Parkoviště (festivalový název)

• Maďarsko

Parkoló

Maďarsko, 2014, 92 min

Ten, kdo vymyslel příběh k tomuto filmu, je podle mě génius. V příběhu se totiž střetnou dvě naprosto různorodé postavy a jakákoliv konfrontace je odměněna naprosto skvělými dialogy. A když už se ve filmu nemluví, tak se pro změnu hodně děje. A nejlepší na tom všem je, že plno nejasností je divákovi stejně rázem osvětleno a tak na zmar nepřijde ani jedna minuta. Jen nekonečný údiv nad každou další scénou, která pomalu, ale jistě rozkrývá okna do duší dvou různorodých lidí hledajících kus štěstí ve svém životě. Pro mě jeden z největších filmových zážitků za posledních několik let. Maďaři suprově zabodovali. Díky uživateli Enšpígl za doporučení.(25.7.2016)

Tak tohle je filmová delikatesa pro skutečný fajnšmekry aneb když si geniální scénář potřese rukou s geniální kamerou. Práce s divákem funguje na výbornou. Například : dvakrát po sobě sleduješ jak hlavní hrdina stojí pije kávu a kouká na zeď, pak se jako by mimochodem, ale velmi chytře dovíš proč a tu scénu si zamiluješ a když se objeví ve filmu po třetí, a ty si už znalý věci, tak si jí už vychutnáš s hlavním hrdinou absolutně naplno a tak je to tam se vším. Závěr filmu považuju za jeden z nejchytřejších co jsem kdy viděl, nutí tě totiž se nad některými věcmi zamyslet, ale taky to můžeš pojmout tak, že se prostě jen pousměješ. Maďarský supermajštyk, který byl natočený za rozpočet jedný výplaty, prostě když umíš, tak umíš a nemusíš volat digitálním kouzelníkům ať ti udělají na pc film. Třetí film v rámci festivalu 3Kino dovršil čistý pětihvědzičkový hattrick, což se mě ještě nikdy v životě nestalo. Na závěr bych chtěl poděkovat jeho organizátorům za nečekáné pozvání všem divákům na poslední projekci 3kino na raut, když si člověk ještě připočte, že kluci dávají cenu lístku na 30Kč, vychází mně z toho jediný, nadšení, zápal, a poctivost k divákovi - děkuju.(6.11.2015)

Po všech stránkách se u mě dostavila naprostá spokojenost. Mám ráda tyhle filmy, pomalu plynoucí, kde se toho moc nenamluví, přesto na vás i ta zeď křičí, z každého pohledu a konání je vám jasné, která bije. Postavu Legionáře jsem si zamilovala od samého začátku a dost mě mrzí, že jako hlavní postava Ferenc Lengyel není vypsán nahoře mezi herci. Ještě bych toho chtěla napsat daleko víc, ale omluvte mě, musím si jít vypít šálek čaje. A moc bych chtěla poděkovat za titulky evulience3(2.2.2016)

Principiálny, zásadový človek pre ktorého je obyčajný život najcennejším darom, “Vs” zásadový človek bez pokory i úcty, ktorý stratil všetku “vieru” v lepší zajtrajšok. Zaujímavé, ani k jednej z hlavných postáv som necítil odpor či mimoriadne sympatie, no mal som akýsi podivný rešpekt z vývoja deja, ktorý sa “vďaka” neustálym, postupne gradujúcim sa konfliktom, celkom solídne zvrhol. Veľmi “pekný” príbeh o ľuďoch, ktorých konanie, je úzko prepojené so životnými skúsenosťami.(3.5.2018)

Kto z koho ? ! Súboj medzi mocným pohlavárom, a uzavretým bývalým legionárom. Konečne po dlhom čase film , ktorý núti diváka premýšľať.(13.6.2015)

