poster

Citizenfour: Občan Snowden

 • Česko

  Citizenfour

  (festivalový název)
 • Německo

  Citizenfour

 • Slovensko

  Citizenfour

  (festivalový název)
 • Nizozemsko

  Citizenfour

Dokumentární

Německo / USA, 2014, 114 min

Režie:

Laura Poitras
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • SHit4U
  *****

  Je krásné vidět téměř v reálném čase průběh této kauzy. Kamera a zvuk jsou sice stejně špatné jako pohnutky NSA, ale na druhou stranu to dodává dokumentu autenticitu a pocit, že jste svědky něčeho tajného (což vlastně jste). Největší plus filmy je jednoduše jeho obsah, tedy to, to se v něm odehrává a to jak se mění motivace některých postav. Snowden je kupodivu téměř neměnný a očividně si jde za svým a velmi mě překvapilo, že neuhnul ze svých morálních zásad a ze svého plánu. Tady se hodí pouze klobouček a úklon tak hluboký, aži s přetrhám šlachy a rozseknu čelo a to samé platí pro Greenwalda, ve kterém si USA a mistr Potus našli velkého protivníka, který na závěr filmu odhalí ještě možná něco víc, než sám Snowden...Ale co to bylo, to se dozvíme zřejmě v dalším filmu nezadržitelné Laury Poitras. Tedy aspon doufám...(2.8.2015)

 • viperDavid
  ****

  Nebyl by to tak zajímavý dokument nebýt hlavního "hrdiny" Ed se pustil do ohromného boje a furt nechápu, co ho k tomu vedlo. To že velký bratr je, se ví hrozně dlouho a až na pár vyjímek (jako je Kevin) na to nikdo moc prstem neukazoval. Prostě s tím žijeme, Ed se však rozhodl dodat k tomu i materiály. Taková sebevražda. Kdo z nás by to udělal ? Navíc kam to vedlo ? vůbec nikam. Lidi si nezačali plošně instalovat Tor, nebo nepřešli na šifrovanou komunikaci možná s malou vyjímkou Jabbera. Stále se používají zdrama cloudové úložiště a nikoho nesere, že do telefonu říká slova jako "prdel", "chcípni" nebo "policajt" v jedné větě. Takže milý, Ede ať byl tvůj projev jakkoli hrdinský, jediné co změnil, je tvé bydliště.(13.3.2016)

 • JohnCZ
  *****

  Hodně zajímavý dokument jak po obsahové stránce, tak po té filmové. Za pomocí informací prakticky z první ruky, kvalitního sestříhání a děsivé doprovodné hudby dokument hned od začátku buduje působivou atmosféru hraničící s paranoiou, což umocňuje fakt, že je to téma, které se dotýká každého z nás. Edward Snowden je člověk, co má prostě koule - trochu nervózní, evidentně vyděšený, ale zásadový a odhodlaný. Jestli ten Orwell opravdu nebyl vizionář...(15.2.2016)

 • echo
  *****

  Skvělý dokument hlavně tím, že se režisérce podařilo dostat přímo k hlavní postavě dokumentu a natočit události, přesně tak jak byly připravovány a následně aplikovány. Bylo krásné sledovat změnu osobnosti hlavního aktéra v průběhu času. Na začátku čilý,svěží a odhodlaný změnit svět, na konci k smrti vyčerpaný svojí vytvořenou a dá se říct oprávněnou paranoiou. Oscar určitě zasloužený, podobný realtime dokument o osobnosti která ovlivnila svět, tu zase dlouho nebude.(5.11.2015)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Pokud jsou sledováni všichni občané, nikdo nemá nárok domáhat se práva u soudu." Tak to je skvělá dedukce soudce. Sledováni jsou zkrátka všichni, takže v tom není žádná diskriminace. Fajn. Tak ONI už vědí, že čtu nezávislé zprávy, sleduju oplzlé porno weby a ještě k tomu skoro každý týden posílám mail. Doufám, že to správně zpracují a pokusí se mě donutit koupit si chytrý mobil, aby měli přehled o mých kamarádech, mém pohybu a kvalitě mé stolice. Já jsem zkrátka rád za to, že se našel jakýsi Snowden a konečně řekl to, co všichni dávno ví a je to z nejvyšších míst pravidelně dementováno. Mám z něj zkrátka radost a přeju mu dlouhý život, ale tohle mělo být rozhodně prezentováno s větší razancí. Přesto díky za pokus.(6.1.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace