestalo. Scéna s lietajúcimi objektami sa tam taktiež nehodila. Masky boli v pohode a aj tá vražda, pri ktorej bola kamera na zemi bola v poriadku, pretože tam bolo aspoň trochu krvi. Velkou chybou bola hudba počas tejto vraždy. Keďže mi prídu nadávky v po česky velmi vtipné tak aj to ma pobavilo. Celkový dojem je taký lahký podpriemer. Ale určite to nezaradím do najhorších hororov, ktoré som videl. Samozrejme mám velkú radosť, že sa tu niekto o také niečo pokúša a pánovi režisérovi do budúcnosti želám všetko najlepšie, pretože toto na začiatok nieje až také zlé.(9.7.2015)

 • George Stobbart
  *

  Sračkoidný český found footage horor; variácia na známy "Grave Encounters" (a stovky iných, podobne orientovaných FF počinov). Nezaujíma ma, že je natočený za pár šupiek, pretože tak je natočená väčšina debutujúcich FF shitov a až potom sa v nich ukáže kto má talent a koho film za niečo stojí. "Svatý Mikuláš" bohužiaľ nestojí ani za tých mizerných 90kč, ktoré som za neho vyhodil. Nezaujímavo spracované, chaotické nič, ktoré je audio-vizuálne odpudivé a napriek iba hodinovej stopáži nudné, nestrašidelné, hororovo nefunkčné, afektovane a nadmieru amatérsky odohraté; s (ne)hercami, ktorým som neveril ani pol písmena. Proste otupná blbosť, za ktorú sa pan Smazal môže akurát tak hanbiť. No snáď /možno sa na nej aspoň niečo priučil. Slabá 1* iba za zemi původu.(8.6.2015)

 • -bad-mad-wolf-
  *

  Já to vlastně docela chápu - vždycky, když jsem chlastal v Jekyllu na Americký, nezřídkakdy mi jeblo taky. A tenhle film tam směle začíná... jinak celkem fajn amatérská variace na Grave Encounters, přičemž je třeba vzít v potaz, že 1) Grave Encounters nestáli za nic už sami o sobě 2) mizivé zkušenosti a nízká produkční hodnota jsou na filmu zoufale vidět.(2.7.2015)

 • juta
  *

  Těšil jsem se na to, ale výsledek mě moc nepotěšil. Je fajn, že něco takového vzniklo v našich končinách a jsem za to rád a doufám, že příští počin se už vyvede lépe. České Grave Encounters, ve kterém je fatální chyba a to hudba! Hudba se tam absolutně nehodila, ta mě opravdu vytáčela. Stačilo pár "scary" zvuků a úplně by to stačilo. I zvuky mohly být taky kvalitnější a i když jde o FF horor, tak se kamery nemusely tolik třást a často je tu velká tma, takže toho taky moc není vidět. Herci se mohli lépe položit do rolí. Kdybych se já ocitl v takový situaci, rozhodně bych byl pominutější a neměl bych tak klidnej hlas. A ještě jedno rýpnutí. Při pohledu na ústav v oknech mříže nejsou, takže se skákat ze třetího patra nemuselo! :-) Na podmínky ale docela dobrá práce.(1.7.2015)

 • MikeCool
  *

  Found footage horor je pro hororové nadšence s vlastní vizí filmu zcela ideální, neboť u tohoto hororového žánru platí pravidlo "za málo peněž, hodně muziky". Toho využila i skupinka absolventů pražské FAMU. Jejich píle a snaha udělat z něčeho něco se zde samozřejmě projevovala ve scénáři, respektive příběhu, který nutno dodat byl sice originální, ale fungoval bohužel na stejné kostře jako desítky jiných podprůměrných found footage kolegů. Mohl bych sice hodnotit objektivně fakt, že rozpočet pro tento film byl téměř nulový, ale ruku na srdce, se špičkovou technikou užitou pro tento snímek by se dalo uspořádat daleko větší a hlavně více "autentičtější" divadlo, než nám předvedl pan Smazal. Režisér found footage hororu by si měl zprvu naučit hlavní zásady pro takovýto film. Hudební doprovod do FF hororu opravdu nepatří, dámy a pánové! Bohužel hudba dosti vyrázným způsobem zkazila můj dojem na Svatého Mikuláše. Jakýsi pietní akt pro člena štábu za doprovodu smutných akordů a zpěvu, zhruba uprostřed atmosférou gradující stopáže, byla jen třešničkou na dortu.(11.7.2015)

 • ARI50
  ***

  Dobře povedené supr Nemocnice od půlky celkem slušná atmosféra někdy doladit herce přidat na pile atmosféry a strachu a hned to bude lepší ale chválím špatný to nebylo.(30.10.2017)

