Garda

všechny plakáty
Slovensko / Česko, 2015, 71 min

Celovečerní dokumentární film o činnosti a „mentalitě" Hlinkovy gardy. Film se pokouší popsat motivace a smýšlení členů jedné z nejkrvelačnějších organizací působících v Evropě ve 20. století. Blíží se čas, kdy poslední členové Hlinkovy gardy v „tichosti odejdou", a Slovensko se stále vyhýbá popisu asi nejtemnějších chvil své historie. (oficiální text distributora)

gogo76

Súhlasím s Volodimirom2, ale ja oceňujem aj snahu. Potrebujeme zúčtovať minulosť a prejaviť trocha sebareflexie. Urobilo sa veľa chýb v dobe, v ktorej ich robili všetci, ale nad nami sa navyše vznášal tieň Hitlerovho spojenca. Od dokumentu som čakal hlavne archívne zábery a detaily z prostredia Hlinkových gárd. Čiastočne to vyšlo, ale mal som pocit, že sa dokument až príliš venoval Čechom, Homolovmu puču, ich vyháňaniu zo Slovenska, rozbitiu Československa...Áno, to všetko spolu súvisí, to všetko ma zaujíma, len od dokumentu s názvom Garda akosi automaticky očakávam len a len túto tému. Je jasné, že na ploche 70 minút je ťažké povedať všetko, preto pre doplnenie odporúčam určite lepší dokument , navyše kolorovaný! Povstanie Slovensko 1939-1945. Čo ma pozitívne prekvapilo bol pomerne kvalitný záznam zo súdneho procesu vo veci - vraždy v Kremničke. Výpoveď svedka bola mrazivá a z jeho úst vychádzali slová, pri ktorých si viete úplne presne vybaviť tú strašnú atmosféru a chaos. Je tu aj pár zaujímavých záberov ako Tiso vo väznici, ale určite ich máme oveľa viac. Preto sa pýtam prečo pán Ostrochovský neurobil ešte jeden diel? Dokument ok, ale o gardách vám nepovie ani zďaleka všetko a celkovo som mal pocit, že dokument je o všetkom, len nie o gardách...Slabšie štyri hviezdy, ale chápem aj priemerné hodnotenia. 70%. ()

Arsenal83

Je pravdou, že dokument má s gardou len málo spoločného a tiež že nie je celkom nezaujatý. Akokoľvek ale obsahuje dôležité svedectvá účastníkov doby a je už jedno na ktorej strane boli. Tým má svoju hodnotu. ()

Flego

Dokument, ktorý sa viacej venoval príčinám vzniku Slovenského štátu, ako samotnej Hlinkovej garde. Odkrývanie našej histórie treba kvitovať a aj v dokumentárnej tvorbe by som si želal razantnejší postup. ()

Volodimir2

Dokument Garda ma jednoznačne utvrdil, že Slovensko ešte nedorástlo do doby, aby sa dôstojne vyrovnalo so svojou minulosťou. Samotný film ukazuje život na Slovensku ako krásnu idylku po vzniku Československej republiky a v zápornom svetle sú vykresľovaní čechoslovakisti, luteráni a predovšetkým komunisti. Samostatnou kapitolou je otázka gardistov, veď koho zásluhou bolo zo Slovenska vyvlečených viac ako 70 tisíc Židov a kto perzekuoval Slovenské obyvateľstvo po potlačení povstania??? Mnohokrát vystúpenie gardistov v dokumente bolo premotivované a prečo nedostali priestor aj ostatní účastníci diania vo vojnovom Slovenskom štáte?? Skúsme natočiť historický presný dokument o Rodobrane, neskôr o Hlinkovej garde, ktorý z časti bude riešený vtedajšou politickou líniou, ale čo je najdôležitejšie ukázať a vysvetliť jednotlivé ľudské príbehy obyčajných členov gardy, prostých ľudí mimo akademických a politických diskusií. Skúsme pokiaľ ešte nie je neskoro. ()

