Reklama

Reklama

Grigorij R.

(seriál)
  • Rusko Григорий Р. (více)
Drama / Historický
Rusko, 2014, 8x47 min

Režie:

Andrej Maljukov

Hrají:

Vladimir Maškov, Andrej Smoljakov, Jekatěrina Klimova, Ingeborga Dapkunajtě, Nikita Jefremov, Boris Kamorzin, Vitalij Kiščenko (více)
(další profese)

Obsahy(1)

V historii posledních dní carského Ruska Grigorij Rasputin zaujímá zvláštní a významné místo. Pro jedny to byl velký mystik a léčitel, pro jiné avanturista, prostopášník a ničitel carské rodiny, ba celého Ruska. Není divu, že tak rozporuplná postava stále přitahuje pozornost ve sféře historie i kultury. Tento osmidílný seriál předkládá ještě jeden pohled na tohoto prostého ruského mužika, jenž měl vliv na samotného cara.
Rasputina zabili v prosinci v roce 1916 a v únoru roku 1917 ruské samoděržaví padlo. Předseda ruské Prozatímní vlády Kerenskyj  pověřuje vyšetřovatele Genricha Ivanoviče Svittena nalezením důkazů, že Rasputin byl bezbožníkem, jenž zahubil Rusko. Svitten se s německou důsledností pouští do vyšetřování a postupně shromažďuje výpovědi a svědectví více než sta padesáti lidí, kteří Rasputina znali, a snaží se oddělit holá fakta od fám a spekulací o jeho skutcích. Výsledky šetření nejsou zdaleka tak jednoznačné, jak by si Kerenskij přál.
Tvůrci seriálu použili vděčný postup detektivního vyšetřování, kdy na pozadí skutečných historických postav vytvořili fiktivní postavu vyšetřovatele, který provádí diváka cestou strastiplného osudu Grigorije Rasputina a zároveň seznamuje s prostředím carského Ruska. Nicméně samotné vyšetřování skutečně proběhlo, a to po únorové revoluci roku 1917. Verze vraždy Rasputina předložená autory seriálu skutečně má své místo v řadě jiných, taktéž dostatečně dobře odůvodněných verzí. (Aelita)

(více)

Recenze (1)

sagana 

všechny recenze uživatele

Skvěle natočený seriál - vidno, že to točili Rusové znalí ruských poměrů i ruské mentality. Rozhodně se vyplatí vidět, i když k tomu je potřebné znát ruštinu, protože pochybuji, že by se to dalo vidět s českým dabingem nebo českými titulky. Na YT to v ruštině najít lze. ()

Galerie (167)

Zajímavosti (3)

  • V roce 1978 skupina Boney M. nazpívala píseň "Rasputin", ve které doslova ocitovala paměti z atentátu na Rasputina, které krátce před svou smrtí sepsal politik a monarchista Vladimir Puriškevič a které po jeho smrti vyšly pod názvem "Jak jsem zabil Rasputina". Tato kniha později posloužila jako inspirace pro francouzský film Zabil jsem Rasputina, kde si Puriškeviče zahrál Roger Pigaut. (Aelita)
  • Během března až listopadu roku 1917 bylo v ruských divadlech odehráno nesčetné množství pochybných inscenací a v kinech se promítlo více než 10 "paskvilných" filmů o Grigorii Rasputinovi. Prvním filmem bylo dvoudílné "senzační drama" Temné síly – Griigorij Rasputin a jeho pomocníci. Film byl natočen za pouhých 7 dní. Tyto filmy vyvolaly protesty vzdělanějšího publika kvůli své pornografičnosti a "divoké erotice". (Aelita)
  • Příjmení Rasputin má v základě ruské slovo "rozcestí" či "křižovatka", ale také ho mnozí protivníci a kritici Rasputina odvozují od příbuzného slova "rasputnyj", což znamená neřestný, prostopášný, rozmařilý. (Aelita)

Reklama

Reklama