Pavel Wonka se zavazuje

• angličtina Pavel Wonka Commits to Cooperate

Dokumentární portrét vězně a odpůrce totalitního režimu Pavla Wonky, který zemřel v komunistickém vězení na sklonku osmdesátých let, přináší do obrazu jeho osudu nové skutečnosti... Pavel Wonka je v českém historickém kontextu znám jako disident, laický právní poradce, antikomunista a poslední politický vězeň, který zemřel v komunistickém vězení. Režisérka Libuše Rudinská chtěla původně natočit film o „posledním vězni svědomí", ale následkem nalezení určitých dokumentů v archivech se zabývá Wonkovou možnou spoluprací se státními tajnými službami. Jako formu zvolila strohý reportážní tón, sama se objevuje před kamerou na pozici reportérky. Snímek je doplněn o vypravěčův komentář předčítající výpověď řídícího důstojníka Zdeňka Špuláka, o svědectví bývalých příslušníků StB, kteří odmítli ve filmu přímo vystupovat a o svědectví bývalých přátel a spoluvězňů Pavla Wonky. Wonka je zde vylíčen jako nejednoznačná osobnost, zároveň jako věčný kverulant, který ani v přímém ohrožení života není ochoten a pak už ani schopen ustoupit ze svých pozic. V celkovém vyznění vede film k zamyšlení nad nutností revize historických přístupů k nedávné minulosti. (Česká televize)

Ukázka z filmu

marvan odpad!

Škoda, že hodnocení Odpad! nelze přiřadit i k samotným tvůrcům, paní Rudinské bych ho udělil bez váhání. Nejprve z historika Pavla Blažka vymámila kontakty na svědky a přestože mělo jít o spolupráci, následně natočila dokument, aniž by s Blažkem dále cokoli konzultovala. Zcela selektivně si pak vybrala pouze ta svědectví, která dokazují její předpoklady, nebo spíš drby a ještě má tu drzost tvářit se, jako by snad vlastní zásluhou objevila cosi, o čem doposud nikdo nevěděl. Umlácení disidenta bylo i na totalitu silné kafe a Stb se snažila věc zlehčit mimo jiné i tím, že na Pavla Wonku posmrtně vymýšlela různé pomluvy. Kdyby byla Rudinská alespoň důsledná při sběru těchhle drbů, pak by přišla na to, že se výpovědi členů Stb vyvíjely a měnily a často si i odporují. Rudinská tak fakticky nepřinesla jediný (!) důkaz pro svá vratká tvrzení, nemluvě o tom, že i z hlediska odborného místy předvádí naprosté nesmysly. Operuje s termíny jako např. "vědomá spolupráce" aniž by tušila co vlastně znamenají, mluví o policejním archivu, přestože žádný neexistoval (existoval pouze archiv Stb) a je tedy otázkou co tím vlastně myslí atd. Za jiných okolností bych to přešel, ale pokud člověk o Pavlu Wonkovi něco málo ví, respektive o tom, jakým brutálním a ponižujícím způsobem zemřel, pak se nemůžu ubránit pocitu znechucení nad chováním režisérky. ()

Nerd4Dreaming

Shlédnuto na MFDF v Jihlavě a za součást filmu považuju i emocionální diskusi po promítání, která vlastně ukázala co tomu chybí. Těžko z filmu vysuzovat, zda byl, či nebyl bezcharakterní člověk. Projekt se staví do pozice na kterou nemá právo a autorka to sama uznává, když se odvolává se na další filmy o Wonkovi. Bez toho, aby si člověk udělal kompletní obrázek o Wonkově životě, je nesmysl vyvozovat závěry. Jelikož se nestavím ani na jednu stranu barikády, dávám 3. ()

CheGuevara

Wonka byl možná udavač, to klidně beru a rád to zkousnu. Ale rádoby investigativní forma, která všechny rozhovory snímá ala šmírácká kamera, je stejně tak trapná, jako podepřít svoji tezi zejména na výpovědích bývalých estébáků. Ostatně co by Wonkovi nepřisolili. Pojďme se radši bavit o tom, proč a k čemu jsou nám hrdinové a jejich vyznamenání? Máš k tomu něco, Libuše? ()

waits odpad!

Doporučuji natočit stejnou metodou film s názvem "Winston Churchill a světové židovstvo iniciátory Druhé světové války" a opřít se přitom o svědectví bývalých a dnešních nacistů. U Moorovy demagogie se člověk aspoň zasměje, ale tady zatrne. Zaprvé tak takhle se pracuje s dokumentárním materiálem a zadruhé dotacička ze státních peněz proběhla? Jo, proběhla ()

Slarque

Sem tam sice někdo náhodou řekl nějakou zajímavou větu, ale kdo by ty jehly kupě sena hledal. Libuše Rudinská natočila o Pavlu Wonkovi dokonale uspávací dokument, ze kterého je sotva někdo chytřejší, než před jeho shlédnutím. Na kameru zabírající postavy přes listí jsem po chvíli začal být alergický. Zlaté mluvící hlavy. Zív! ()