RINO - Příběh špióna

Dokumentární

Česko, 2016, 96 min

Jakub Wagner

Viktor Smutný

Skvěle natočený dokument o "Klausovu dvojčeti" Karlu Köcherovi. (Mimochodem, Klausovi není podobný jen vizuálně, ale i náturou, je to téměř dokonalé dvojče.) Dokument obsahuje celý jeho příběh, jak se dostal k STB, CIA i KGB, jak jej v CIA odhalili a dostal se do amerického vězení, kde jej chtěli zlikvidovat, jeho výměna na Mostu špiónů v Německu... vč. rozhovorů s tehdejšími hlavouny v CIA a KGB. (Perlička na závěr: v 55 letech - v r. 1989 - si v klidu odešel do důchodu.)(16.2.2017)

Poměrně (filmařsky) povedený dokument (jen nevím, proč se čeští dokumentaristé pořád snaží nějak umělecky své výtvory vyšperkovávat, bez toho by to bylo lepší). Obsahově velmi zajímavý, a i když přes svou délku 70 minut je poměrně podrobný a dost informací přinášející, pořád je to dost povrchní nástin. Proto doporučuji opravdu důkladnou detailní knihu Vladimíra Ševely (zde jako scénárista) Český krtek v CIA. 75%.(9.2.2017)

• Dobry_clovek

Zajimave tema, ktere by v rukou lepsiho rezisera mohlo byt skutecnou perlou. Zde vsak forma zpracovani silne narusuje obsah, ktery by mel byt u dokumentu to nejdulezitejsi. Vse pusobi zmatene, prehnane a clovek se velmi casto nudi nad hluchymi a nicnerikajicimi zabery, podbarvenymi zbytecne hlasitou “ dramatickou “ hudbou. Vse navic zabiji “ detsky “ hlas komentatora, ktery se k tomu vubec nehodi. Velka skoda.(20.1.2018)

Karel Köcher je rozhodně zajímavá postava a je dobře, že o něm nějaký dokument vznikl. Ještě prostříhat tu hromadu obrazového balastu (např. osoby stojící na ulici s velkými fotkami protagonisty, ex-špiona s manželkou ve vlaku se štábem odrážejícím se ve skle apod.) a nechat jen informace k věci, a byl bych docela spokojený.(8.2.2017)

• Davis81

Četl jsem i knihu zpracovanou Vladimírem Ševelou "Krtek v CIA"....je to pecka. To je hodně poutavý příběh. Samozřejmě i když se jednoznačně klaním k západnímu světu, hodnotami atd....tak je jasné, že ani za studené války nebylo vše jen černé a bílé.....ve špionáži se děli svinstva i na té svobodné straně, to je jasné.....stejně tak Köcher asi není jen černý nebo bílý....těžko říct co je vůbec zač a asi to uplně neví ani on...i když tvrdí, že vše dělal pro zachování rovnováhy mezi východem a západem....já se spíš přikláním k názoru, že to vše dělal pro osobní zájem...ale těžko říct, každopádně se mu dost věcí povedlo....je to prostě schíza...nic nemusí být tak jak se jeví, tak jak to říká....každopádně zajímavé byly praktiky špionů...(1.3.2017)

• - Köcher sa vydal so štábom rovnako do obce Čtyřkoly za Prahou, kde bol v roku 1976 takmer donútený sa po Minárikovom vzore priznať, ale Rino (Karel Köcher) sa vzoprel a vrátil späť do USA. (classic)

• - Paralelne s filmom vznikala i kniha Vladimíra Ševelu "Český krtko v CIA". Autor sa rovnako ku štábu pripojil a poskytol mu cenné podklady. (classic)

• - Snímok mal rozpočet 3 milióny českých korún. (classic)