Jáma

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 84 min

Jiří Stejskal

Vícevrstevnatý dokument, který na osudech "takové normální rodinky" ve druhém plánu ukazuje, jak špatně na tom Ukrajina je. Vedle divácky vděčných figurek (lehce dementní zachránce světa a aspirant na Nobelovu cenu míru Slávek či lidový věrozvěst, kterého v působivé montáži pakují ze všech možných chrámů a modliteben) určitě zaujmou náboženským vyznáním ovlivněné proměny vztahu matky a nejmladší dcery. A samozřejmě Krymský rokenrol, který jak víme Ukrajině i zbytku světa zanotoval Vladimir Vladimirovič ještě svérázněji než Slávek.(7.3.2015)

I když obsah je pouze zajímavý, nic extra dalšího v tom nevidím, možná snad neutuchající úsměv na tváři matky, chovatelky, rolnice a bojovnice Nataši či svérázného kazatele, kterému ovšem jeho víru věřím více než pozlaceným kněžím schovávajícím se v monstrózních chrámech, po stránce režijní je to pro mě zcela bezchybné, asi takhle nějak má vypadat nezaujatý dokument, který jen objektivně pozoruje dění. Že by to tedy zvládl každý? Jde hlavně o finální střih, který je zde excelentní, prostě řádnej Rock 'n' Roll! (A ukrajinské děvočky jsou vskutku krásné i inteligentní:)(24.8.2017)

Režisér uvedl, že Natašu navštívil těsně před revolucí na Majdanu, ale rozhodl se ty události do filmu vůbec nezařadit. Jednak proto, že "ta beznaděj národa těsně před revolucí je z filmu cítit" a jednak proto, že ten film je "daleko univerzálnější a neměl by být ukončen záběry z revoluce". - OK, režisérův záměr chápu, ale vidím to přesně naopak: Jestli něco mohlo v mých očích tomu -lehce rozplizlému- dokumentu pomoct, tak právě takové krátké dějinné zarámování celého příběhu. Podobně, jako když Špáta zakončil Největší přání II. geniálním záběrem z Národní třídy '89. Škoda, že tady nic takového není.(29.8.2017)

Jeden z těch povedenějších zástupců dokumentárního trendu „najdi si svého exota“. A může za to nejen umanutá a nezdolná věčná optimistka Nataša, která brání svůj ostrůvek svobody v moři sídlištních králíkáren. Jiří Stejskal totiž očividně ví, co chtěl říci, a jak na tomto malém pozemku přehledně ukázat i mnohem větší (nejen) ukrajinské problémy.(16.8.2017)

Farma uprostred sídliska, a nie hocijaká farma a nie uprostred nejakej obyčajnej malej Petržalky. Na farme chovajú obrovské množstvo zvierat, svine, hydinu, kozy, zajace, a sídlisko je najväčšie panelákové sídlisko v Európe s hroznými betónovými mrakodrapmi. Zdalo by sa, že tam žijú bláznivé socky, ale nie, hlavou rodiny je sympatická veselá tetuška Nataša s rozumne vystupujúcimi dospelými deťmi, pár vnúčatami, mužmi a nejakými ďalšími nájomcami. Je to také dedinské spoločenstvo v meste, a najväčší gól je, že s nimi žije aj bezdomovec advokát, ktorý ich zastupuje vo všetkých sporoch. Zatiaľ úspešne. A tiež je tam spasiteľ, ktorý raz zachránil svet pred atómovou vojnou listom Jeľcinovi a spieva si svojský rokenrol. Trochu z toho celého cítiť špekuláciu, že je tam nahlásené na pobyt také množstvo ľudí, že aj úhlavný nepriateľ developer má problém ich niekam umiestniť. Jednoducho bojujú proti systému, ako môžu. Niektorí ľudia z okolia im držia palce, chodia s deťmi obdivovať farmu, iní, asi tí bližší, sa sťažujú na smrad a potkany. Dokument je to veľmi podarený, zmapoval asi všetko, čo som chcel vedieť, a názor je už na divákovi. –––– Muži žádne štěstí nepřinášejí. Zato děti ano. –––– Co v bytě? Přijdes, pustíš si televizi a ležíš. Že jo?(12.9.2018)