Dům tisíce mrtvol

House of 1000 Corpses

Dom tisícky mŕtvol

Horor

USA, 2003, 88 min

Zombieho DOM TISÍCKY MŔTVOL je tuhou, ťažko sa pregĺgajúcou kávou i pre fanúšikov hixploitationu – a že sú to odolné typy! Takže v podstate existujú len dva názory na výsledný film: nadšenie alebo znechutenie. Raz darmo, klaunovský kapitán Spaulding vám nič nedá zadarmo. Dodávam, že nasledovní VYVRHELI Z PEKLA sú ešte lepší (resp. „normálnejší“, ak to chcete počuť takto). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/hixploitation/94-dom-tisicky-mrtvol-100-(23.8.2009)

Filmový debut excentrického Roba Zombieho předkládá příběh o partě 4 teenagerů, co se jednoho deštivého večera zapletou do domu rodinky u které by asi nikdo z nás nechtěl strávit Helloween. Benzín došel, auto je porouchané, nic jiného jim kupodivu nezbývá. Do toho v místě jejich působení kolují legendy o doktoru Satanovi a bůhví co ještě. Pěkný béčkový příběh že? :-) Rob Zombie natočil touto formou poctu starým hororovým brakům a okořenil ji lascivní retro stylizací s všemožnými obrazovými filtry a efekty přesně v jeho originálním pojetí, které je mu vlastní. Kdo zkrátka viděl nějaké klipy Roba Zombieho, tak jeho styl okamžitě pozná, má to svůj "ksicht". Vše je navíc prokládáno "doplňujícími záběry", které víceméně nesouvisí s danou scénou, ale doplňují tak její děsivou atmosféru. Horor to sice je, ale je z toho cítit obrovský nadhled a spousta černého humoru. Co mi přišlo nejméně zajímavé je koncept rodinky Fireflyových, který pro mě místama neposkytoval patřičné napětí (za to o hvězdu míň), takže bych mnohem radši viděl jiný příběh, ale i tak jsem se vůbec nenudil a tuhle jízdu si užil.(19.4.2014)

• Z0oMb3E

Hudbu Roba Zombieho som istého času slušne žral. K jeho filmovej prvotine som sa však dostal až teraz. No môžem s kľudom napísať, že žiadna extra sláva to nieje. Čo sa dalo čakať od človeka, ktorý sa tak vehementne hlási ku svojej obľube v béčkových hororoch? Už samotný názov má napovedať, že to bude niečo zlé. A čuduj sa svete je. Samozrejme ak sa nevyžívate v hysterických výkrikoch prostých dev, pohľadu na litre krvy a naporcované telá, alebo bizarné masky ich trýzniteľov. Niesom fanúšik hororov čiže fakt, že slušne pošahané v hlave to môžu mať aj ženy na mňa pôsobilo ako príjemná zmena. Je jasné, že Rob sa snaží vytvoriť akú takú atmosféru, no nech sa snaží ako chce nevychádza mu to. Negatív nenegatív sterilita na každom kroku. Pri podobných filmoch mám osobný problém, že neviem vypnúť, a tak nelogickosť valiaca sa na mňa obrázok za obrázkom mi znepríjemní celú projekciu. Film na ktorom sa ťažko hľadajú pozitíva. Ja som však našiel, respektíve začul jedno veľké a to, že súčasť soundtracku je moja druhá obľubená kapela RAMONES so songom "Now I wanna sniff some glue". Chvíľkové potešenie však trvalo len krátko, a tak je 1* pre film veľmi dobré ohodnotenie.(20.6.2011)

Úchylné? Možno, Geniálne? Možno, Skvelé? Určite. Prvoradé je to, že Zombie nenatočil žiadny mainstreamový horor pre širokú verejnosť, ale dal skôr prednosť ľuďom ako je on sám. Natočil film pre fanúšikov hororu. On sám je veľký fanúšik B-éčkových hororov a tak aj jeho film sa radí do tejto kategórie + je to taká pocta pre staršie podobné horory 70. či 80. rokov. Suma sumáru, pre hororových fanúšikov povinná jazda a pre tých nehororových... Tím sa to bude zdať ako úchylné, nudné a bez štipky originality. Celá recenzia: TU(15.7.2007)

Naprosto výborná záležitost a první americký horor natočený po roce 2000, který se mi opravdu líbil. Jako Texaskej masakr? Naprosto nesrovnatelné. Ten původní je ještě slušný, ale nový remake je sračka. Skvělá atmosféra, skvělá kamera, skvělá hudba. Teď jsem ještě v euforii a mam chuť dát plný počet, ale snažím se to trochu krotit...neukrotil. Trochu se i divím některým hodnocením, právě od lidí, od kterých bych čekal, že se jim to bude líbit. Ale nevadí. Jak jsem řek, naprosto výtečná záležitost. A ještě poznámka: pro mě nesrovnatelně lepší, nežli Devil's Rejects. House of 1000 Corpses mi poskytuje přesně to, co potřebuju. Krvavá jízda a obrazové orgie v metalovém hávu. (další koment zralý na přepsání - tlachy)(21.10.2008)

• Sid Haig

• - „Průvodce a hostitele“ doktora Wolfensteina z úvodu filmu si zahrál jeden z producentů, Gregg Gibbs. (warner)

• - Meziscény ve filmu, například masturbace Baby s kostlivcem nebo Otisovo mučení roztleskávaček natáčel režisér Rob Zombie až po ukončení natáčení ve svém sklepě na šestnáctimilimetrovou kameru. Herecké osazenstvo kvůli tomu pozval na víkend k sobě domů. Stejným způsobem (kromě záběru na vycházející slunce) natočil úvodní titulkovou sekvenci. (Othello)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 58. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)