Píše se rok 1944 a Spojenci se chystají na invazi do Francie. V malém městě na břehu Lamanšského kanálu Walmington on Sea cvičí kapitán Mainwaring místní domobranu, která se skládá téměř výhradně ze starších mužů, jež zažene na útěk i rozzuřený býk. Když ale do města přijíždí elegantní novinářka Rose Wintersová, která o jejich příspěvku k válečnému úsilí hodlá napsat do časopisu, chtějí se muži předvést v nejlepším světle (k nelibosti svých manželek). Zejména kapitán Mainwaring a seržant Wilson, který v Rose poznal studentku, kterou kdysi učil na Oxfordu, jsou zcela uchváceni a ztrácejí veškerou ostražitost. Půvabná novinářka všechny zpovídá a fotografuje (aniž kdo tuší, že je to ve skutečnosti německá špionka a že objektiv jejího fotoaparátu míří na vojenskou techniku a vojenské mapy). Získané informace předává Němcům vysílačkou. MI5 ale zjistí, že z Walmingtonu je vysílán rádiový signál do Berlína. Agenti Cunningham a Meeks se tam okamžitě vydávají. Rose se mezitím připojila k četě domobrany během důležité hlídky v Doveru, která končí katastrofou – nekvalifikovaným zásahem domobranců se stane, že zde soustředěná obrovská síla tanků... se vznese do vzduchu, neboť jsou to nafukovací makety, určené ke zmatení nepřítele. Po tomto fiasku hrozí četě rozpuštění, zachránit je ale může zadržení špióna. Rose Mainwaringa lstí přesvědčí, že špionem je Wilson. Wilson je zatčen a do příjezdu MI5 internován v kostele. Dolly, sestra jednoho z domobranců Godfreye, jakási místní slečna Marplová, měla ale od začátku podezření na Rose. Všimla si, že její elegantní Chanel kostýmek je pravý a zavolala do Paříže, aby zjistila totožnost jeho majitelky. Tam jí ochotně sdělili, že tato dáma u nich nakupuje pravidelně a oblečení si nechává posílat – do Berlína. Rose mezitím přešla do akce: omráčila Veru, která náhodně objevila v jeskyni na pobřeží, její vysílačku a zmocnila se Mainwaringa, kterého hodlá dopravit na německou ponorku, jež už se vynořila u pobřeží a jejíž velitel si ho splete s Churchillem… (TV Nova)

CheeseFigure

Skúsený zlosyn a banda dobrákov, ktorá má viac šťastia ako rozumu. A táto banda neschopákov nakoniec zlosyna porazí. Originálne? 100% nie! Zábavne? 100% áno! Dad´s Army je proste odpočinkový film so sympatickými hercami (i keď nie som nejaký fanda Catherine Zeta-Jonesovej), ktorý ma pár krát veľmi dobre rozosmial. ()

Volodimir2

Otázky okolo Domácej stráže (Home Guard), ktorá skutočne vo Veľkej Británii existovala sa dostali na obrazovky predovšetkým na ostrovoch už po niekoľký krát. Asi najväčší úspech mal 60 dielny seriál vysielaný v rokoch 1968 až 1977, kedy ešte žilo veľké množstvo pamätníkov tejto britskej obrany. Domáca stráž bola zriadená v máji roku 1940 ako posledná britská obranná línia. Jej najdôležitejšou úlohou bolo v prípade vylodenia jednotiek OSI ich zadržať dovtedy pokiaľ sa riadna britská armáda nepreskupí do vybudovanej obrany. Členmi tejto viac ako 1,5 miliónovej armády boli muži vo veku od 17 do 65 rokov zapísaní najskôr do Miestnej dobrovoľníckej armády (LDV) a neskôr do Domácej stráže. Išlo výhradne o tých, ktorí neboli schopní alebo boli nespôsobilí pre vojenskú službu. Boli pripravovaní na inváziu, na likvidáciu nevybuchnutých bômb, obsluhy protilietadlových hniezd alebo obsluhy pobrežného delostrelectva. Počas druhej svetovej vojny ich zomrelo 1206 z veľkej väčšiny pri náletoch. Takže je nám jasné, že Domáca stráž existovala (rozpustená bola 31.12.1945) a zostatok vo filme vrátane mesta Walmington-on-Sea je fikcia ale film je typickou anglickou komédiou a ani sa nesnaži predstierať, že je niečo iné.. A prečo mi tzv. paprdovia sme lepší ako 18 roční sopliaci? 18 ročný myslí na sex každých 10 sekúnd, my len sem tam. Mladici toho v živote málo zažili a tak aj nepriateľa budú šetriť, my naopak sme večne podráždení a nerobí nám problém zabiť pár idiotov, ktorí si to zaslúžia a hneď sa budeme cítiť lepšie. Mladí neradi vstávajú včas a budia sa až po 10 hodine, my sme už dávno hore veď sme boli na záchode. Ak by nás nepriateľ zajal, mladý povie aj to čo nevie, my nepovieme nič lebo sme všetko zabudli. Vojenský výcvik je pre nás starších menší problém, ako pre mladých, zvykli sme si už na to že všetci (hlavne manželky) po nás neustále len kričia. Aj jedlo je výhodou pre nás, aj tak môžeme jesť iba kaše a tekuté jedlo. Kondička a prekážkové dráhy v boji nie je rozhodujúca, ešte nikde v boji som nenarazil na 2 metrovú stenu s pripraveným lanom, a ani nikde som nestretol vojaka, ktorý by predbehol náboj. A posledná rada dajte k nám ženy staršie ako 50 rokov, ktoré sú už po menopauze, sú ešte chladnejšie, ako my a bezpečnosť hraníc bude zabezpečená. ()

Vesecký

Slušný anglický humor, sice ne tak recesní jako u Pythonů, ale přesto je místy připomínal, dějově dost průhledné a občas jsem se v ději trochu ztrácel, asi chyba mého soustředění nebo přerušení filmu reklamou.  Zetu-Jonesovou znám jen podle jména, takže to, že hrála špionku, jsem se dozvěděl až na konci filmu. Byla v roli dost těžkopádná. ()

kaylin

Taková celkem příjemná komedie, která má hlavně velkou výhodu v tom, že jsou zde zajímaví herci. Bohužel je snímek celkem předvídatelný a nějak se mu nedaří skutečně drsně kritizovat, anebo skutečně pobavit. Je to takové střídmé, jako kdyby film nechtěl skutečně nikoho urazit, ale přitom urazit mohl a pěkně. ()

Johnny.ARN

Typický anglický, suchý humor. Proste komédia, kde vás prekvapí len narážka na briďž. Inak tie scény, pointy, vtípky, všetko presne také isté, ako sme u nich zvyknutí. Zasadené do obdobia príprave Dňa D a odhaľovanie krásneho nemeckého špióna v podaní Zety-Jones. Ju som si užil, už som ju dlho nevidel nikde hrať. Ale bolo vidno že anglickí geriatrici si to užívajú, hlavne Dumbledor. 3 z 5 ()