poster

Moje romské děti (TV film)

 • Slovensko

  Moje rómske deti

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2014, 52 min

Hudba:

Martin Dohnal
(další profese)
 • solisoli
  odpad!

  Je vôbec možné k tejto absurdite napísať niečo normálne ? Je možné vyjadriť sa k tomu trápnemu duchovne nereálnemu fiasku ? Kto sú tá réžia, keď niečo takéto dokázali splodiť. Farár na Slovensku už môže byť aj čert a osoľ, len aby rástli preferencie. Bože, ako hlboko sa dá klesnúť, len aby bol prospech, popularita a netreba k tomu IQ na farára. Ako má potom normálny človek vnímať velebnosť po zhliadnutí tohto dokumentárneho monštra.(11.5.2018)

 • Filomena.I.
  *****

  Chatrče špína odpadky. Nevraživost krádeže osočování handrkování. Chlapi, před kterýmiž bych prchla. Ženy, jímž bych se vyhnula. Chlapák v montérkách pohybující se mezi tím vším... Drsní chlapi chápající se práce a zvelebující svůj domov. Sousedská výpomoc. Pracovitost a lenost. Přemáhání a snaha. Semknutí v hudbě a tanci. Radost i bolest. A ten chlapík s každým novým kladivem přináší zároveň i novou a novou šanci pro každého, kdo se jí chce chopit. Je blázen. Blázen Boží. Ježkovi oči - nechce snad, bych jej následovala?! To ne. Může mne však povzbudit k hledání dobra v druhém a měnit svůj pohled na něj. I kdyby dobra byla jen špetička. Někdy je to dost fuška a obávám se, že u Putina pohořím. Co spolupracovník, soused, syn, manžel...?... * „Kdybych nevěřil, že se stanou lepšími, nikdy bych tam nešel. A kdybych nevěřil, že se tito lidé - bývalí kriminálníci, vrazi, prostitutky - nestanou lepšími, tak bych jim nepomáhal. Nemám jistotu. MÁM NADĚJI. Naději, že se stanou lepšími. Jestli se všichni stanou lepšími? Ani v nemocnici nevyléčíš všechny.“ „Projev lásky, založený na oběti – jinak to nebude fungovat.“ Marián Kuffa - kněz. Videošotek v Deníčku.(28.2.2015)

 • MM_Ramone
  odpad!

  Nudím sa, sedím si pri telke, prepínam programy a náhodou som natrafil na tento dokumentárny film. Pozrime ho, veď je to o našich slovenských indiánoch, o našich svojráznych spoluobčanoch s tmavou pokožkou, o našich utláčaných a ukrivdených Cigáňoch. Zasa ma bude niekto presviedčať aký sú to len príjemní, milí, jednoduchí ľudia. Tomu však už ja dávno neverím. Preto som rýchlo stratil záujem a pozornosť. No a furt sa mi na jazyk drala známa pieseň od bratislavskej kapely Zóna A. Spomenul som si aj na starého kamaráta Rasťa Rogela a na to ako ju on vedel dobre, precítene zaspievať: https://www.youtube.com/watch?v=EV8Sc6bv0eA Nuž tak som si ju s chuti zanôtil i ja. Hneď sa mi potom ľahšie pozeralo na tento odpad!(26.12.2014)