MikO_NR_1909

Jáj bože, tieto naše "nacionálne pohľady" (a to mám kultúrny a historicky odkaz nášho národa uložený hlboko vo svojom srdiečku), nevadili by, pokiaľ by aj boli náležite ako v nejakom kvalitnom a plnohodnotnom dokumente primerane konfrontované. Lenže... tento popis udalostí je skrz monológové rozhovory značne amatérsky a ťažkopádne zostavený, od objektívnosti má ďaleko, ba čo viac... nielenže nezaznejú tie najdôležitejšie skutočnosti z daného obdobia (hoci ako sa prízvukuje - neglorifikuje, ale vychádza z vtedajšej mentality bla bla bla), zabíja takto len ducha možnej historickej hodnoty, o ktorú prichádza. Tým nik netvrdí, že je Garda akosi podchytená z jednej alebo druhej strany (buď pritakávači alebo kritici všetkého), ale ma to ako človeka, ktorý sa o tieto témy intenzívnejšie zaujíma, poburuje. A to nedokážem vysvetliť divákovi, ktorý do tejto témy nevidí, alebo doteraz nevidel. Duch tohoto dokumentu je sám o sebe zvrhlý. ()

kinderman

Vhled to teda byl. Reálně bývalí, ale mentálně stále jako tenkrát příslušníci Hlinkovy gardy předvedli, že nejhorší nadávka je Čechoslovák a hned poté evangelík/luterán. Zdálo se mi to, nebo opravdu museli vypípat přívlastky, které jeden z pamětníků dával před slovo Židé? Možná stačilo jen nastříhat za sebe ty novinové titulky z období Slovenského štátu. Takový pořad by trval maximálně 10 minut, výpovědní hodnota by byla téměř stejná. ()

Stegman

"Mentalitu" hlinkovců se sice v dokumentu podařilo srozumitelně vystihnout (za to velký dík), ale tím, že jejich výpovědi nebyly ve velké části nijak konfrontovány, se dokument až nebezpečně přiblížil k tendenční obhajobě Tisova režimu / gardistů. Rád bych napsal, že tvůrci jistě měli čisté úmysly (nerozmělňovat unikátní materiál) a jen byli nepochopeni, ale od toho mě odrazuje nejedna podivnost, např.: V dokumentu se hodně mluví o CZ-SK vztazích (jakožto příčině všeho), zatímco o SK-HU vztazích nepadne skoro ani slovo (natož o kořenech radikálního SK nacionalismu). Náhoda? Nebo to snad není důležité? ()

janesX

Tak trochu nedokonalý dokument o našom, asi najtemnejšom období našich dedov a pradedov, za ktorých činy sa neraz môžeme aj hanbiť, inokedy zas nie. Niečo sa až zle počúvalo, napríklad okrádanie odchádzajúcich Čechov, čo mali gardisti dokonca rozkazom. Fakt úbohé a aj ďalšiu väčšinu dokumentu som vnímal voči nám oprávnene kriticky, keďže sa tu diali tieto veci, s ktorými nemôžem súhlasiť teraz a určite by som nesúhlasil ani vtedy, nech by bola doba akákoľvek. No, asi bola naša mentalita vtedy bližšie k ovciam, plus propaganda jedna, druhá, tretia, plus politický chaos a hlavne chudoba a rôzne situácie, umožňujúce brúsenie si zubov niektorých občanov na cudzie majetky . A teraz technicky. Dokumentarista tu vyspovedal pár ešte žijúcich starých pánov, ktorým tiež otázky asi radšej mohol poslať predom. Niečomu sa mohol venovať viac a niečomu zas menej, učňom dejepisu to môže prísť aj dosť chaotické. Ale potešili ma archívne zábery, ktoré z akejsi príčiny doteraz neboli nikde vidieť. ()

GTS_PUNK

Krušné obdobie po prvej svetovej vojne, vznik prvej Československej republiky, nezhody na slovenskom území medzi čechoslovakistami a Slovákmi, ktorí požadovali vlastný štát a takisto boj katolíkov proti evanjelikom. Toto všetko sa svojou mierou pričinilo na vzniku Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a neskôr jej oddielov Hlinkových gárd. Tie zanechali počas rokov 1939 až 1945, počas Slovenského štátu, nezmazateľnú stopu v našej histórii, keď kolaborovali s fašistickým Nemeckom a pod vedením Tisa, Macha či Tuku, deportovali zo Slovenska tisícky Židov, menšín a nepohodlných ľudí do vyhladzovacích táborov. Dokument ponúka aj priame výpovede bývalých členov HSĽS či Hlinkovej mládeže po vyše 70 rokoch od spomínaných udalostí. Ich výpovedná hodnota však pre diváka, ktorý sa nevyzná hlbšie do danej problematiky, môže mať až manipulatívny charakter, na ktorý upozornili historici zo Slovenskej akadémie vied po odvysielaní dokumentu. Informácie, ktoré divák dostane, tak treba brať s veľkou rezervou. Garda, odhliadnúc teraz od týchto vecí, však ponúka pohľad na formovanie a vznik týchto zložiek a takisto aj niekoľko zaujímavých dobových záberov. Či už z obdobia pred, počas alebo po druhej svetovej vojne. Bohužiaľ, to je jediným pozitívom celého dokumentu. Jednostrannými výpoveďami tak dokument stráca plnohodnotnú informačnú hodnotu. Bolo by dobré, ak by sa na danú tému vyjadrili aj bývalí členovia HSĽS a takisto aj antifašisti z odboja. Porovnanie výpovedí by bolo viac než zaujímavé sledovať. Takto je to iba slabší dokumentárny priemer. ()

