František svého druhu

(TV film)
  • USA František of His Own Kind (festivalový název)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2014, 26 min

Jan Gogola ml.

Dokument František svého druhu je součástí osmidílného cyklu Příběhy neobyčejné energie o lidech, kteří se věnují společensky prospěšné činnosti. V případě Františka Krauseho jde o přínos v oblasti ornitologie. Tento bankovní úředník v důchodu v průběhu posledních 30 let postavil více než 2000 ptačích budek. V době natáčení měl na kontě 8883 okroužkovaných ptáků a v tuzemsku i zahraničí publikoval 72 odborných článků. František svého druhu zobrazuje pedanta, jenž za každých okolností postupuje systematicky: detailně eviduje a následně archivuje data různého charakteru. Ve Františkovi se tím spojuje exaktní vidění světa s vášnivou náklonností k přírodě. První aspekt Františkova charakteru umocňuje místy ironicky užitý komentář namluvený známým a v dabingu často obsazovaným hlasem Pavla Rímského. Dokumentární portrét tak využívá konvenci přírodopisných pořadů, čímž zároveň relativizuje pevně stanovenou hranici mezi lidským a zvířecím. (Academia Film Olomouc)

volnicko

Vzhledem k tématu originálně zvolená forma dokumentu. Portrét Františka Krause tu je podáván jako komentovaný dokument o zvířátku, což se tu vcelku hodí. Není to jen jeho portrét, je to vlastně dokument o celém druhu "Františků". O lidech, co žijí svým koníčkem a repetitivní činností, která se nám mnohdy může jevit zbytečná a nudná, ale dělá ji tak dlouho, že po sobě zanechá stopu v podobě tisíců ptačích budek. Předseda klubu křížovkářů. Bývalý bankovní úředník v předčasném důchodu, který si vede obsáhlý deník, jaké počasí bylo který den. Muž neobyčejné energie. Muž, který stavěl budky. ()

Flakotaso

Gogola je případem tvůrce, jehož teoretické přístupy a politické názory jsou mnohem zajímavější než samotné výsledné filmy. V nich se to poté všechno většinou ztratí a sleje v jakýsi unylý a příliš chtěný pokus, který přitom na papíře určitě přetékal zajímavými a podnětnými nápady. Stejně je tomu i u tohoto filmu, nemluvě o nepříjemné přítomnosti ČEZu. ()

Vodnářka

Když se (těžce) přeneseme nad Gogolovu trapně pokryteckou a podlízavou spolupráci s ČEZem, zbyde nám docela roztomilý snímek. Teda spíš roztomilý František, co umí všechno a všechno to dělá s nadšením, ať už to jsou ptačí budky, nebo luštění křížovek bez vyplňování políček. A jeho kouzelná manželka, v níž má neskutečnou podporu. Jen si nejsem jistá, jestli samotné zobrazování Františka jako neobvyklého zvířátka z přírodopisného filmu ČT dvojky pro pamětníky, si nezahrává z trapností či ztrapňováním hlavních postav. I přes to, že tahle forma je určitě originální a až absurdně vtipná! ()