Evangelium podle Brabence

Česko, 2014, 90 min

Miroslav Janek

Miroslav Janek

• charlosina

Natočit dokumentární film založený na rozhovorech bez použití jediného souvislého dialogu, tomu říkám umčo. // I když se odpoutám od toho, že paní novinářka Renata Kalenská je značně nesympatickou osobou (ba co víc, působila na mě vyloženě jako trubka, byť trubka oceněná Cenou Ferdinanda Peroutky), její podsouvání toho, co má Brabenec říkat, nerespektování jeho projevů, že o tom se bavit nechce nebo že k tomu nemá co říct (což bylo natolik zjevné, že i totální neznalec řeči lidského těla by věděl, kdy má držet hubu, pokud si dotazovaného alespoň trochu váží), to už jí odpustit nemůžu. // Vyvrcholením celého filmu, kdy ho i přes jeho protesty (ani její kozy na něj nezabraly) přece jen dostala na onen pomyslný vrchol, který měl posloužit jako symbolicé pódium s výhledem na věznici ve Valdicích, byla "otevřená zpověď" paní novinářky, kterou onen dokument o to víc zdegradovala (o koho tam vlastně šlo?), snad proto se celé dění pojmenovalo jako Evangelium, ona snad čekala rozhřešení či co... Na což ovšem Brabenec zareagoval tak, jak se na underground "pronásledovaný" filmaři s poněkud bulvárním přístupem sluší a patří: Brabenec drtí plechovku piva a říká "Líbí se mi ten zvuk." Prostě k věci. // Zpočátku jsem měla dojem, že se přede mnou otevírá jeden z nejintimnějších dokumentů, který je možné v současné produkci najít, ale záhy se tahle idea rozplynula v čemsi, co víc než dokument připomínalo reality show. Nikdy víc.(14.3.2016)

Ak je filmovo portrétovaná osobnosť formátu Vratislava Brabenca - saxofonistu, speváka, skladateľa, básnika, záhradníka a premýšľavého glosátora života navôkol - tak nevadí ani hodina a pol zostrihov z improvizovaných rozhovorov. Či už pri panákoch na neútulných lavičkách pri pumpe v daždi alebo pri výstupe ku kaplnke. Ten pripomína skôr výstup na Gerlach. Vráťa má totiž kľavé nohy. "Jen vrány nad hlavou ctí Tvou mysl bolavou." zaznelo hlavou pri záberoch tisícov havranov na nebi. Pán Vráťa rád prírodu, rozumie jej reči. Nepotrebuje o tom niekoho presviedčať. Nejaká pani chce aby jej ako záhradník posúdil záhradu. VB jej rezignovane odpovedá. Pri všetkej úcte k pani, empatie nemá ani za hrsť. Vidí starca vytraseného ako marsku, čo túži po oddychu, pivu, cíge a furt domŕza: "A Vráťo, co řekneš na tohle? A na tendlecten keř?". Namiesto aby ho uhostila, dala zasúložiť a medzi číslami by sa spýtala pár otázok o záhrade. Reportérke odpovede nestačia. Hoci je tvorkyňa mnohých rozhovorov, nepostačujú jej máloslovné odpovede. Vráťa je prechlastaný, s opileckou vyrážkou na nose a schátralým výrazom. Pije, lebo musí. Reportérka deklamuje, že mu nedá, ale je ochotná ukázať mu prsia. Tak fajn. Aspoň něco. Vitajte v Česku. Andrgrandoví umelci vo všeobecnosti, s rozcuchanou dekou na hlave a patinou zarasteného pívo-víno-startky vandráka tam často zvodne - aurou rebela - pôsobia eroticky na nežnejšie pohlavie. Poznámka: Aj známy internetový "guru" Ross Hedviček zaradil Vratislava Brabenca medzi českú intelektuálnu elitu.(10.12.2015)

• Slarque

Podle názvu bych čekal film o životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Ale jak víme, názvy lžou. Takže tu máme jen hodinu a půl dialogů V. Brabence s R. Kalenskou o všem, co je zrovna napadlo. O havranech, stromech a keřích, mravencích a o tom, že Kalenská Brabencovi nedá (ale možná mu aspoň ukáže prsa). Kromě pár archivních disidentů se tam objeví ještě jeden muž s podobnými vousy, takže asi nějaký Brabencův příbuzný. Na tyhle filmy jsem prostě málo intelektuál.(18.11.2015)

