Citizenfour: Občan Snowden

• Nizozemsko

Dokumentární

Německo / USA, 2014, 114 min

Laura Poitras

Tohle je přesně důvod, proč by lidé měli koukat na dokumenty. Dozví se celkem dost a ze zdroje, který je relativně věrohodný. Můžete si také udělat svůj vlastní obrázek o tom, co vidíte. Snowden je zajímavá postava a očividně paranoik, ale to, co prezentuje, je jen ukázka toho, že bezpečnost je v současné době něco, co možná ani tak bezpečné není.(21.3.2015)

Z hlediska filmového, stojí tenhle dokument někde v šedém průměru. Dokonce i samotná struktura a poslepování příběhu je poněkud chaotické a působí trochu neuceleným dojmem. To podstatné je obsah a událost, kterou můžeme prostřednictvím Citizenfour sledovat, a která si opravdu nezavdá s kdejakým politickým thrillerem. Zároveň si uvědomíte, že tenhle Oscar nemá druhé jméno "filmový", nýbrž "politický". Pokud jste celou kauzu minuli v době, kdy byla hlavním tématem ve světových médiích, je tohle určitě dobrý začátek, jak se o ní něco dozvědět. Zbytek je už potom "for your consideration". 7/10(28.7.2015)

Na to aká zásadná udalosť sa v dokumente rieši mi zvolená forma prišla pomerne nešťastne zvolená. Neviem ako ostatní hodnotiaci, ale ja som tú stiesnenú atmosféru, nebodaj napätie (napríklad v zmysle konšpiračných thrillerov často spomínaných v zahraničných recenziách) necítil vôbec. V podstate sa jedná o nekončenú sériu rozhovorov režisérky, novinára z anglického The Guardian a Snowdena odohrávajúcich sa v jeho hotelovej izbe, kde sa ukrýva. Zo Snowdena je síce cítiť znepokojenie, ale zároveň aj odhodlanie pokračovať a tie zákulisné informácie o fungovaní NSA sa skvelo počúvajú, ale to na 100 minútový film nestačí. Samotná udalosť a jej následky je riešená okrajovo a neposkytuje pohľad zo širšej/inej perspektívy ako tej Snowdenovej. Natočiť Citizenfour si skutočne vyžadovalo odvahu všetkých zúčastnených a je až prekvapivé, že sa dokument nakoniec podarilo dokončiť a distribuovať, avšak po prečítaní Wikipedie si človek urobí komplexnejší pohľad na celú problematiku. Sila dokumentu, ktorý mal vzbúriť davy proti odpočúvacím praktikám občanov ktoré praktikuje NSA sa v závere akosi vytratila. Pred Snowdenovou odvahou samozrejme klobúk dole, ale Citizenfour je ťažké hodnotiť, obsah je síce silný, ale forma mi neprišla nijako pútavá.(20.2.2015)

Mě tedy a dalších zhruba 1,2 miliónů lidí (=> lidí, kteří mají „závadové“ informace v myšlení) z celé Evropy, sleduje nějaká mocná ver beige, které slouží i americký potus (prezident)? Opravdu? Snowden je fajn týpek, a té verbeži vzkazuju toto. :) ✔(26.3.2015)

Až sa čudujem, že tento kontroverzný dokument dostal Oscara !? Edward Snowden vyzerá ako „bonzák” , pričom nie je, urobil dobrú vec, čo autenticky zachycuje film režisérky Laury Poitras, keď vyniesol von, kľúčové informácie, ktoré preukázali, že americká The National Security Agency, t.j Národná bezpečnostná agentúra - informačno - bezpečnostná služba v USA odpočúva milióny telefonických hovorov, číta SMSky, to sa nedeje len v Spojených štátoch, ale aj napríklad v Číne,... Dianie sa datuje k dátumu : 20.5.2013, keď priletel z Havaja do Hongkongu, po niekoľkých dňoch prišli novinári z The Guardian, postupne začal Snowden odhaľovať citlivé informácie, dokumenty, pričom taktiež vyšla najavo „whistle - blowerova” totožnosť. Snowden sa vyrozprával, je toho požehnane, jednak program PRISM, ďalší program TEMPORA, alebo že USA majú odpočúvacie zariadenia v budove diplomatického zastúpenia Európskej únie vo Washingtone a pri OSN, v tých istých budovách sa NSA napojila na počítačovú sieť, čiže sleduje všetku komunikáciu pracovníkov; Európania sú v príslušných dokumentoch zo septembra 2010 explicitne uvedení ako cieľ (sledovacieho) útoku. Okrem toho je pravdepodobné, že NSA (prinajmenšom donedávna) odpočúvala aj ústredné budovy EÚ v Bruseli. Podľa štatistík, ktoré mal k nahliadnutiu nemecký týždenník Der Spiegel, poukazujú v normálnych dňoch až na 20 miliónov telefónnych spojení a 10 miliónov internetových dátových dát smerujúcich z Nemecka. Na Štedrý večer, roku 2012 preverili a uschovali Američania okolo 13 miliónov telefónnych spojení a 7,5 miliónov dát z internetových spojení. V špičkových dňoch ako 7. januára 2013 preverila americká tajná služba okolo 60 miliónov telefónnych spojení. Snowden musel po tomto tak, či tak zdrhnúť, vziať nohy na plecia, AZYL dostáva v Putinovom Rusku. Už dlho som nevidel dokument, ktorý má takúto neuveriteľnú výpovednú hodnotu, ako táto vec od L. Poitras, je to silná káva už v tom, že po 11. septembri 2001 sa táto sledovacia služba ešte brutálnejšie zintenzívnila, že si predstaviť žiť v “Krajine Policajtov”, nie je nič, čo by sa mi asi páčilo ? Amerika sú LOTRI, ktorí majú človeka maximálne prečítaného od hlavy po päty, je to hnusná krajina, ktorá si dovolí úplne všetko, na čo si len tak pomyslí... PS : Uvidím, ako sa k veci postaví filmár OLIVER STONE, ktorý chystá filmové spracovanie o Edwardovi Snowdenovi, SNOWDEN, ktorý sa má do kín dostať o pár mesiacov s Josephom Gordonom - Levittom, ale najmä, či prichádza do úvahy CENZÚRA ? Ale myslím, že Stone je natoľko skúsený tvorca, že bude chcieť povedať pravdu ...(13.10.2015)