Svatý Mikuláš

Česko, 2014, 60 min

Petr Smazal

Petr Smazal
  • George Stobbart

Sračkoidný český found footage horor; variácia na známy "Grave Encounters" (a stovky iných, podobne orientovaných FF počinov). Nezaujíma ma, že je natočený za pár šupiek, pretože tak je natočená väčšina debutujúcich FF shitov a až potom sa v nich ukáže kto má talent a koho film za niečo stojí. "Svatý Mikuláš" bohužiaľ nestojí ani za tých mizerných 90kč, ktoré som za neho vyhodil. Nezaujímavo spracované, chaotické nič, ktoré je audio-vizuálne odpudivé a napriek iba hodinovej stopáži nudné, nestrašidelné, hororovo nefunkčné, afektovane a nadmieru amatérsky odohraté; s (ne)hercami, ktorým som neveril ani pol písmena. Proste otupná blbosť, za ktorú sa pan Smazal môže akurát tak hanbiť. No snáď /možno sa na nej aspoň niečo priučil. Slabá 1* iba za zemi původu.(8.6.2015)

Co k tomuhle filmu dodat.Pokus o český Found footage horor.Především mě srala jedna věc.A to,že jsem v hodně pasážích vůbec nerozuměl zúčastněným "hercům".Což mi obrovsky zkazilo celkový dojem.Dále pak spoustu nelogičností(je jich tu dost,ale zmiňuju jen mříže,to mě pobavilo) a asi jsem debil,ale prostě jsem nepochopil pointu filmu.Tudíž nevím co tím chtěl režisér říct.Na druhou stranu mě to vůbec nenudilo a krátká stopáž nebyla na škodu.Atmosféru to mělo místy taky slušnou a zvukový doprovod byl taky skvělej.Takže za mě takovej vyšší průměr.Neurazil,ale ani nikterak nenadchl.Každopádně jsem rád,že i češi zkouší něco podobného.Nutno dodat,že slovácí jsou o krok dál a s filmy jako je Zlo,Sosialistický Zombi mord a Attonitas se tohle srovnávat nemůže.Ale snaha se cení a zas takovej průser to není.Jen jsem podle traileru čekal víc.(13.6.2015)

• Bloody13

Klukům se rozhodně nedá upřít zápal, ale použít hudbu do found footage horroru je prostě blbost. Ztrácí to na syrovosti, pocitu reálu, a intenzivnějším scénám to na napětí nepřidá. Místy hodně špatný zvuk beru jako nutné zlo každého amatérského projektu. Na druhou stranu, zdejší herecký kolektiv je docela sympatický (navíc Danča je kočka), ústav správně hnusný, a tvůrci se vytáhnou s několika zajímavými nápady ohledně strašení. Škoda jen toho absentujícího děsu. Zlo tedy opět nepřekonáno.(13.6.2015)

• FILMOVKA

V posledních letech jsou found footage filmy opravdu oblíbené a velmi často po nich sahají nízkorozpočtové produkce. Což nevidím jako chybu. Musí se to ale aspoň trochu povést. Tady mi to trochu přijde, jako kdyby autor příliš neznal základy takového žánru. Pravda - přináší nás do opuštěné budovy s pochybnou minulostí (to je dokonalé) ale dále už to je přeci jenom horší. Moc střihů - rozbíjí to napětí, záběry to chtělo rozhodně delší. A celé by to nesmělo být s hudbou v podkresu, kterou jsem tam nepochopil. Díky těmhle základům mi to nedovolilo film lépe prožít. Samozřejmě tam je víc problémů, ale to by bylo na delší povídaní a rozbor.(2.8.2015)

Mikuláš, ztratil plášť. A pár hvězd bohužel. Celkovej dojem mám kladnej, protože nic takovýho se tu dosud neobjevilo a srovnávat s ničím to nebudu, už vůbec ne s Grave Encounters, ale pár detailů se ,,vykrást,, mohlo. Kamera, ,,kvalita" herců, scénář... vem to ďas, ale co mě točilo nejvíc, byl zvuk. Uměle přidané zvukové kulisy vran, hudba, smích, to všechno mi tam nesedělo. Mohlo se i víc vytěžit z potenciálu, úhly kamer, propracovanější lekačky... Scéna, kdy někdo pobíhá po baráku a má pistoli (nevyužitou) mi přišla zbytečně natahovaná a možná i zbytečná (spolu s hudbou na konci). Škoda i těch nezamřížovaných oken. Průser to ale rozhodně nebyl, jen spíš odrazovej můstek pro pány filmaře. Herce asi ne. 3* Edit to Flipnic: Ty zavři hubu, trosko z Letovic.(7.7.2015)

• - Desky se jmény pacientů ve filmu obsahují skutečná jména lidí ze štábu a jejich přátel. (mazadlo)

• - Po titulkách nasleduje krátka scéna. (ExpertRaptor)

• - Všichni tvůrci i herci pracovali na filmu bez nároku na honorář. (mazadlo)