Citizenfour: Občan Snowden

(festivalový název)

Dokumentární

Německo / USA, 2014, 114 min

Laura Poitras

Je krásné vidět téměř v reálném čase průběh této kauzy. Kamera a zvuk jsou sice stejně špatné jako pohnutky NSA, ale na druhou stranu to dodává dokumentu autenticitu a pocit, že jste svědky něčeho tajného (což vlastně jste). Největší plus filmy je jednoduše jeho obsah, tedy to, to se v něm odehrává a to jak se mění motivace některých postav. Snowden je kupodivu téměř neměnný a očividně si jde za svým a velmi mě překvapilo, že neuhnul ze svých morálních zásad a ze svého plánu. Tady se hodí pouze klobouček a úklon tak hluboký, aži s přetrhám šlachy a rozseknu čelo a to samé platí pro Greenwalda, ve kterém si USA a mistr Potus našli velkého protivníka, který na závěr filmu odhalí ještě možná něco víc, než sám Snowden...Ale co to bylo, to se dozvíme zřejmě v dalším filmu nezadržitelné Laury Poitras. Tedy aspon doufám...(2.8.2015)

Dokument, který by neměl upadnout v zapomnění. Po všech odhalených skandálech šmírování amerických, evropských a všech ostatních občanů americkou vládou, je nějak ticho. Edward Snowden i Assange jsou stále na útěku a lidé znovu spí. Přitom jsme všichni špehováni 24/7. Dá se s tím smířit a naučit žít?(23.6.2017)

• Snorlax

Mít zajímavé téma ještě neznamená dokázat o něm natočit zajímavý dokument. Roztříštěné, špatně nastříhané, s dlouhými naprosto nesmyslnými záběry tu na noční budovy, tu na ruce píšící na klávesnici. Vznikl nudný film, z jehož každé minuty čpí amatérismus a neskutečná nekoncepčnost. Nehorázně špatně udělané.(23.5.2015)

• nascendi

Neviem si spomenúť, či existuje nejaký vynález, ktorý nebol zneužitý na zlý účel. Často je ten zlý účel prioritným. Z tohto pohľadu je "odhalenie", ktoré prezentuje Snowden donkichotským činom. Ľudia sa primerane vzrušia, "odborne" to pri pive predebatujú a o pár dní ich už zaujme nová kauza. Ale samotný dokument je pôsobivý, taký civilný, ako keby bol nakrúcaný skrytou kamerou. Trochu dlhší, ako by bolo optimálne, ale to je vec názoru.(7.8.2017)

´CitizenFour´ získal v únoru 2015 Oscara za nejlepší dokument. Je silné sledovat zákulisí, lidskou stránku mediální události, která se odehrála jenom před dvěma roky a média přinášela její podrobnosti den za dnem. Pro člověka, který pozoroval toto odhalení v médiích a následné přesuny Edwarda Snowdena, tento film nepřináší mnoho zajímavých informací. Všechno už bylo řečeno postupně v médiích. Tady jde jenom o shrnutí pro budoucnost a pro ukázání Snowdenových reakcí na převalení celé kauzy. Změna života jeho i jeho blízkých, pravděpodobně navždy, bylo něco, s čím počítal, ale nedovedl si představit. Týden po Oscarech Snowdenův právník oznámil, že Snowden je ochoten se vrátit do USA a podstoupit nezaujatý soudní proces a že na tom pracuje se svými americkými a německými právníky, ale zatím žádné záruky z USA nedostal, a tak i nadále zůstává v Rusku.(5.3.2015)