Krutý a výjimečný

• Kanada

Cruel & Unusual

Fantasy / Thriller / Psychologický

Kanada, 2014, 88 min

Málo známý počin, ale zato velmi poutavý a napínavý. Pro lidi ujeté na časové smyčky mohu jedinně doporučit. Jedná se o příběh s poněkud abstraktním hávem, protože se neodehrává v lidské realitě, ale jakémsi "pekle". Víc přemýšlivé, tak akorát ukecané a vůbec ne nudné. Rejža Merlin Dervisevic mi nic neříká a jedná se o jeho první počin - řekl bych, že nadmíru vydařený. V průběhu očekávejte různé nabourávání zápletky a vítaný závěrečný twist. I když panu Dervisevici táhne na padesát, tak doufám, že v budoucnu vytáhne ještě další zajímavá esa!(10.5.2015)

• honajz

Možné spoilery. Tak nějak mi film přišel od začátku průhledný, a jak tu někdo píše, že bylo náročné jej sledovat... nevím, podle mne po čtvrt hodině nebylo o co hrát. Dobře, jsou zde zachyceny stavy člověka, který spáchal zločin, od prvotního popírání k postupnému prozření až následné touze věci napravit. Proti tomu nemám nic, kdyby si to nehrálo ještě na ty podivnosti s televizemi, hrou na peklo, vciťování se, a kdyby film neviděl jako jediné východisko ze situace sebevraždu. To je tak nějak u těchto filmů oblíbené východisko, jež ale stejně nic neřeší. Přitom by stačilo jediné, naslouchat druhým už za života. Jistě, určité poselství je zajímavé, správné, beru ho. Ale jako film to stojí na docela chabých a předem odhadnutelných základech, zvláště, když je nám povaha Edgara naservírována jak na podnose, takže jen čekáme, kdy si to, byť posmrtně, uvědomí, a ony scény ozvláštňující děj jsou diskutabilní. Na jednu stranu tvoří určitý mysteriózní prvek, ale na druhou stranu nechávají nezodpovězených hodně otázek, včetně té nejdůležitější o vině a trestu, a co tedy nakonec mělo znamenat, že kdo akceptuje, půjde na lepší místo. Chtělo to možná alespoň jeden příklad.(1.6.2016)

Pýtam sa sám seba, ako je to možné, že ma snímok s tak dokonalým nápadom, uspal po 40 minútach. Á, počkať, už viem. Bolo to tou neskutočne príšernou kamerou (alebo verziou?), a neskutočne nesympatickým hlavným hrdinom, ktorému by som jeho neustále opakujúce sa šialenstvo neuveril, ani keby ho krájali a solili zaživa priamo predo mnou. Ruku na srdce. Nikomu z Vás nepripomínal "Johna", vlastníka svetoznámeho, cynického kocúra - Garfielda? Mne neskutočne.(9.3.2015)

Mystifikační agitka na objednávku pekla, která má zabránit sebereflexi za života a tím zajistit pravidelný přítok duší, neb tam kupodivu nemají téměř do koho píchnout... ale nenechte se mýlit, co peklo schvátí, to nenavrátí! Dervisevicova procházka peklem je přirozeně jen další z teorií, ovšem s naléhavým, staronovým poselstvím - nic není jak se zdá a vlastní mínění o nás samotných už vůbec ne. Pro ty, kdo se nechají obloudit, že i po smrti lze leccos napravit, mám taky dobré zprávy - v kotlích se už nikdo nevaří, tresty jsou mírné a probíhají formou podpůrných skupin, jen ten stereotyp bude trochu otravný, vzhledem k době pobytu... Nebylo to vůbec špatný.(4.3.2015)

Vysvětlete mi prosím, jak je možné, že režisér Merlin Dervisevic natočí takový debut až ve svých takřka padesáti letech. Příběh je totiž zasazen do pekla každého, kdo si to zaslouží. Ve své podstatě se tak jedná o velice náročný film, kterej se vyplatí sledovat od první sekundy do poslední klapky, jinak se v tom divák ztratí, nebude chtít nad filmem přemýšlet a plno momentů bude vnímat jako hovadinu. Ve filmu se totiž děje řada na první pohled nevysvětlitelných jevů, které vytváří dojem něčeho, co je třeba vysvětlit. A ten film to vysvětlení v sobě má. A závěrem mě dost překvapil. Byl to takový ježek v kleci, kterého když se snažíte vyndat tak v tom předposledním hmatu vypadá, že je nejvíce zamotaný do té klece, jenže stačí ten poslední pohyb a ježek z klece vypadne.(13.1.2015)