Spodina

Spodina

(festivalový název)

Drama / Krimi

Velká Británie, 1979, 97 min

Další z velmi zajímavých nekomerčních britských filmů ze sedmdesátých let. Tentokrát z nápravného zařízení. V některých aspektech lze porovnávat s o 10 let mladším Kdyby (ona taky 60. léta byla dobou revolt a poukazování na systémová tabu stejně jako léta 70.), nicméně Scum je více syrovější a režisérsky svěžejší, byť méně artové. Občas se sice na chvíli vytratí dějová linie, ovšem jinak příběh doputuje tam, kde má. Dilema zní, je tedy pravda, že spousta delikventů potřebuje pevnou ruku, avšak není tato (státní) mašinérie jen zástěrkou pro uspokojování choutek psychopatů, jež mají establishmentem dané "právo" se vyřádit na každém, ať už do kategorie zmrdů zapadá či nikoliv? Možná trochu podobné jako Bočanův Pasťák, avšak přesto specifické. Jak taky jinak, když je to z Anglie 70. let.(10.5.2016)

Jedným z cieľov filmu z prostredia nápravného zariadenia pre mladistvývh je šokovať, čo sa mu aj darí, minimálne v scénach s buzerantským znásilnením a samovraždou za pomoci žiletky. Film síce nepôsobí vierohodne, veľa vecí je zbytočné preexponovaných - šikana dozorcov i spoluchovancov, filozofovanie staršieho chovanca, nezáujem o ich problémy ani z pohľadu psychiatričky; na druhej strane to vtlačí do kresla a nuda hroziť vonkoncom nebude. Film nemá žiadnu hlavnú postavu, aj keď moralizuje dianie z pohľadu kvarteta chovancov, chýba mu tiež hudobný doprovod. Mladý Ray Winstone boduje, len mi nebolo jasné, prečo sa jeho postava pri prvej bitke vôbec nebráni a rešpekt si vynucuje až po čase. Silný snímok, ktorý v hlave zostane aj po pozretí.(5.6.2019)

Film, v ktorom snáď nie je ani jedna kladná postava. Či dozorcovia alebo chovanci, všetci patrili do väzenia (dozorcovia ešte viac). Smutné, že práve tam, kde je treba pomáhať a dať chalanom nejaký ten zmysel do života, je miesto, kde v plnej miere prepuknú takmer všetky zlé ľudské vlastnosti. Všetko to, čo by malo byť skryté tu má voľný priebeh. Kruté, smutné a desivé... Je tu množstvo emotívne podfarbených scén, no príbeh okolo mohol byť trocha lepší a do jednotlivých postáv trochu viac nakuknúť. 80/100(15.11.2016)

Mno jo, basy su drsne, ci uz tie spanielske, indicke, talianske, ruske alebo co aj viem hoci aj bitske, drsnost, surovost a vytrznosti vladnu pokial viem vsade. Ked si vsak odmyslim toto, je to len nudna britska konzervacka iduca na zaklade vzorca - dialogy - nuda - dialogy -nuda -dialogy - uchylka - nuda. Nicim zaujimavy britsky film, herci mi nehovoria nic, reziser Alan Klark uz asi okrem tohoto nic schopne nenatocil : 50 %(19.11.2016)

Anglický režisér Alan Clarke mi už raz jedným zo svojich filmov doslova vyrazil dych. Videl som jeho snímok "Made in Britain". Bol to nesmierne silný filmový zážitok. Teraz som zhliadol ďalší titul z jeho dieľne. Pozrel som si "Spodinu". A znova to na mňa mimoriadne zapôsobilo. Clarkov režisérsky rukopis je jednoduchý, skoro až komorný, ale emócie, ktoré dokáže v divákovi prebudiť sú veľmi intenzívne. "Scum" je drsná, surová sociálna dráma z prostredia výchovno-nápravného ústavu pre mladistvých delikventov. ****(9.4.2016)