Spodina

Spodina

(festivalový název)

Drama / Krimi

Velká Británie, 1979, 97 min

Příběh z kriminálu pro mladistvé (takové tvrdší polepšovny, chcete-li)... Není to v ústavu veselé prostředí, což je - a na to režisér, zdá se mi, místy zapomíná - dáno zejména jeho chovanci, kteří se tam neocitli náhodou. Na druhé straně, mohou si užít řadu zajíamavých aktivit, jako je např. ping-pong, poznávat jiné kultury, pěstovat květiny a v neposlední řadě i na nějakou tu romanci ve skleníku dojde.(25.12.2013)

Jedným z cieľov filmu z prostredia nápravného zariadenia pre mladistvývh je šokovať, čo sa mu aj darí, minimálne v scénach s buzerantským znásilnením a samovraždou za pomoci žiletky. Film síce nepôsobí vierohodne, veľa vecí je zbytočné preexponovaných - šikana dozorcov i spoluchovancov, filozofovanie staršieho chovanca, nezáujem o ich problémy ani z pohľadu psychiatričky; na druhej strane to vtlačí do kresla a nuda hroziť vonkoncom nebude. Film nemá žiadnu hlavnú postavu, aj keď moralizuje dianie z pohľadu kvarteta chovancov, chýba mu tiež hudobný doprovod. Mladý Ray Winstone boduje, len mi nebolo jasné, prečo sa jeho postava pri prvej bitke vôbec nebráni a rešpekt si vynucuje až po čase. Silný snímok, ktorý v hlave zostane aj po pozretí.(5.6.2019)

Film, ktorý sa úplne zaobišiel bez hudby...Príbeh z britskej "polepšovne", približne niečo medzi Spáčmi a Kids (brať s veľkou rezervou!), len ešte naturalistickejšie vykreslené osudy mladých výtržníkov, ktorých sa systém pokúša socializovať opäť len brutalitou a násilím...Niektoré scény fakt husté a to som videl cenzúrovanú verziu! Inak čistý dobrý priemer..(19.4.2006)

Mno jo, basy su drsne, ci uz tie spanielske, indicke, talianske, ruske alebo co aj viem hoci aj bitske, drsnost, surovost a vytrznosti vladnu pokial viem vsade. Ked si vsak odmyslim toto, je to len nudna britska konzervacka iduca na zaklade vzorca - dialogy - nuda - dialogy -nuda -dialogy - uchylka - nuda. Nicim zaujimavy britsky film, herci mi nehovoria nic, reziser Alan Klark uz asi okrem tohoto nic schopne nenatocil : 50 %(19.11.2016)

Další z velmi zajímavých nekomerčních britských filmů ze sedmdesátých let. Tentokrát z nápravného zařízení. V některých aspektech lze porovnávat s o 10 let mladším Kdyby (ona taky 60. léta byla dobou revolt a poukazování na systémová tabu stejně jako léta 70.), nicméně Scum je více syrovější a režisérsky svěžejší, byť méně artové. Občas se sice na chvíli vytratí dějová linie, ovšem jinak příběh doputuje tam, kde má. Dilema zní, je tedy pravda, že spousta delikventů potřebuje pevnou ruku, avšak není tato (státní) mašinérie jen zástěrkou pro uspokojování choutek psychopatů, jež mají establishmentem dané "právo" se vyřádit na každém, ať už do kategorie zmrdů zapadá či nikoliv? Možná trochu podobné jako Bočanův Pasťák, avšak přesto specifické. Jak taky jinak, když je to z Anglie 70. let.(10.5.2016)