Zlatá mládež (TV pořad)

(festivalový název)

Dokumentární / Reality-TV

Česko, 2015, 11x45 min

Dušan Mulíček

Myslím, že většina diváků bude hodnotit velmi subjektivně, takže já se zaměřím spíš na objektivní posouzení tohoto projektu. Jestli jsem to správně pochopil, tak hlavní cíl Zlaté mládeže bylo ukázat celému národu současnou mladou generaci na malém vzorku pěti lidí z Prahy. Většina vnímavějších diváků musela hned u prvního dílu velmi znejistět, jestli nejde náhodou o nějaký nepovedený vtip. Jaké asi budou reakce dobře situovaných lidí co nikdy více méně manuálně nepracovali na těžkou práci na jatkách, drsné podmínky v armádě, nepohodlný život na vesnici a nebo nevyhovující bydlení na sídlišti? Většina obyčejných lidí vám řekne, že se to těm "zhýčkaným" lidem nebude líbit, budou z toho otrávení a budou se snažit z toho co nejrychleji utéci. Ano, to všichni víme a proto nechápu smysl tohoto projektu. Nejde o to, že by nebyla zvládnuta dramaturgická stránka a věřím, že vyjednání spolupráce např s armádou bylo velmi těžké, ale co přesně mělo být cílem? Mělo jít o jakési morální zúčtování? Věřili snad tvůrci, že dokáži někoho z pětice "napravit"? Tvůrci moc dobře věděli jak celé natáčení nakonec dopadne, jaké vzbudí negativní emoce a jak se bude následně generalizovat a přesto se nesnažili jít alespoň trochu více k jádru toho proč jsou mladí takový jací jsou. A nic na tom ani nezmění, překvapivý závěr, kdy se v naší pětici přeci jen probudila jaká si lidskost. Já osobně rozumím obsahu, ale nerozumím formě. Nechápu ten reality prvek na veřejnoprávní televizi. Komerční televize by z toho udělala bulvární jatka. Doslova. Mnohé záběry vyznívají divně či trapně, nebo naopak neskutečně ironicky vtipně. A to je právě to, proč jsem nakonec zvolil 3 hvězdy. Jestli byl záměr, abych se alespoň trochu bavil, tak byl účel tohoto reality-dokumentu splněn.(20.12.2015)

• halogenka

Vezmi 12 roků starý formát z USA, místo Paris Hilton a Nicol Richie dej 5 lidí, co zoufale touží po tom, objevit se v televizi, a dostaň je do situací, které by nedalo 90 % z nás. Jestli to má sloužit jako sociální sonda do dvou rozdílných světů (což se paradoxně původním Zlatým holkám občas daří), tak to se dost nepovedlo - to máte těžké, když se nadpoloviční většina aktérů od okolního světa a práce v jednotlivých dílech striktně distancuje. Ve výsledku je to prostě jenom prvoplánová líbivá bulvární pitomina, která se vozí po povrchu a snaží se nám okatě vnutit "hele, Vietnamka, buzna, blbá bloncka, rozmazlenej synáček a zparchantělej herec to nedali" a pak se za to buď uvědoměle zastydět nebo se cítit nadřazeně, že vy byste ten chlívek jasně zvládli vykydat. No a? Co víc, herec Jiří Kocman je dle mého jenom nastrčenou figurkou, která má sloužit jako hlas rozumu mezi čtverkou mimoňů a být tzv. "jediný normální". A Renato Salerno tak očividně přehrává, že by mu za to měli rovnou hvízdnout Zlatou malinu. Zkrátka nee casting. Tahle dokureality show bohužel dokazuje jediné - zoufalství Čétéčka. Na to připíjím sklenkou bohemky.(6.12.2015)

Pořad nádherně vystihuje situaci dnešní mainstreamové mládeže. Pořad působí depresivně a smutně po stránce mentality těch dětí boháčů a jim podobným. Ale zároveň bylo díky nim o zábavu postaráno, smál jsem se každou chvíli. A mladý, ambiciózní gay Renáto mě bude asi strašit v nočních můrách ještě pěkně dlouho.(5.1.2016)

• lubospoti

Už to tu někdo psal.. Tohle není pravá zlatá mládež, tohle jsou jedinci, kteří by rádi do této kategorie patřili, ale nemají na to. Pečlivě vybrané figurky nasazené do prostředí, které co nejvíce kontrastuje s tím jejich "přirozeným". Zajímavý nápad to určitě je. Tedy alespoň v tom smyslu, že se určitě najde dost diváků, kteří se rádi podívají na pár exotů, kteří v životě nedělali rukama, jak kupříkladu kydají hnůj. Zpracování je ale takové rozpačité, troufnu si tvrdit, že takové česky bulvární. Asi tak něco jako Výměna manželek..(26.11.2015)

(5/5) Hrstka rozmazlených floutků a slečinek a jejich srážka s realitou. Výběr navštívených prostředí sice koresponduje s poněkud problematickým formátem vykřesat emoce za jakoukoli cenu, přesto velmi dobře rámuje chování ústřední pětice. Kýžený cíl, tedy jakési prozření a ponaučení, je ovšem pohádkou z říše snů a ze závěrečných rozhovorů vyplývá, že k lepšímu se tu změnil leda Jiří (anebo to alespoň skvěle zahrál před kamerou). Zbytek je parta budižkničemů, zralá k záhubě. Přesto jsem se téhle prapodivné exkurze do hlubin lidské duše zúčastnil rád a dobrovolně.(26.11.2015)