Reklama

Reklama

Za Adolfa by žádní morgoši neměli žádný práva

  • USA If Adolf Hitler Lived There Would Be No Rights for Gypsies
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2014, 27 min

Obsahy(1)

Mrazivý dokument tematizuje každodenní rasismus v české společnosti. Obsahy internetových fór a komentářů poskytují přispěvatelům specifický, zdánlivě anonymní prostor, ve kterém primitivní nenávist postupně boří veškeré hranice lidskosti. Virtuální realita tak nabírá reálné obrysy. Jeden den v životě prvních českých paterčat je pojat čistě observační formou, kamera sleduje obyčejnost i specifika života s pěti dětmi, avšak zvuková složka je tvořena nenávistnými komentáři návštěvníků různých internetových stránek. Bílo-černý kontrast nevinnosti pěti nemluvňat a neopodstatněné nenávisti ze strany internetového davu bolestivě ukazuje reálný problém absurdního rasismu. Autorky Apolena Rychlíková a Martina Malinová tak ve spolupráci s projektem Slušný Čech otevírají diskusi a zároveň představují možnosti aktivismu proti stále aktuálnímu xenofobnímu chování majority. (Academia Film Olomouc)

(více)

Recenze (9)

anicin odpad!

všechny recenze uživatele

K pochopení záměru - cikáni jsou normální, lidi na internetech jsou omezený - stačí asi tak třicet sekund. Dál nemá dokument žádnou stavbu natož gradaci, na vizuálno se evidentně úplně zapomnělo, takže 27 minut čumí člověk pořád na to samý. Velkej fakap vyznění filmu je pak to, že rodinka si opravdu žije dost v peřinkách, dětí je pět, jasně, to je hodně, ale každý má dost oblečeníčka, flaštiček, jídla, kočárek, takže nefunguje to že by člověku bylo líto těch keců o sociálních dávkách. Kdyby žili na skládce, děti furt řvaly, rodina se vyjádřila k šikaně, hned by mohlo fungovat nějaký napojení, takhle to je zkrátka nudný tak jde čas (v repríze) a navíc prázdný jak sud (vypitej). ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Každý kdo aspoň někdy zapnul internety (a čsfd nevnímaje), tak moc dobře ví, jak asi vypadá česká rasistická žumpa. V tomhle se film vlamuje do otevřených dveří. Svůj potenciál však má ve svém gestu a emocionálním dopadu, kdy na vás vysype celej kýbl sraček a vy se v tom utopte. Jihlavské publikum složené ze sluníčkových lidí, tak ztěží může docenit tuhle terapii šokem, ale např. svým rodičům bych to s radostí pustil. PS: A to, že je to lajdácky natočené a zpichnuté horkou jehlou, tak to už je jiná otázka. ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Mít v ruce takový námět a zprasit ho tak obludně tím, že zvolím tu nejprimitivnější cestu, je buď obdivuhodná drzost, nebo ignorantská neschopnost. Po projekci mi to bylo obhajováno pro svůj emocionální kontrast a možnost využití jako téma k diskuzi ve škole. Sorry, ale diskuzní flame si na základce rozpoutám i jinak než půlhodinovou prázdnotou. Třeba tím, že si na Facebooku všichni povinně otevřou Obludárium. ()

dlouha_potvora odpad!

všechny recenze uživatele

Moc nerozumím účelu, za kterým byl na impuls Nerasismu tento snímek natočen. Podle slov režisérek není určený k distribuci (v tom případě nevím, proč ho pouštěli na největším dokumentárním festivalu v ČR), a je to dobře, protože kromě informace, že autorky jsou jakože rozhodně antirasistky, zatímco zbytek Čech jsou naopak anticiganistický prasata, to v sobě nenese žádnou message. Po skončení projekce jsem jenom konsternovaně zírala na to, jak ve švech praskající sál nadšeně tleská a obdivně hltá každé slovo paní Rychlíkové jako by to byla polobohyně, která nám blahosklonně vysvětluje, že vůbec nemáme ponětí o tom, jak to v Čechách s tím rasismem je, přičemž ještě přidala pár poznámek o tom, jak se v českejch médiích a filmech o problematice málo informuje. Tedy jako protiargument doporučuji všem, kdo by se náhodou podřebovali zhlédnout nějaký snímek o rasismu v Čechách, aby radši koukli na Život a smrt v Tanvaldu (Klusák, Remunda), Na divokém severu (Vondráček) nebo Gadžo (Kratochvíl) - opravdu kvalitní hloubkové snímky, natočené v posledních čtyřech letech - a neztráceli až příliš dlouhých 27 minut touto hovadinou. ()

spacylemon 

všechny recenze uživatele

povrchní nic(nového)neříkající fraška... webovou diskusi snad už každý ňákou četl, převratné novinky z oblasti koupání dětí se taky nekonají; ale abych nekřivdil, teď už aspoň víme, kolik berou! ... a nevím, jestli to bylo sálem, mým zvukovodem, nebo na to slečna režisérka jednoduše sere, ale ženský komentář byl vážně uširvoucí. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama