Príbeh bojazlivého chlapca a malej divožienky, ktorých spája, ale aj delí strach. Vzniká medzi nimi silné puto, ktoré je v detskom svete fantázie všemocné. No keď sa priateľstvo mení na lásku, prichádza strach v nečakanom rozmere. Prekonať strach a nájsť spoločnú cestu nebude ľahké. Bude to ťažké.

Strach pozná, čoho sa človek, ktorého má v moci, bojí. Zväzuje mu ruky, bráni mu v pohybe, škrtí ho a niekedy nedovolí človeku ani rozprávať. Malý človek Ondro má veľký strach. Bojí sa toho, na čo myslí, čo počul a videl na vlastné oči v rodičovskom televízore, má strach z toho, čoho by sa ešte teoreticky mohol báť. Rodičia mu so strachom nepomáhajú, sú ovládaní vlastnými predstavami o svete. Malý Ondro stráca kvôli svojmu strachu jediného kamaráta a napriek tomu, že sa neskutočne naozaj bojí toho, čo ho pravdepodobne asi určite vonku čaká, opustí bezpečie domova a vydá sa kamaráta hľadať. Prežije si svoje vymyslené peklo, aby zistil, že môže prežiť v realite. Ondro na svojej strašidelnej výprave nielen nachádza starého kamaráta, ale stretáva aj nového - svoj protipól, malú divožienku, ktorá mu ukáže nielen cestu lesom, ale aj životom. Vďaka nej dokáže Ondro vytesniť strach a vyplniť čas zábavnejšími vecami, než sú obavy o život alebo prípadný strach z nesmrteľnosti. Pomer "veľký" strach a "malý" Ondro sa postupne preklápa. Naši dvaja priatelia prejdú detstvom nie úplne bez úrazu, ale v relatívne dobrom zdraví. Ondro vyrastie z detských predstáv a do hlavy sa mu dostane jeho spoločníčka. No na jedno sa pozabudlo - na vždy prítomný strach, ktorý človeku bráni urobiť niečo, čo by
mohlo bolieť. Strach z poznaného je oveľa väčší a dospelácke obavy silnejšie. Ani láska nie je mocnejšia. Jedine, že by bola. (oficiální text distributora)

Jordan

zohraté animátorské duo OVÉ sa pomaly ale isto stáva etablovanou "značkou" a zárukou kvality. nie sú to animované filmy pre malé deti, aj keď vizuál a ďalšie detaily k tomu zvádzajú (hlavný hrdina). nie až taká tradičná a rozhodne neokukaná papierová animácia (podobne ako predošlý "viliam" veroniky obertovej), podmanivá hudba pjoniho a ink midgeta a vo svojej podstate jednoduchý, elipticky rozprávaný príbeh o prekonávaní strachu je (rovnako podobne ako v predošlom "viliam-ovi") vlastne takou animovanou coming-of-age etudou. takže cieľová skupina (okrem festivalového obecenstva a "advanced" divákov) tu je skôr "young adult" a "teen" - ale, samozrejme, v prvom rade všetci, ktorí majú radi netradičné animované filmy. ()

Anderton

Podľa môjho názoru má Nina originálnu, prepracovanú animáciu. Jej postavy (ľudia, zvieratá) sú fotogenické a vidno, že aj kvôli pár sekundám si dal niekto námahu s ich tvorbou. Dej je fajn, nijako neohúri, ale jednoducho mnohé animované krátkometrážne slovenské snímky, aj tie študentské majú akoby podobný rukopis a na mňa pôsobia tak trochu ako zo starej školy. Je to možno v určitom ohľade dobre, ale občas by som chcel vidieť aj niečo, čo vyzerá ako krátky pixarovský predfilm ich kinohitov. Niekedy. ()