Pohádková země (studentský film)

Fairyland

(festivalový název)

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2014, 20 min

Robin Kvapil

Robin Kvapil

Michal Böhm

Kamoška, čo sem tam kukla na film a občas sa i započúvala sa ma cca v polovici opýtala: "Ale toto nie je reálny dokument, že?". V snahe vyhnúť filozofickým pučacinám som odvetil: "To je dokument o dvoch Čechoch. Pohrebákovi a lesnej žienke". Žienka - víla v rokoch s muchotrávkami na hlave - bola odetá dosť neprakticky (pripomínala experimentálne kostýmy v rozprávkovej televíznej adaptácii slovenskej televízie 80. rokov). Najmä neviem ako takto zvláda nejaké každodenné úkony okolo chalúpky. Zároveň bola až moc múdra. Pohrebák typovo aj kostýmne ako herec Ondŕej Havelka, ale kus tvrdší. Bol strašne nasraný. Z takýchto sa rodia podporovatelia režimov tvrdej ruky a nekompromisného dodržiavania prísne stanovených pravidiel. Ak by štát v budúcnosti dostali do správy takíto rozprávkoví ľudia, totalita by dosť pripomínala to, o čom spieva Jello Biafra v piesni "California über alles": "Zenoví fašisti Vás budú kontrolovať// 100% prírodní//....Jedného dňa budem Vašim Führerom// Všetkých Vás budem komandovať// Vaše deti budú v školách meditovať.".(26.8.2015)