Reklama

Reklama

František svého druhu

(TV film)
  • USA František of His Own Kind (festivalový název)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2014, 26 min

Režie:

Jan Gogola ml.

Obsahy(1)

Dokument František svého druhu je součástí osmidílného cyklu Příběhy neobyčejné energie o lidech, kteří se věnují společensky prospěšné činnosti. V případě Františka Krauseho jde o přínos v oblasti ornitologie. Tento bankovní úředník v důchodu v průběhu posledních 30 let postavil více než 2000 ptačích budek. V době natáčení měl na kontě 8883 okroužkovaných ptáků a v tuzemsku i zahraničí publikoval 72 odborných článků. František svého druhu zobrazuje pedanta, jenž za každých okolností postupuje systematicky: detailně eviduje a následně archivuje data různého charakteru. Ve Františkovi se tím spojuje exaktní vidění světa s vášnivou náklonností k přírodě. První aspekt Františkova charakteru umocňuje místy ironicky užitý komentář namluvený známým a v dabingu často obsazovaným hlasem Pavla Rímského. Dokumentární portrét tak využívá konvenci přírodopisných pořadů, čímž zároveň relativizuje pevně stanovenou hranici mezi lidským a zvířecím. (Academia Film Olomouc)

(více)

Recenze (4)

volnicko 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tématu originálně zvolená forma dokumentu. Portrét Františka Krause tu je podáván jako komentovaný dokument o zvířátku, což se tu vcelku hodí. Není to jen jeho portrét, je to vlastně dokument o celém druhu "Františků". O lidech, co žijí svým koníčkem a repetitivní činností, která se nám mnohdy může jevit zbytečná a nudná, ale dělá ji tak dlouho, že po sobě zanechá stopu v podobě tisíců ptačích budek. Předseda klubu křížovkářů. Bývalý bankovní úředník v předčasném důchodu, který si vede obsáhlý deník, jaké počasí bylo který den. Muž neobyčejné energie. Muž, který stavěl budky. ()

Reklama

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Gogola je případem tvůrce, jehož teoretické přístupy a politické názory jsou mnohem zajímavější než samotné výsledné filmy. V nich se to poté všechno většinou ztratí a sleje v jakýsi unylý a příliš chtěný pokus, který přitom na papíře určitě přetékal zajímavými a podnětnými nápady. Stejně je tomu i u tohoto filmu, nemluvě o nepříjemné přítomnosti ČEZu. ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Když se (těžce) přeneseme nad Gogolovu trapně pokryteckou a podlízavou spolupráci s ČEZem, zbyde nám docela roztomilý snímek. Teda spíš roztomilý František, co umí všechno a všechno to dělá s nadšením, ať už to jsou ptačí budky, nebo luštění křížovek bez vyplňování políček. A jeho kouzelná manželka, v níž má neskutečnou podporu. Jen si nejsem jistá, jestli samotné zobrazování Františka jako neobvyklého zvířátka z přírodopisného filmu ČT dvojky pro pamětníky, si nezahrává z trapností či ztrapňováním hlavních postav. I přes to, že tahle forma je určitě originální a až absurdně vtipná! ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama