La France des camps 1938-1946

• Slovensko Francúzske koncentračné tábory
všechny plakáty

Dokumentárny film o málo známej stránke histórie - francúzskych koncentračných táboroch. K menej známym historickým faktom patrí skutočnosť, že od novembra 1938 do mája 1946 prešlo francúzskymi koncentračnými tábormi približne 600 000 ľudí, ktorí údajne prestavovali nebezpečenstvo pre francúzsky štát, či spoločnosť. Ich prvými obyvateľmi boli španielski republikáni, neskôr pribudli Nemci a Rakúšania, francúzski komunisti, židia a Rómovia. Po vojne ich čiastočne nahradili ľudia podozriví z kolaborácie. (STV)

Marek1991

Je chvályhodné, že naša verejnoprávna vysielala tento dokument, lebo je nutné, aby ľudia videli, že nielen nemeckí nacisti robili kedysi ohavnosti a že to robili aj Francúzi. Fakticky je celkom dobre spracované, možno toho tam mohlo byť viac, dokonca aj štýlom je to ako tak fajn, aj keď po rokoch to až tak u mňa neprešlo časovou skúškou, lebo tú pozornosť to asi u ľudí až tak neudrží, ale asi som náročný. Každopádne kvalitný dokument, ktorý rozobral niektoré aspekty, ktoré boli ozaj háklivé. ()

Volodimir2

Španielski utečenci utekajúci z Frankovej armády tvorili zďaleka najväčšiu kategóriu internovaných medzi rokmi 1938 a 1940, išlo o takmer 350.000 ľudí a strávili určitý čas v provizórnych táboroch.S vyhlásením vojny v septembri 1939 pribudla nová kategória a to občania nepriateľských síl (Rakúšania a Nemci). Počas niekoľkých mesiacov bolo viac ako 20 000 ľudí internovaných v mene vojny. Išlo predovšetkým o Židov, komunistov, cigánov a tí, ktorí predstavovali nebezpečenstvo pre národnú obranu alebo verejnú bezpečnosť. Na jar 1942 francúzske internačné tábory začali slúžiť ako čakáreň na smrť hlavne pre Francúzskych židov. Zo 76 000 prežilo len 2500. Oslobodenie Francúzska však neznamenalo koniec internácie, posledný internovaný odišiel v máji 1946. ()