poster

Citizenfour: Občan Snowden

 • Česko

  Citizenfour

  (festivalový název)
 • Německo

  Citizenfour

 • Slovensko

  Citizenfour

  (festivalový název)

Dokumentární

Německo / USA, 2014, 114 min

Režie:

Laura Poitras
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Autogram
  ***

  Snowden len naplno zverejnil niečo, čo každý tušil. Že všetci sú digitálne sledovaní, nahrávaní a špehovaní, a to aj bez akéhokoľvek dôvodu. Keď to zákony umožňujú, tak prečo by sa vlády ostýchali. Rozhovory s novinármi sa nezameriavajú len na samotné odhalenia, tie sú zobrazené skôr v záberoch zo spravodajstva, ale aj na Snowdenovo súkromie, pohnútky a následky. Zahŕňa obdobie pred tým, ako sa sám odhalil a vyšiel s pravdou o svojom čine von. Trochu veľa je v dokumente hluchých miest, zábery na prsty klepkajúce po klávesnici nikomu nič nepovedia, mňa veľmi otravovali. Informačná hodnota fimu je vzhľadom na vážnosť témy nakoniec malá.(15.3.2016)

 • NinonL
  *****

  Dokument, který by neměl upadnout v zapomnění. Po všech odhalených skandálech šmírování amerických, evropských a všech ostatních občanů americkou vládou, je nějak ticho. Edward Snowden i Assange jsou stále na útěku a lidé znovu spí. Přitom jsme všichni špehováni 24/7. Dá se s tím smířit a naučit žít?(23.6.2017)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Pokud jsou sledováni všichni občané, nikdo nemá nárok domáhat se práva u soudu." Tak to je skvělá dedukce soudce. Sledováni jsou zkrátka všichni, takže v tom není žádná diskriminace. Fajn. Tak ONI už vědí, že čtu nezávislé zprávy, sleduju oplzlé porno weby a ještě k tomu skoro každý týden posílám mail. Doufám, že to správně zpracují a pokusí se mě donutit koupit si chytrý mobil, aby měli přehled o mých kamarádech, mém pohybu a kvalitě mé stolice. Já jsem zkrátka rád za to, že se našel jakýsi Snowden a konečně řekl to, co všichni dávno ví a je to z nejvyšších míst pravidelně dementováno. Mám z něj zkrátka radost a přeju mu dlouhý život, ale tohle mělo být rozhodně prezentováno s větší razancí. Přesto díky za pokus.(6.1.2017)

 • ChArLeNe
  ***

  V podstate súhlasím s užívateľom David´82. Plno hluchých, nepotrebných scén, ktoré nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. Až ku koncu je dokument omnoho lepšie spracovaný. Taktiež sa toho v celku ani veľa nepovie, len sa niečo začne a nerozvedie sa to. Ak ani nechceli nič veľmi podrobnejšie rozoberať a len dať do pozornosti problémy, tak aj tak by kvalita dokumentu bola lepšia, ak by sa stopáž skrátila na cca.30 minút.(19.5.2017)

 • Ouwen
  *****

  Přeci jenom si myslim, že to mohlo být údernější. Snowden mohl ukázat nějaký ten program v praxi, a nějaká témata by si zasloužila prohloubit. Co mě však děsilo, tak vcítění se do něj samotnýho. On to dělal tu práci, uvědomoval si to špatný a jako jediný s tim vystoupil i když věděl co ho čeká. Posledních pár dní na svobodě: co potom? Neustále se ohlížet přes rameno? Žádný klidný spánek? Žít omezeně s faktem, že během pár let se mi vyčerpá azyl? Žít se svědomím, že ty svinstva budou pokračovat a bude se to stupňovat? Žít s pocitem, že lidem je vlastně jedno co se ve světě děje, pač se jich to netýká? Svět potřebuje kontrolu, nějaké hranice a omezení, ale rozhodně né nulové soukromí a nadbytečné škatulkování. Nejsem pro žádnou stranu, nejsem pro žádnýho prezidenta, věřim v rovnováhu, zlatej střed, antihrdinství a chci žít v bezpečí, v klidu, mít své soukromí. Nejsem rozhodně žádný paranoidní týpek, ale dokážu si připustit, že v budoucnosti se tohle masivní sledování může dostat až k nám a bude to tak enormní, že s tim nic nepůjde dělat. Trošku jsem se nechal unést, Snowden je jinak hrdina v pravým slova smyslu. Diplomaticky, přirozeně, logicky vypustil informace a nijak neohrozil vládu, která se však brání ostrejma. Přeju mu, ať se mu daří, ať žije v klidu s rodinou. Je to zásadní, důležitý a prostě mě děsí, že tohle všechno je realita. Týká se to nás všech - my v tomhle světě žijeme. Otázkou však zůstává, kam až dopustíme, aby tohle zašlo.(26.9.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace