Zkáza krásou

Doomed Beauty

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 91 min

Tak za á by mě zajímalo, kam dali mužové oči, páč Baarová žádná kráska nebyla. Možná, kdyby se na ní změnilo pár maličkostí, např. zaoblil její hranatý obličej, vyměnily oči a pusa, tak by byla holka k světu. Jediné, co na ní doopravdy stálo zato, byl její hlas plný tragiky. Báječně by se hodila do šejkspírových her, popř. do nějakého dokumentu o veganovi, vyprávějícím svůj nejhorší životní zážitek, když v salátu překousl žížalu. Za bé, Baarová by mohla dávat kurzy rétoriky. Sice mluvila pomalu, ale snad ani jednou se nezapletla, vždy dokončila větu, nepoužívala pomocná slůvka jako "jako", "jakoby", "eeee", "éch" a "tak podívejte se, pane redaktore". Používala dlouhá souvětí, žádné holé věty. A to ještě vezmeme v úvahu, jak by její projev vypadal, kdyby v sobě neměla flašku bechera. Je k nevíře, že jí to v jednaosmdesáti tak pálilo, když pálila jednu cigaretu za druhou a mohutně se konzervovala alkoholem. Třeba ten její monolog na konci, o nesmyslnosti života, tomu nezbývá než tleskat.(2.7.2016)

Vypálím to hned na začátku: Jsem z toho neuvěřitelně nadšený! Tento snímek od matadorky českého dokumentu krásně ilustruje ten kontrast nesmírně kvalitní dokumentární tvorby vůči katastrofální úrovni českých dějových filmů. A tady to máme na stříbrném pdonose Renč vs. Třeštíková. Ten film má všechno, co prakticky všem (ne)povedeným velkým českým filmům chybí. Má to emoce, skvělou sklatbu děje, která je i na dokument prostě epická, hrozně mne bavil stříh v kombinaic s hudbou a vůbec hra s časovou rovinou a dobovými záběry, jednoduché, ale účelné. Vůbec to nechci hodnotit z hlediska faktografie nebo snad pravdivosti, už jenom protože mne fenomén Baarová prakticky vůbec nezajímá. Ale jako výpověď zlomeného člověka na pozadí retrospektivy osudových událostí to působí dokonale. Příjemné je, že to vyvolává emoce bez normativního přístupu a ohýbání reality, protože bohužel tohle nejenom u nás stále ještě dost tvůrců považuje za umělecký prostředek, ano dívám se na tebe Klusáku! 10/10(14.2.2016)

• Duch217

Problém je, že příběh Lídy Baarové mi nepřijde zajímavý ani ve filmu, ani v dokumentu, dokonce ani na papíře, prostě nikde. A to už se pak může udělat sebelepší zpracování, ale pořád mě to nebude bavit. Každopádně když pominu příběh Lídy Baarové, strašně mi v tomto dokumentu chyběl nějaký názor druhé strany. Takhle nám Baarová vypráví svůj příběh a i když očividně kecá nebo alespoň neříká uplně všechno, divák se z dokumentu nedozví, jak to doopravdy bylo a nebo jak to alespoň v té době vnímal někdo jiný. Takže buď jí budete věřit, nebo máte smůlu. Alespoň bych ale ocenil skvělé archivní záběry z natáčení filmů, určitě dalo práci tolik záběrů sehnat.(15.3.2016)

Zkáza krásou je pouze stručné shrnutí profesního a soukromého života Lídy Baarové a to téměř v bulvární podobě, pokud ale čekáte hlubší sondu do života jedné z nejúspěšnějších českých hereček, tak si ji budete muset vyhledat sami. Problémem je zejména samotná stavba dokumentu, která je založena na povrchním vyprávění paní Baarové doplněném často nikterak souvisejícími dobovými obrazy, aby byl neznalý divák v obraze. Shodou okolností mě tyto záběry zaujaly daleko více než vystříhané části z rozhovoru, který by byl daleko zajímavější v ucelené podobě. Moje hodnocení 55%.(20.3.2016)

Další skvělý počin Heleny Třeštíkové. Lída Baarová, byla velmi krásná a talentovaná herečka. Není možné v hodině a půl sestavit život hvězdy, aby se zalíbil lidem všem a už vůbec ne, když ten život měl tolik různých barev. Někteří díky svým vzorným životům, vždy dokázali najít spoustu věcí v životech jiných, za které je mohli odsoudit, je jedno v jakém období. Střevíčky života Lídy Baarové, bych nechtěla nazout ani na minutu, jen si v sobě ponechám úctu k této velké herečce. Děkuji.(8.1.2016)