Nádherne jednoduché a pritom tak hlbokomyseľné. Čo sa stane keď do pokľudného života samotára bojujúceho s vlastným tieňom minulosti a do sveta, ktorý si žije len sám pre seba, arogantným spôsobom vstúpi niekto s úplne opačným životným postojom? Nevyhnutne príde konflikt a súboj na život a na smrť. Veľmi sa mi páčilo pomalé plynutie príbehu a tiež i samotná koncepcia deja založeného na detailoch, ktoré sú divákovi servírované len postupne a vždy v ten správny čas, niekedy i opakovane. Tá jednoduchá krása ma proste očarila.(1.3.2016)

Taký mad'arský Kaurismäki.(11.11.2017)

Malí kluci se perou na pískovišti, velcí na parkovišti... Boj je to však hlavně duchovní. Důvody proč zrovna držet tu svoji linii má každý jiné. Z arogance pak snadno vznikne nevraživost, z té drobné naschvály a pak je to již jen kousek k neštěstí... -- Ani si nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl nějaký maďarský film, asi to bude hodně dávno... Film mně ihned oslovil a zaujal. Opravdu, někdy se skvělým scénářem stačí jen dvorek a blok přilehlých činžáků k tomu. No a samozřejmě jeden nablýskaný krasavec - Ford Mustang 1968. Tenhle film krásně ukázal všem těm od filmu, kteří kvílí nad nedostatkem peněz, že dobrý film není prostě jen a hlavně o penězích a že s chutí a umem se dají dělat divy na relativně malém prostoru sluncem vyprahlého parkoviště v jedné proluce mezi domy. Velmi příjemná záležitost! Já bych to sice zakončil krapet dříve a to uvítáním nového nájemníka parkoviště novým správcem. Fyzicky sice vyhrál a dosáhl svého, po duchovní stránce však prohrál na celé čáře. Ale třeba by tak tam v tom karavanu také došel klidu s kávou v ruce při prvním odrazu paprsků slunce v jednom z oken domu...Třeba by už tolik nežíznil. No, tvůrci to skončili jinak. Respektuji to. Za mne je to rozhodně za 4 stromečky - samozřejmě zelené! :-) * * * *(14.3.2016)

4,5*/5...Prečo sakra nevieme v našich končinách aj my vytvoriť takýto malý nenápadný, finančne absolútne nenáročný a prirodzene ľudský silný film?!? Parkoló je presne tou klubovkou, ktorú si pozrie "pár ľudí", ale celková emocionálna a pamäťová stopa ostáva. Tlieskam, skvelé!!! :)(21.2.2017)

Myšlienka a jej prevedenie do príbehu, dotiahnuté do dokonalosti. Nemám viac, čo dodať. Masterpiece.(6.1.2016)

Film plný fantastických detailov a pravdy, farebne a vizuálne nádherný, padnúca muzika, vhodne zvolené jednotlivé herecké typy ... ale hlavne dobrý scenár, réžia a kamera. V jednoduchosti je krása a Bence to svojim filmom potvrdil. Evulienke3 pusa za titulky.(1.2.2016)

Milý maďarský film o střetnutí dvou různých světů, kde jde o mnohem víc nežli o jedno parkovací místo. Ve vzduchu je cítit komorní atmosféra. Děje se účastní pouze pár lidí, ptáčků, jedna zlá kočička a jeden nádherný Mustang. Napětí je minutu od minuty hustší a člověk se nemůže dočkat až mu tvůrci představí všechny kostlivce sídlící ve skříních dvou ústředních pánů. Kostlivci to jsou nevelcí, takže je nevelké i moje divácké uspokojení. Rozhodně jsem se nenudil, děj je dostatečně potavý a divák je v očekávání, co bude následovat, ale o nějaké přidané hodnotě zde nemůže být řeč. Jsem si jistý, že mi nic neuniklo. Všeho, nad čím se zde diváctvo rozplývá jsem si povšiml, jen jsem se nad tím prostě nerozplýval. Na Maďarsko je to super, ale jen z lásky k našim skoro sousedům to nad tři hvězdy nepoženu. Člověk se zřejmě musí v jednom z hlavní hrdinů najít, aby si snímek vychutnal plnými doušky, a to se mi bohužel nepodařilo. Viděno v rámci 5hvězdičkové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis.(27.9.2016)