Theker

Do polovice to je OK, povedal by som dokonca že vyvážené, ale po polovici, resp. po povstaní to už je silne tendenčné, vyznejúce ako posledná obhajoba starých gardistov. Okrem tejto vady tu absentuje akýsi systematický rozbor gardy. Komentár medzi "hovoriacimi hlavami" nie je k takejto téme dostatočný. ()

adako odpad!

odpad - síce sú tam archívne materiály, ale len tak natrepané bez nejakého zámeru, vedľajšieho významu, estetiky čohokoľvek. To by bolo na 2 hviezdy, ide ale aj o obsah. Prvá polka sú výpovede hlavne gardistov prekladané dobovou propagandou, a ako podmaz komentár ktorý akoby neochotne priznáva že nebolo všetko najlepšie, nikto iný však gardistom neoponuje. Z tejto časti som mal trochu husiu kožu, ako sa tie svine môžu teraz obhajovať, naoko uznajú malú chybičku, ale popri tom stále točia že konali s dobrými úmyslami. V druhej polke sa komentátor odmlčí a zostane len propaganda a gardisti, nikto im neoponuje! A oni si melú svoje, zhrniem to - všetci nás (slovákov) utláčajú, my sme o ničom nevedeli a nič sme nespravili, to oni, ostatní. A za všetko môžu čechoslovakisti, komunisti, maďari, židia a luteráni. Alebo myšlienka bývalého šéfa slovenských pracovných táborov o dnešku - "My tu teraz máme privatizáciu, to je niečo ako arizácia" WTF? Veď to sú dve úplne opačné veci. A zase, nik, žiaden žid ktorého v rámci arizácií okradli o všetko čo mal a poslali do koncentráku alebo v lepšom prípade na nútené práce nepovie že čo tu ten zmrd bagatelizuje (uznávam že tú dobu prežilo oveľa menej židov ako gardistov, ale autori hľadať asi ani neskúšali). Lebo o tom je celý tento odpad, o bagatelizovaní toho čo sa dialo. Niet divu že si to všimli aj seriózni historici . Po prečítaní ich stanoviska ešte viac vidno čo tento "dokument" je - premyslená propaganda, čiže odpad. ()

RonnieR

Fakt dosť jednostranné vyjadrenia od bývalých členov HG, druhá strana nedostala priestor. Ale na druhej strane trocha to osvetlilo čierne roky slovenskej histórie.64%. ()

Wallendorfer

Film predstavuje relatívne širokú paletu postáv a názorov na pôsobenie HG na Slovensku vo vojnovom období. Niektoré názory sú však uletené (najmä sympatizantov tohto zoskupenia), pritom v dokumente nenastala žiadna korekcia napr. z úst renomovaných historikov - pokojne tam mohli byť konfrontované oba názorové tábory historikov. Napr. o vraždách zo strany POHG zaznelo spochybňujúce tvrdenie v súvislosti s procesom proti ich páchateľom, avšak samotným vražedným udalostiam sa venuje dokument pomerne okrajovo. (Kremnička, Nemecká, protipartizánske akcie, udavačstvo) Existujú svedectvá nezainteresovaných ľudí, čo presne POHG pri masových popravách a kolaborácii robili. V dokumente som však postrehol viacero podobných poloprávd, ktoré mali byť dané na pravú mieru, lebo posúvajú význam faktov neželaným smerom. Iné názory si zaslúžili väčšiu argumentáciu (Pr. zrada západných Spojencov v povojnovom geopolit. usporiadaní ? etc.) K samotnej forme, titulky obsahujú strašne veľa interpunkčných chýb, to je nepredstaviteľné a pôsobí to veľmi chvatným dojmom. Chválim odvahu pustiť sa do tejto témy, avšak malo to byť všetko výrazne dôslednejšie. ()