Zkáza krásou

Doomed Beauty

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 91 min

Hned zkraje předesílám, že Lída Baarová se mi nikdy nelíbila ani jako žena ani jako herečka. Dokumenty mám ráda, ty Heleny Třeštíkové obzvlášť. Teď mám ale pocit lehkého zmaru, neboť mi přijde, že jsem se vlastně nic nového o Baarové nedozvěděla. Viděla jsem bývalou hvězdu totálně na kaši, jak pije becherovku z láhve, kterou si musí držet oběma rukama, hvězdu, která si zapaluje filtr místo cigarety, hvězdu, která vypouští z pusy perly typu "Já jsem nebyla jen krásná, já jsem měla talent" a "Já jsem byla krásná a oni mě angažovali..." nebo "Já jsem tak strašně nadaná na řeči". Sebereflexe veskrze žádná. Pýcha do posledního dechu. Nebo...? Je pravda, že na samý závěr Baarová říká, kdo chce, ať hodí kamenem... A to je pravda ... Co říct na konec ? Že skvělé byly archivní záběry (některé dosud nezveřejněné), líbilo se mi i jejich načasování v kontextu s vyprávěním Baarové, a že to není takový průšvih, jak to možná z mého komentáře vyznívá.(4.2.2016)

Podle me se jedna o prohospodareny potencial a de facto i pouzity material, coz je obrovska skoda... Tim ovsem netvrdim, ze je to uplne spatny dokument. Trochu zasveceny divak se moc novych informaci nedozvi a ten neznaly se zase ve filmu snadno ztrati. Pouzite dobove snimky hodnotim jako to nejlepsi, co se v tomto dile objevi. Urcite hodnotna je i zpoved samotne Lidy Baarove, i kdyz vuci jejimu veku uz mluvila trochu z cesty. Presto me dokazala nasrat, jak rikala, ze nekde po valce jako stvanec dostala na jidlo konzervu, kterou by ani pes nezral, ale o rautech s Goebbelsem za valky, kdy pul Evropy hladovelo si uz asi nevzpomnela. Jako herecku ji mam samozrejme rad, ale tady Trestikova slapla trochu vedle.(7.9.2016)

Záběry nakrucujícího se Hitlera a Goebbelse jsem viděla asi milionkrát, takže to zde bylo zcela zbytečné. Rozhovor s Baarovou asi ale moc plodný nebyl, ono konec konců co vytáhnout ze staré paní, která žije tím, že byla kdysi krásná a kdysi - dle svého tvrzení - talentovaná, a která se do dějin nezapsala ničím zvláštním, co by dokázala, ale tím, s kým spala? Spíš než pikantní historky z ložnic evropských herců, politiků a režisérů na mě dokument zapůsobil hrůzou toho, jaké prázdno nastane, když člověk, jehož život podle všeho skončil ve 40, zestárne.(7.2.2016)

Tak si môžeme konečne porovnať oba filmy. Renčovu Lídu Baarovú a dokument "Zkáza Krásou." Nebudem sa vôbec tajiť, ako som sa ani netajil na stránke filmu, že je podľa mňa Renčov film obrovská hovadina, v ktorej sú všetky situácie preafektované až do stavu absolútnej absurdnosti a trápnosti. A myslím si, že nikto nezabudne na Hitlera, keď povie Líde Baarovej - "Máte pěknej klobouček." Takže napriek tomu, že som už ten film nakopal do zadku, tak len zopakujem, že ten film podáva situácie takým spôsobom, že absolútne nevyniknú. Pôsobia len maximálne ustrelené od všetkej reality. "Zkáza Krásou" ako dokument podáva informácie oveľa lepšie. A keď Lída Baarová spomína na svoj život a rozpráva o ňom, všetko si viem absolútne predstaviť. A celkom to aj funguje. Mám však s filmom dva problémy. V prvom rade je trošku nudný. Plynie veľmi pomaly a jednotlivým momentkám chýba viac ducha. Myslím si, že viac ako dokument v tomto vynikol minuloročný film Očami Fotografky. Viac sa odtiaľ dala nasať tá atmosféra období, o ktorých rozprával. A môj druhý problém je fakt, že ak ste videli film, tak jediné čo tento film spraví je fakt, že rozpráva o tých istých udalostiach oveľa uveriteľnejšie. Inak sa z toho ale nič iné nedozvieme. Včera mi napadlo, či nemala byť Renčova "Lída Baarová" paródiou na tento dokument. Ak to bol pokus, tak to mali ale označiť ako komédiu. Aby som teda povedal veci jednoznačne, ak ste film "Lída Baarová" ani "Zkáza Krásou" nevideli, doporučujem si radšej pozrieť len tento film. Ak ste už filmovú verziu videli, budete asi sklamaní, lebo vám to nič nové už nepovie. Ale minimálne budete mať pocit, že opisuje udalosti oveľa dôstojnejšie a uveriteľnejšie. Hodnotenie: B+(14.10.2016)

OJOJ, jak nadnesený a legrační název filmu. Další krasavice, které se podařilo díky vztahům, sňatkům a krásou udělat kariéru a vybruslit z každé šlamastyky se na jednu stranu vychloubá, jak jí obdivovali mocní muži co se vepsali do dějin a díky kráse, o níž otevřeně mluví, měla dveře světa dokořán, přesto jí podle názvu krása přinesla "zkázu"a byla nesmírným břemenem. Jestli jí něco přineslo zkázu, pak jedině to že neuměla vše správně vyhodnotiti - viz odmítnutí hrát v Hollywoodu. Nevím co to je za pokryteckou manýru. Inteligentní lidé si stěžují, že trpěli intelektem, krásní, že jsou postiženi vzhledem, bohatí že trpí svým bohatstvím, raději by byli prostými lidmi, třeba toaletářkami, že.Za chvilku se snad začnou litovat zdraví, že nejsou invalidé, atd. Každá žena dělá co může aby vypadala, což má samozřejmě převažující výhody, ale v rozhovorech se slavnými celebritami, které kariéru vystavěli na vzhledu je to břímě, které se nedá ani unésti. Na obranu Baarové, ta si však na krásu v dokumentu nestěžuje, to za ni udělali tvůrci, ta jí spíš oplakává ve stáří. Otázka k zamyšlení: její sestra Zorka tak fotogenická nebyla, měla z hezčí i úspěšnější sestry komplex a měla mnohem nešťastnější život. "Zkáza krásou" je fakt naprosto falešný, směšný, ač nadnesený výrok. No nic. Herečku mám navzdory všemu ráda, ač dost kontroverzní osobnost. Dokument má plus - dobovou atmosféru. Nového moc nepřináší, snad jen to, jak herečka hovořila v pokročilém věku, byla poněkud povrchnější a nic špatného podle svých slov neprovedla. Pár momentů je úsměvných (komunisti si z jejich roztavených filmů udělali krém na boty, aby ukázali, jak je sláva pomíjivá). Ne. Sláva u každého pomíjivá není. Baarová zůstane jednou provždy mezi našimi nejslavnějšími herečkami.(22.8.2016)