 • pornogrind
  ***

  Co k tomuhle filmu dodat.Pokus o český Found footage horor.Především mě srala jedna věc.A to,že jsem v hodně pasážích vůbec nerozuměl zúčastněným "hercům".Což mi obrovsky zkazilo celkový dojem.Dále pak spoustu nelogičností(je jich tu dost,ale zmiňuju jen mříže,to mě pobavilo) a asi jsem debil,ale prostě jsem nepochopil pointu filmu.Tudíž nevím co tím chtěl režisér říct.Na druhou stranu mě to vůbec nenudilo a krátká stopáž nebyla na škodu.Atmosféru to mělo místy taky slušnou a zvukový doprovod byl taky skvělej.Takže za mě takovej vyšší průměr.Neurazil,ale ani nikterak nenadchl.Každopádně jsem rád,že i češi zkouší něco podobného.Nutno dodat,že slovácí jsou o krok dál a s filmy jako je Zlo,Sosialistický Zombi mord a Attonitas se tohle srovnávat nemůže.Ale snaha se cení a zas takovej průser to není.Jen jsem podle traileru čekal víc.(13.6.2015)

 • Lukrecie
  ***

  Hodnotím pozitivně originalitu a pokus o uvedení found footage do českého filmového světa, ale jinak bych se tedy u hororu fakt chtěla bát.... :-)(22.3.2015)

 • kaylin
  ***

  Jako pokus o české found footage se musí film jednoznačně hodnotit dobře. Má to všechno, co by takový film měl mít. Popravdě se mi líbí i skutečnost, že je snímek pouze hodinový, protože jinak by byl jen zbytečně natahovaný. Jestli jste viděli nějaké found footage, tak vás snímek „Svatý Mikuláš“ nemá čím překvapit. Osobně spíše hodnotím to, že se toho čeští snaživci zhostili se ctí a dokázali, že i v těch českých podmínkách to může fungovat.(4.8.2015)

 • ExpertRaptor
  ***

  Priemerný film. 60%(13.4.2018)

 • PavelVanekArt
  ***

  Mikuláš, ztratil plášť. A pár hvězd bohužel. Celkovej dojem mám kladnej, protože nic takovýho se tu dosud neobjevilo a srovnávat s ničím to nebudu, už vůbec ne s Grave Encounters, ale pár detailů se ,,vykrást,, mohlo. Kamera, ,,kvalita" herců, scénář... vem to ďas, ale co mě točilo nejvíc, byl zvuk. Uměle přidané zvukové kulisy vran, hudba, smích, to všechno mi tam nesedělo. Mohlo se i víc vytěžit z potenciálu, úhly kamer, propracovanější lekačky... Scéna, kdy někdo pobíhá po baráku a má pistoli (nevyužitou) mi přišla zbytečně natahovaná a možná i zbytečná (spolu s hudbou na konci). Škoda i těch nezamřížovaných oken. Průser to ale rozhodně nebyl, jen spíš odrazovej můstek pro pány filmaře. Herce asi ne. 3* Edit to Flipnic: Ty zavři hubu, trosko z Letovic.(7.7.2015)

 • DareDeer

  Kdo viděl původní kinoverzi, bude hodnotit určitě výše. Ta nově sestříhaná verze co je volně ke stažení je oproti té původní narychlo uplácaná a neforemná. Některý scény by mi tam osobně bylo hanba dát, viz poletující nábytek na špagátech. Z herců vyzdvihuji pouze a jenom Václava Šindeláře aneb huliče a pařmena Viktora. O hudbě ve FF už tu toho bylo napsáno dost a myslím že to byl manýr režiséra, sice se mi ten song od Smrtislava hrozně líbí ale do FF prostě nepatří... Obdivuju každého kdo se snaží udržet hororový žánr při životě a navíc pokud je to někdo z Česka, je to fajn pokus a první krok, další už bude jistě povedenější. Tohle mi námětem přišlo naprosto neoriginální a skoro bych řekla že je to trochu plagiátorství, určitě se dá pořád vymyslet nápaditější FF než levná kopie Grave Ecounters. Ve filmu mám malej štěk a je mi upřímně líto, že ten film taky hyzdím, kvalitu výkonu jsme si všichni sami ohodnotili už na place a upřímně jsem nevěřila že se to tam použije, byla to spíš pr*el...(2.11.2014)

 • wafc
  ***

  Taková zábavná blérvičovina, nicméně v režížérovi vidím ten pověstný potenciálismus.(2.11.2014)

