Voleur de crimes, Le

(neoficiální název)

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1969, 90 min

• Karlos80

Zajímavý námět, i když asi dost těžko uvěřitelný, ale kdo ví..Jde o příběh malého psychicky labilního muže, který se stává svědkem sebevraždy mladé ženy, kdy později píše do novin a prohlašuje že tu ženu zabil právě on! To ale není vše, brzy na to, se seznamuje s výstředním mladým párem, kde on je malíř (Hossein) a ona fotomodelka (Bolkan), v jeho nemocné mysli se pak rodí představa, tento čin napodobit a zopakovat, tedy spáchat vraždu! Protože jak se do to doby zdá, noviny i okolí, ho neberou skutečně moc vážně! Je pravdu pravda, jak se píše na IMDb, že je to svým způsobem něco nového, naprosto odlišeného od všeho co bylo vyrobeno ve Francii v té době. "Le voleur de crimes" je skutečně dost výstřední a znepokojující film, celý příběh je odvyprávěný z retrospektivy - (vidíme tu jeden dlouhý - nekonečný flashback), je tu dost chaotická režie a střih, kdy se občas dost násilně přeskakuje z jedné scény do druhé, a to bez jakéhokoliv vysvětlení a smyslu, upozorňuji je to skutečně dost těžko stravitelná věc, pro běžného diváka pak určitě. Já se při ní i dost nudil, a nebýt kratší stopáže a známějších tváří, možná bych to ani nedokoukal. Ale kvůli Trintignantovi (kamenná tvář, jen občas malý úsměv) se na film stojí určitě podívat, a pak tu byla ještě krásná mladá Florinda Bolkan (původem z Brazílie) v jedné ze svých úplně prvních rolí. Myslím si že takový osud (konec) jaký ji čekal tady, si chudák holka snad ani nezasloužila, Jo a ta hudba, to je fakt luxusní záležitost, jde o soundtrack od americké psych/undergoundové kapely Electric Prunes (album" Mass in f minor"), s legendárními skladbami jako "KYRIE ELEISON", "GLORIA", "CREDO", "SANCTUS" atd. Dlouho mi trvalo než jsem na to přišel:-) Je to v podstatě zhudebněná katolická mše - ojedinělý koncept psychedelické rockové mše s latinským rituálem - zahraným rockovými nástroji (nádherně ostré progresivní kytarové rify). Na svou dobu skutečně něco hodně odvážného, svým způsobem unikátního a průkopnického. Konec v natočený v černobílé barvě je pak docela stylový. Dobrý - film na odpad! určitě není.(27.4.2013)

• dopitak

Kolega Karlos80 už prakticky vše popsal, a hodně trefně. Je to velmi zvláštní film, ve kterém podivná hudba doplňuje ještě podivnější příběh. Maličký náznak erotiky v podání Karen Blanguernon v úvodu a pak už jen tři postavy, z nichž nejvíc prostoru dostává J.-L. T.(19.12.2013)