Výborná kamera, seversky suše odvyprávěný děj, souboj dvou silných osobností, uzavírání starých příběhů, milostná zápletka s pozitivním vyústěním. Téměř jakoby to točili "příbuzní" Finové. Čtyři a půl hvězdy.(8.5.2016)

RIA RIA HUNGARIA :D(4.5.2017)

Malý svet zatrpknutého chlapíka, parkovisko, naruší človek, ktorý už nemá čo stratiť. Nádherná kamera, jemne plynúci dej a presne typovo obsadení herci. Na to, že sa film odohráva na obmedzenom priestore, nie je vyslovene založený na dialógoch. Najhlavnejšiu rolu tu hrajú pohľady a postupné odkrývanie minulosti. Parkoló je nečakane poetický film, ktorý vás donúti sa na konci zamyslieť nad tým vaším pohľadom na svet.(15.3.2016)

4* další podnětný kousek z maďarských luhů a hájů, na který bych asi jen tak nenarazil bez tipů z místní komunity. Na běžném příběhu krásně ukazuje sílu konfliktu, pokud se ho účastní dvě nekompromisní a neústupné palice - jeden je agresor záporňák a utlačovaný klaďas a oba vlastně nemají co ztratit. Hodně ze života, i když v něm bohužel utlačovaní nemají tolik elánu a odvahy, a proto je to i přes depresivní náladu silně optimistický film. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 0 (3*MAX) ](28.1.2017)

Film z prostředí parkoviště. Jakože cože? Nenechte se však zmást přátelé, tady jde o syrovější Maďarské drama plné životního a osobního zklamání. Na parkovišti. Na tomhle parkovišti si každý může postavit auto, kam chce. Vyjma jediného, stříškou krytého místa, kam Legionář - hlídač, majitel a vládce parkoviště - pohřbívá mrtvé ptáky. Má prostě rád ptáčky. Zvířata, není gay. Jednoho de se však objeví bohatý podnikatel, který tu chce zaparkovat svého Forda Mustanga z roku 1968. Mezi dvěma osamělými muži dochází k souboji na život a na smrt, kde už vůbec nejde o parkovací místo, ale o střet dvou světonázorů. Po tomhle popisu mě to nějak zaujalo. Maďaři, drama, parkoviště, válka mezi dvěma lidmi... Neprohloupil jsem a film za tu hodinku a půl stál. Strážce parkoviště je solidní drsoň s dobrým srdce na pravém místě, ketrý žije přímo na parkovišti v přívěsu. Za to podnikatel je egoistickej parchant kterej když nemá to, co chce tak neváhá zajít až do psychického extrému. A to všechno jen kvůli parkovacímu místu. Do toho se zaplete ještě žena s dítětem, nasraný manžel a tak, klasické drama prostě. Líbil se mi konec, všechno semlely boží mlýny. Na Maďary až moc slušný herecký výkony, hezky využitá kamera, hudba nenáročná ale přesně padnoucí. Pokud máte chuť na nenáročný drama, berte. 4* a.k.a 85%(11.3.2016)

Parkoviště jako impérium? Originální nápad, kde banální konflikt změní život dvěma samotářským hlavním postavám, ani dobrým, ani špatným, prostě jen odlišným svým pohledem na svět. Skvělá režie snoubící se s kamerou plnou pastelových barev, hlavní postava Legionář byl sympaťák jako už dlouho ne, a i když Parkoviště nelze brát vážně, tuhle lahůdku jsem si nečekaně užil nad očekávání.(4.2.2016)

Netradičná psychologická dráma so zaujímavou kamerou a originálnou zápletkou. Zápletkou, ktorá ale negraduje a s prefilozofovaným záverom. Jedna logická chybička sa pritrafila, keď chlapík, po celý čas vykreslený silne pročestne a s výsokými morálnymi hodnotami, pretiahne vydatú ženskú...jasné prvoplánové prepísknutie, ktoré trochu kazí celkový dojem.(10.4.2016)

Metafora, v níž si ten malý chce uchránit kousek svého světa před tím velkým. 70%.(10.3.2016)

<< předchozí 1 2