Causa Carnivora

Česko, 2015, 26 min

Jan Svatoš

Jan Svatoš

Romi Straková

Vcelku zajímavý dokument s originálním vizuálem, který více otázek pokládá než zodpovídá... na 26 minut zde bylo na můj vkus až moc "účinkujících", z nichž někteří řekli třeba jen jednu větu... tím byl chod příběhu vlčích hlídek neustále narušován. Z filmu čiší poměrně nízký rozpočet, ale tvůrcům přesto (či právě proto) patří uznání. Poselství snímku je zkrátka jasné a tato Kauza by měla být šířena i za hranice teritoria našeho "izolovaného ostrova" v srdci Evropy. 60%(15.5.2015)

Poučný nestranný dokument o dříve kontroverzní problematice ochraně volných šelem. Vlci u nás loví spíše drobné hlodavce od myší po králíky. A také mají ke stravě hodně mršin u silnic, jelikož to jsou mrchožrouti. Problémem je stupňující se fragmentace české krajiny, v jejímž důsledku nemohou zvířata migrovat. Rys pomáhá myslivcům snižovat populace jelenů, prasat apod, zatím jich je ale u nás příliš málo. U vlků jde spíše o jednotlivé rodiny než smečky, které známe z filmů Jacka Londona na Aljašce. Pro myslivce je složité, aby dostaly výjimku z jejich lovu - museli by zrušit směrnice a nařízení EU o jejich ochraně. Může se ale povolit odstřel v důsledku nebezpečnosti, když se rozmnoží za účelem korekce. Farmáři dostávají od státu velké peníze za údržbu krajiny, proto investují do ovčáckých a pasteveckých psů, na něž si šelmy netroufnou. Stát by jim mohl pomoci vytvořit dotovaná místa pro zaměstnance, který by jim mohl pomoci s ochrannými opatřeními (nově například Broumovsko). Každopádně vlk i rys do ekologie naší přírody patří.(15.10.2017)

Krásná vizuální esej jako něco, co by se mělo pouštět budoucím generacím jako důkaz, že jsme jako Středoevropané na počátku 21. století přírodu jen neničili, ale že také existovaly skupinky nadšenců, které ji chránili... Obzvlášť velké plus za kameru a surovou výpověď reality...(15.5.2015)

• - Natáčení probíhalo kromě ČR také v okolních zemích - Německu, Polsku a na Slovensku. [Zdroj: hnutiduha.cz] (hippyman)