 • FILMOVKA
  *

  V posledních letech jsou found footage filmy opravdu oblíbené a velmi často po nich sahají nízkorozpočtové produkce. Což nevidím jako chybu. Musí se to ale aspoň trochu povést. Tady mi to trochu přijde, jako kdyby autor příliš neznal základy takového žánru. Pravda - přináší nás do opuštěné budovy s pochybnou minulostí (to je dokonalé) ale dále už to je přeci jenom horší. Moc střihů - rozbíjí to napětí, záběry to chtělo rozhodně delší. A celé by to nesmělo být s hudbou v podkresu, kterou jsem tam nepochopil. Díky těmhle základům mi to nedovolilo film lépe prožít. Samozřejmě tam je víc problémů, ale to by bylo na delší povídaní a rozbor.(2.8.2015)

 • ZHODNOTITEL
  odpad!

  Svatý Mikuláš se snaží být found footagem, ale dost to škobrtá o hudební a zvukový doprovod. Navíc mi přijde, že je to spíš jenom takový fanouškovský film. Tedy bez znalosti žánru a jeho pravidel. Film je především natočen asi pro pobavení samotných autorů. Proč ne. Ale moc nerozumím tomu, proč k tomu není alespoň dodatek, že se jedná o amatérský film. NAVÍC STRACH VYVOLAT ROZTŘESENÍM KAMERY OPRAVDU NEJDE! Po pár minutách mi bylo trochu špatně při sledování takové kamery. Vyvažovali to ale "historické scény", které historickými nebyly. Byly to spíš grotesky a sám jsem nevěděl, jestli mají být vtipné, nebo ne. JAKO HOROR TENTO "PROFESIONÁLNÍ" FILM URČITĚ NEFUNGUJE.(28.12.2017)

 • ghatos
  **

  Horor v knedlíkovém údolí nebývá často v menu dostupný. Tradice, mentalita i zájem diváků v ČR nekoreluje s tímto typem projektů. Co se týče této bílé vrány, tak ve srovnatelném FF žánru to není žádná hrůza. Určitá řemeslná zručnost tam je. Pochválil bych dobrý casting bývalého zřízence ústavu. Velká škoda, že nepovyprávěl o blázinci ještě více. Přitom jeho postava pro Svatého Mikuláše se dala daleko více vytěžit. S tím souvisí i mytologie místa. Divákovi se dostane nezbytného minima, přitom zlé pověsti a historky by navnadili o hodně více. Také kromě ptačího muže bych uvítal ještě větší skryté arcizlo (zvrácený primář atd.), které by se dalo někde objevit... . Soundtrack a hudební složka byli fajn. Herci nebyli špatní. Dokumentaristka svým pojetím mírně vzpruzené absolventky celkem bavila. Nejmarkantnější chybou filmu je asi nevyvážená dramaturgická linka, kdy z ničeho nic se tam rozjede menší inferno a vůbec to neodpovídá předchozímu temnému plížení. Akční fáze je poněkud chaotičtější, ale nakonec to není tak podstatné. Parta dostane, co si zaslouží a my vlastně také. Přes různé nedostatky pozitivní počin, kde bych uvítal i nějaký ten pokus o odvážnější scenáristický twist. 44%.(19.7.2015)

 • Gray Wolfman
  ***

  Kdybych to měl hodnotit, jako klasický, celovečerní film, tak by to bylo tak 1/5* což se ale nedá, pač je to fanouškovský projekt za pár šupů a to je z toho nesmírně cítit. Líbily se mi efekty (houpající světla a dveře, krabice s lahvemi dětské vyživy a podobné detaily). Co mě naopak sralo byla hudba, která by v tomto subžánru být neměla. Herecké výkony komentovat nebudu, jelikož mám v plánu něco podobného, takže vím, že to není žádná sranda. Takže suma sumárum je u mě průměrná spokojenost a jsem rád, že jsem měl konečně možnost to sčíhnout(2.7.2015)

 • honajz2
  ***

  Zvedl jsem to na 37%! Dal bych dvě hvězdičky, kdyby to nebyl první český found footage horor. Vadí mě zde hodně věcí. Několik nelogičností, nějaké nudné části, to je to, co mě vadilo. Nejvíc mě však vadilo, že do found footage hororu dá někdo hudbu, dokonce píseň! Překvapilo mě, že se dá tohle natočit za nicotný rozpočet. Mělo to i zápletku, která nějak končila. Kamera se strašně třepe, ale je na ní vidět, co je potřeba. Je dobře, že film má jenom hodinu, protože další minuty by film udělali nudnější. Dáme 3*.(22.7.2015)

<< předchozí 1 2