(festivalový název)

Rodičia trinásťročného Bemaniho sa rozvádzajú a na syna im už neostáva čas. Chlapec hľadá útočisko u starších kamarátov, ktorí sa pohybujú na hrane zákona a napokon sa zapletie až do vraždy. Dynamický a až prekvapivo moderný a civilný obraz problémov dospievajúceho chlapca v súčasnom Teheráne, ktorý získal ocenenia na filmových festivaloch v Pusane a vo Varšave, prináša inovatívny a originálny pohľad na tradičný objekt záujmu iránskych filmárov, ktorým sú deti a dospievajúci. (STV)

Autogram

Mimoriadne chaotický film o mimoriadne blbej partičke. Tvári sa ako zo života, ale všetko je tak umelé a štylizované, až to bije do očí a ani som nikdy nemusel byť v Iráne. Obrovské prázdne sídlisko, kde sa stretnú len piati ľudia a vždy sú to tí naši hrdinovia, malý chlapec zaľúbený do dílerky, a vôbec: žena dílerka v Iráne...? To už je nejaké príliš moderné mesto na obraz západnej spoločnosti. ()

Anderton

Nie každý iránsky film je umenie iba preto že je to iránsky film. 13 mi pripadal ako dielo čerstvého mladého absolventa filmovej školy, ktorý tuší, ako chce točiť, ale nevie ešte pretaviť svoje myšlienky do niečoho viac, ako je formálna póza. Som rád, že film nekopíruje "festivalový" štýl sociálnych drám s roztrasenou kamerou psychopaticky sledujúcu postavy od chrbta, ale viac ako manieru som v 13 nevidel. Keď hrajú deti a mladí, je to slabšie, keď skutoční postarší herci, film naberá na obrátkach. Vážne neviem, ako hodnotiť...proste niečo mi vadilo a niečo sa mi celkom páčilo... ()

mchnk

Mladistvá revolta a pouliční kultura v arabském světě. Vymazlená, precizní režie na světové úrovni a velice slušný štyl vyprávění, pohrávající si se stylem zámořských či evropských alternativních filmů z konce 90. let, je základem vysokých kvalit, v jinak dost zbytečně přehlceném scénáři. Někdo by mohl brát snímek jako krátký výlet zbohatlického mladíka do ulic a podsvětí Teheránu, zatím co jeho rodiče řeší neřešitelné, tedy svůj vztah. Ovšem vynikající herectví, výborný basový doprovod a zmíněná nadprůměrná režie drží film v mém hodnocení dost vysoko. ()

slunicko2

Jak se žije na sídlišti v Íránu. 1) 34letý režisér (jindy také scénárista, herec a střihač) Hooman Seyadi předvádí pouliční kriminalitu na sídlišti v perském stylu. Vystupují zde tři totální paka, dále 13letý kluk a jeho ignorantští do svých problémů zahledění rodiče. Převládá autoritářské chování všech zúčastněných a neustálá agrese verbální i fyzická. 2) Snaha být cool je z filmu patrná, ale emocionálně se mě snímek nijak nedotkl. 3) Zajímavé jsou sídlištní reálie, dosti podobné socialistickému sídlišti, jak si ho pamatuji ze svého mládí. ()