Banksy v New Yorku

USA, 2014, 77 min

Chris Moukarbel

Jack Turner
  • velkyvezir

Velké zklamání. Celý dokument dělá totéž, co všichni ti příživníci, kteří si odvezou zeď či dveře s Banksyho kresbou kvůli zisku. Jediným světlým momentem bylo opravdu pomalu chvil, když odborníci na umění zasadili některý z Banksyho výtvorů do společenského kontextu (např. Dumbo). O tom měl být dokument, nikoli degradace na úroveň těch dvou maníků, kteří ukazovali Banksyho kresbu za pět babek.(24.3.2016)

Na tomhle dílku je hodně vidět, že ho nepřipravoval sám Banksy. Na druhou stranu se autoři snaží o jakous takous nestrannost, ale nakonec každého kritika sami lehce zkritizují. I tak ale hodně oceňuji nápad stopovat celý Banksyho měsíc trvající projekt, který se každopádně hodně povedl. Jasně bylo to bláznivé... lidé běhající po městě, hledajíc nové dílo nebo naopak ti, kteří se snaží každý kus co nejdříve ukrást, případně zničit. Poselství ale zůstávají jasná - nezakrývejme oči před tím, kolik nás stojí náš pohodlný, konzumní život. Vzpoměnme na všechny rozvojové státy, nasílí, plýtvání rostlinnými i živočišnými zdroji a snažme se přistupovat k životu o trochu zodpovědněji.(14.1.2017)

O umělcových dílech se dozvídáme postupně, protože dokument je v rychlé postmoderní střihové závrati a díla si nestačíme prohlédnout. Je to ale i o tom, jak funguje umění - proč má něco cenu miliony. Když se hokejista dojme na muzikálu, určitě to umění je! Stejně tak onen slavný dadaisty vysmívaný záchod, který přemístěn do galerie se automaticky stává uměním. Umělci vyhnaní z galerií do street artu mají s dadaisty hodně společného. Graffiti je jiná sorta lidí a souhlasím v dokumentu s tvrzení starosty New Yorku, že graffiti umění není a ničí soukromý majetek.(8.12.2017)

Můžou nabílit všechny plochy ve všech městech. Můžou říct, co je vandalismus a co je nelegální. Můžou tvrdit, že ví, co je kýč. Můžou věřit v americký sen. Můžou si myslet, že můžou všechno. Jediné co musí, smířit se s tím, že lidé jako Banksy budou neustále jejich šedivej a sterilní svět oživovat barvami a příběhy, že budou klást odpovědi na otázky na které, oni nechtějí odpovídat. Budou dávat naději, že každý může vystoupit z řady a na okamžik zapomenout na ten jejich svět, že na malou chvíli si každý může stvořit svůj vlastní.(19.1.2016)

Dokument je to tak moc zábavný pokud se vám Banksy, stejně jako mně, neomrzel, ale nemohu se ubránit dojmu, že místo pouhého přehledu co se v říjnu 2013 v New Yorku dělo jsme mohli dostat epickou dokumentární sérii. Tolik nakousnutých témat, která hlasitě žadoní o to, aby je někdo rozvedl (překupníci, zástupy fanoušků, názory odborníků na "umění", média, střety se zákonem...). HBO by muselo vyprodukovat třicetidílnou minisérii, která by se fenoménem Banksy/streetart zabývala dostatečně a vše zajímavé pokryla. Je asi nefér, že toto vyčítám tvůrcům, kteří dodali co "slíbili", ale přesto mě hlodá ten nenaplněný potenciál. 80 %(8.12.2015)