Vypadá to jako lepší domácí video dvou plkajících starých známých na výletě s šikovným, ale nudícím se kameramanem. Ale jako dokument o sedumdesátiletým Brabencovi dost dobrý. Angažované rozhovory s osobností, vrcholící otázkou: "Vráťo, je vůbec něco, o čem bys chtěl mluvit?"(18.11.2015)

FIlmařsky nijak zvlášť hodnotný dokument, kterému se ale daří vykreslit portrét Vratislava Brabence i v momentech, kdy se zdánlivě nic zvláštního neděje (pěstování rostlin). Čtvrtou hvezdičku přidávám za mentální svět samotného protaganisty a dokument doporučuji všem, kteří se chtějí s touto osobností lépe obeznámit. (KVIFF 50)(21.7.2015)

• sofiapetra

Kdybych o Vráťovi Brabencovi nic nevěděla a viděla ho v tomto dokumentu, tedy spíš domácím videu, poprvé v životě, zešedla bych údivem proč se moudrům a perlám, co tam z něj evidentně naprosto nepromyšleně vypadávaly, věnuje tolik prostoru a mediální pozornosti. Matoucí byl také název - ve výsledku to stejně bylo víc o Kalenské, která se nedokáže upozadit a z nějakého, mně zatím neznámého důvodu, se cítí být celebritou. Ztráta času.(19.11.2015)

Odrazu sa predo mnou zjavil film a ja nechápem, ako som náhode mohol dovoliť, aby mi takto riadila život. Dopozeral som. Alkohol v malých fľaštičkách uprostred ničoho a čoraz viac piva v až príliš všednej krčme. To ale nie je presné. Dychovka a oddych/ťarcha a jeden starý dedko samozrejme, ktorý vie svoje. A ešte ja, niekto, komu to zase nebolo až tak jedno.(21.12.2015)

• blueskin

zcela zbytečný dokument o tom, jak těžké (ne-li nemožné) je natočit dokument o vratislavu brabencovi.(22.12.2015)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2015.(23.11.2015)

Meditativní dokument, ve kterém se dozvíte mimo jiné, proč nepěstovat na zahradě kaštany, jak to mají zřízený mravenci a že bezinka opravdu krásně roste. To vše prokládané rozhovorem na benzínce za ponurého počasí se spoustou těch veselých lahviček, které jsou osvobozeny od cla.(1.3.2015)

Zdá se mi to přehnaně podhodnocené. Netvrdím, že je to nejlepší dokument, jaký jsem viděl, ale Brabenec patří k nejzajímavějším lidem, o kterých dejme tomu takový dokument vznikl, jeho komentáře dávají smysl, nejsou o ničem. Možná je původní kniha lepší, ale nemohu říct, že bych s tímhle filmem nějak zásadně nesouhlasil.(2.12.2015)

• stone

Na tento dokument jsem se docela těšil. Vráťa Brabenec je velká osobnost a spolu s Jirousem jsou ( i když je Magor po smrti) jakýmsi geniem loci Plastiků. Bohužel Renáta Kalenská to pojala spíš jako příjemné posezení u mikulovského Free Shopu. Není to sice tak úplně málo, ale na "Evangelium" to rozhodně nestačí. To co Brabenec odhaluje ze sebe sama a co představuje jeho životní filozofii, je v jiných dokumentech. Tady to nevyšlo.(18.11.2015)

• Kakofon

Člověk ani nemusí být intelektuál, aby pochopil Vráťovo poselství. Ten největší omyl a plevel přírody je bohužel moderní člověk a jeho nevyzpytatelné a nabubřelé ego. Je to smutné. Ale je to tak. 75%(19.11.2015)

• raininface

Bez Magorových básní by to bylo úplně o ničem.(20.11.2015)

• Ekdahl

Janek je schopný dokumentarista, Brabenec schopný hudebník a sympatický chlapík, ale to ještě nestačí k tomu, aby vznikl dobrý dokumentární film. Takže sledujeme plkání o tom, co zrovna slina na jazyk přinesla (jakože toho moc zajímavýho na jazyk nepřinesla). Film trpí základní neujasněností stran námětu. O čem to mělo být? O žvanění těch dvou? To je trochu málo. Vzdal jsem to asi v půlce, tohle se nepovedlo.(18.11.2015)

asi největší slabinou je Kalenská a ten její příběh(16.12.2015)

• Egress

Mám rád Plastiky, jejich hudbu a poezii a celý ten příběh kolem, který je pro mě pořád inspirativní, ale díky paní Kalenské a jejímu bulvárnímu přístupu jsem u tohoto dokumentu bezmála fyzicky trpěl.(28.8.2017)