 • Segrestor
  *****

  Mám tisíc otázek a žádnou vzpomínku. Proč nás veřejnoprávní televize trápí po celé vánoční svátky dokumenty o slovenských cikánech? To je vtip? Zlomyslnost od ředitele? Navztekanost za naši neochotu solit měsíčně koncesionářské poplatky? Dobře, chápu. No, tak jsem se dnes díval na asi už třetí reprízu. Viděl jsem bídu a utrpení, agilnost dákeho farára a obrovskou ochotu cikánů něco robit, tu popílit, tu porubat, tu jít ochotne na radnicu zaplatit pokute. Bolo to ako rozprávka. Přeci se mezi těmi zlými bělochy našly dobré duše, které "kmeni" poskytly pomocnou ruku. Přeci došlo na ukázku toho, jak se celá plejáda pitoreskního obyvatelstva, těch přirozených tanečníků a muzikantů, těch roztomile okatých dětiček, umí natřásat před kamerou a vytvořit tak rozhodně věrohodný dojem o tom milém etniku. Po zhlédnutí tohoto srdečného dokumentu si pokládám otázku, jak takoví milí, pracovití a poctiví lidé se mohou vůbec ocitat na okraji společnosti, jak mohou žít v zastaveném soukolí času, přežívat na sotva udržitelné hranici životního standardu? Proč jim už nikdo další nepomůže? Proč nejsou více středobodem našeho světa, vždyť bychom se mohli mnoho od nich učit. Jejich stmelení, cit pro rodinu, odolnost vůči nepřízni osudu, vůči nedosažitelnosti svého Kanaánu, schopnost vyžít s málem ve středověkých podmínkách bez elektřiny a dalších zdrojů na nehostinném území, které jim ti zlí Slováci milostivě poskytli. Však nikoho nepohnul k slzám příběh opravdového člověka z náhradního Pandžábí? Ne? Kde jsou teď všichni ti multikulti prsobijci? Proč ti, co nejvíce volají po multikulturizaci, nevezmou si jednoho z nich domů? Vždyť tolik lásky je mezi takovými. Snad neštítí se vyhastrošeného cikána s vykotlanými zuby, páchnoucího po laciném alkoholu a tabáku a výkalech rozsetých kolem svých příbytků, snad nebojí se prchlivé povahy každého z nich, primitivních reakcí a neosvojených principů slušného soužití moderní společnosti? Bojí se snad o svůj majetek? Vždyť dokument ukazuje, jak hluboce se mýlíme a jak krásní lidé to jsou. Já už se radši na nic ptát tedy nebudu. Včerejší produkce šla do bezvědomí, nastává dedukce, co na to svědomí. Svých pěti hvězd rozhodně nelituji. Bez ohledu na obsah, dokument je filmařsky výborný. Mistrně mystifikuje a přitom zcela přirozeně zachytává okem objektivu vše kolem sebe, dovede vtáhnout... Ačkoliv to v českém divákovi zabublá, jakou gloriolu tu vlastně nasadili na hlavu člověka za to, že vzal jednou neobratně fanku do ruky, zatímco on, sedřený pracující s nezdravě utaženým opaskem, jen bezradně zírá, jsa v obavě, zda mu zítra zas nedají někde přes držku nebo ho vyšťouchnou ve frontě s narvanými vozíky plnými žrádla a elektroniky nebo neoznačí za zkurveného rasistu, pořád se užasle dovede dívat až do konce a říct si pak bezděčně: "ano, o Vánocích jsem viděl opravdu zajímavý dokument."(30.12.2014)

 • kingik
  odpad!

  Probírám se poštou a třídím nezaplacené složenky, který dlužím tomuhle všivýmu státu v rozkladu. Poznamenávám si, co je ještě nutný zaplatit z mého novinářského platu. V tu chvíli, asi v x-té reprize vysílají na kanálu ČT2 (ano, jiné označení než kanál, si tento zhusta odpadový kanál, nezaslouží) jakýsi dokument s problémovými občany sousedního státu. Když náhle kontrast nabral tmavého odstínu. Hbitě se chopím ovladače a kontroluji nastavení kontrastu, to se zdá být v pořádku. Jas je taky v normě. To ti občané nebyli v normě. Moráci! Do piči, mně posílají upomínky za nezaplacené koncesionářské poplatky za pořady s cigánskou verbeží. Mně je hluboce u piče nějakej zamrdanej pánbíčkář, co je z boží mrdky napravuje, kurva, piča, za tohle ale platit nebudu. Odmítám platit za Angeliku, ČT kanály žijí jen z pořadů natočených za komunistů a jejich roční rozpočet by pokryl nejednu rozvojovou zemi, a aby to nebylo málo, na řadu přijdou cigáni, aby se kalkulem v čase adventu myslelo i na kofoly. Kdo je jednou kurva, zůstane kurvou, tak jaképak napravování. Dokument mě obsahově nezajímá a náhle mně v ruce přistane složenka s nezaplaceným (zemním) plynem. Tu zaplatím v prvé řadě, než si cigáni stačí ze sociálních dávek nakoupit elektroniku. Bohužel, u nás distribují jenom výbušný plyn. Na Nový rok budou mít ohnostroj. Doufám jen, že napřesrok o mně natočí taky dokument, jak jsem pomáhal k lepší životní úrovni, jež strhá rekordy ve sledovanosti. 0%(30.12.2014)