Unnatural

Edwin Wendler

Scénografie:

Laurent Turlure
  • *CARNIFEX*

Modelky na Aljaške v doprovode fotografov prekvapí biely macko, ktorý nemá pochopenie pre nahotinky. Tento rok sa fanúšikom horor žánru predstavili tri eco horory, zamerané na survival v súboji s divokým medveďom. Po síce menej realistickom, no zato rozhodne akčnejšom "Grizzlym", ktorý sa stal v mojich očiach jednoznačným víťazom, nasledoval menej výrazný, no zato rozhodne viac logikou posiaty "Backcountry". Silnými pasážami disponuje aj "Unnatural", o tom niet pochýb. Bohužiaľ, počítať však s viacerými, "milými" stretnutiami s bielym kožuchom, kedy by doslova cákala krv na vaše obrazovky - nemožno. Mňa osobne rovnako ako u ostatných divákov teší výber prostredia, ktoré samo o sebe vytvára "zimomravú" atmosféru, no úprimne, toto by nemalo byť "Alfou a Omegou" príbehu. Kým "Backcountry" disponoval aspoň jednou, no zato veľmi emocionálnou gore pasážou, kedy mi doslova prišlo úzko na duši, tu sa divák až takého pocitu bolesti nedočká - 50%(23.10.2015)

• stuntmanMIKE

tak som sa zase raz naucil nieco... kam sa hrabe Discovery. Zhrnme si par zakladnych faktov... 1. Na Aljaske ziju polarne medvede, 2. tieto medvede nevedia behat, 3. su nesmrtelne, 4. vedia chodit cez dvere. Teraz si zhrnme niekolko hororovych klise, ktore sa v tomto skvoste objavili. 1. auta nestartuju, 2. ked uz nastartuju, tak s nimi treba co najskor do niecoho najebat, 3. vysielacky nefunguju, 4. satelitne telefony nefunguju, 5. vsetci sa spravaju co mozno najkokotskejsie... No ked skombinujeme vsetko toto dohromady...oblecieme chlapa do kozusiny medveda, ktoru presili z kozusiny vlka a dame do toho za hrst krutoprisnej bajky o geneticky zmutovanom medvedovi, tak dostaneme tento velevygrc, ktory tohtorocnym dvom medvedim filmom nesiaha ani po curaka... Tu jednu prezutu hviezdu som vytlacil za tie defky v plavkach v krasnej scenerii. Holt...som romantik.(23.10.2015)

Partia z modelingovej agentúry sa vydá do husto zasneženej oblasti, aby tu nafotila nové fotky modeliek. Ubytujú sa v jedinom možnom príbytku, ktorý sa v tejto oblasti nachádza, a plánujú tu stráviť tri dni. Počas prvého večera si od miestnych obyvatelov vypočujú legendu o obrovskom medveďovi, ktorý sa potuluje v miestnych lesoch a čaká na svoje obete. Obyvatelia veria, že je tento nesmrtelný medveď pomstou prírody za to, že ju ludia neustále ničia. Obyvatelia však netušia, že neďaleko od nich sídli vedecká stanica, v ktorej výskumníci spoločnosti clobirch vykonávajú rôzne experimenty na zvieratách. Keď sa však medveď, ktorého skúmajú, vymkne spod kontroly, začína byť jasné, že miestna legenda sa stala skutočnosťou. - Po Backcountry a Into The Grizzly Maze som si horory s medveďmi strašne oblúbil, a tak bol pre mňa Unnatural ďalším velmi očakávaným medveďom. Backcountry bol pre mňa jedným z najatmosférickejších hororov vôbec, pretože som o ňom pred pozretím nič nevedel a nemal som ani tušenia, že to bude o medveďovi. U Unnatural som však vedel, že pôjde o medveďa, a tak som tušil, že to na mňa nezapôsobí tak dokonale ako Backcountry. Unnatural ma však silno sklamal a na Backcountry a Into The Grizzly Maze sa ani zďaleka nechytá. Už na začiatku bol nápis Amalgamated Dynamics a v tej chvíli mi bolo jasné, že medveď nebude stáť za vela, pretože štúdio ADI má na svedomí aj tohtoročný Harbinger Down, ktorého efekty ma velmi nezaujali. Kamera taktiež už od začiatku nepôsobí velmi dobre. Kvalitné je aspoň audio a hudba, ktoré má na svedomí Edwin Wendler, ktorému sa akosi zapáčili horory a tento rok robil hudbu už k trom hororom. Okrem Unnatural aj k I Spit On Your Grave 3 a Tales of Halloween, takže sa uberá tou správnou cestou, pretože horor je najlepší žáner. Pôsobivá je aj príroda, ktorá mohla podla mňa dostať omnoho viac priestoru a tvorcovia si mohli odpustiť zdĺhavé a nezáživné scény v chatke. Postavy sú vcelku otravné, ale páčili sa mi aspoň obyvatelia Lily a Nate. V niekolkých záberoch sa objavil aj hororový prívrženec Ray Wise, čo taktiež potešilo. Celkovo je pre mňa Unnatural rovnako ako Howl citelným sklamaním a som rád, že sa objavil tak skoro po premiére, pretože ak by som čakal dlhšie, bolo by to hodnotenie zrejme ešte nižšie. + herec z From Dusk Till Dawn: The Series + herec z Tom Holland's Twisted Tales, Suburban Gothic a Digging Up the Marrow(23.10.2015)

Partička na Aljaške má prerastený problém, keď sa na nich zameria geneticky upravený, agresívny polárny medvedík... Z trojice prekvapivo vydarených medvedích hororov, ktoré sa tento rok objavili; po akčnom "Grizzly" a realistickom "Backcountry", som sa práve na "Unnatural" tešil najviac. Oproti dvom spomínaným predchodcom však nakoniec pôsobí o niečo slabšie, opatrnejšie a trochu nevýrazne. Nie že by bol zlý, ale je proste vidieť, že jeho produkčné kvality boli nižšie, čo sa pretavilo aj do výsledku. Najviac zamrzí, že medveďa moc nevidieť; objavuje sa len minimálne a čiastkovo (pričom nevyzerá zle), kdežto zbytočného kecania a vysedávania postáv v chatke je tu až až. Akcie je pomenej, tempo je rozkolísané, taktiež atmosféra, aspoň že ten zimný vizuál bol môjmu oku lahodiaci. Ako malý, nenáročný bear amok / survival na jedno pozretie je to ok, ale úprimne som dúfal v niečo viac.(22.10.2015)

• Forsberg11

Uťahaný, zasnežený Monster-Animal horor s Dexterovim fotríkom a dvojkou z kultového seriálu Twin Peaks. Nič iné ma na tomto filme nezaujalo. Príšera vyzerala až veľmi umelo a akékoľvek napätie, ktoré horor musí mať, bolo zahrabané pod hrubou vrstvou snehu. Postavičky chodili hore dole po plátne a mne bolo maximálne ukradnuté čo sa s nimi stane. Unnatural je nevýrazný béčkový počin bez prítomnosti prvkov potrebných pre vydarený hororový survival. Nudil som sa viac ako je prístupné a nezachránili to ani sexi pizdy v plavkách na snehu. 40 %!!(25.10.2015)