The Anniversary

Mamka má dnes výročí. Celá rodina se sejde na tradiční oslavě, aby vzdala holt jí i otci, dnes již zesnulému a velmi úspěšnému podnikateli v oboru stavebnictví. Objeví se nejmladší ze synů Thomas, který si na tento významný den přivedl do matčina domu svou těhotnou snoubenku, o jejíž existenci neměl dosud nikdo ani tušení. Jeho bratr Terry přijede s manželkou Karen a všemi dětmi. Už dlouho se chystají emigrovat do Kanady a Terry jen čeká na příležitost, kdy to matce sdělit. Nebude chybět ani maminčin mazánek, třetí z bratrů - Henry, vášnivý sběratel spodního prádla, bohužel pohříchu dámského. Každý z nich už má téhle manipulativní vdovy plné zuby a dneska večer jí to řekne pěkně od plic! Ale mamka ví, co na každého platí, už to s nimi zkrátka umí! (dopitak)

dopitak

Neobvykle moderně barevný, perverzní film, kterému chybí nadhled k tomu, aby se mu dalo (za)smát. Bette Davis zahrála tu mrchu výtečně, ale jak bychom česky řekli, what´s the point? Je fakt, že jsem si v průběhu filmu začal vyhledávat, jestli herečka i v civilním životě nepřišla o oko... Kromě tří zcela odlišných a přece dobře sehraných bratrů zaujme jen půvabně nenápadná Elaine Taylor v roli Tomovy snoubenky Shirley. ()

Huguette

Prostě jsem si to užila. Bette byla náramná - docela opatrně se vrhám na její role po roce 1950, ale jsem ráda, že jsem na toto narazila. A hlavně mě vždycky hodně baví, když je cítit divadlo, protože si to v duchu promítám na jeviště. ()

Svadbos

Čierna komédia, ktorá slúži ako nástroj prehnaného výkonu Bette Davis. Film bol natočený podľa divadelnej hry Billa MacIlwraitha. ()

kaylin

Bette Davis byla skvělá herečka a tenhle film si v podstatě ukradla sama pro sebe, i když přece jen potřebovala zdatné přicmrndávače, kteří jí nahazovali. A ty tady získala. Zábavné, místy máte pocit, že se to skutečně změní v něco drsnějšího, ale přitom si to pořád udržuje tu správnou úroveň trochu nebezpečné komedie. ()

Oskar

Jedna z vzácných příležitostí vidět Bette Davis v komedii. Je britská, černá a bohužel příliš podobná divadelním kusům typu Popel a pálenka nebo Vrátila se jednou v noci. Davisová hraje zámožnou dědičku stavební firmy po svém zemřelém manželovi. Peníze jí dávají moc manipulovat se všemi potomky, jak se jí zlíbí, a oni se různými způsoby snaží přervat pupeční šňůru. Na oslavu matčina výročí sňatku s otcem přijíždějí s oprávněnými obavami. Jeden syn by se rád oženil a jeho vyvolenou zde čeká ponižující test validity, druhý tajně krade dámské spodní prádlo, třetí chce se ženou emigrovat do Kanady. Takže každý má co matce tajit a je docela zábavné sledovat prohnané způsoby, jakými je Davisová nutí přiznat barvu. Je to skutečně odporný charakter, ale jak děj postupuje a vycházejí najevo další tajené skutečnosti, nelze jinak, než jí fandit. Věčná škoda, že se film ani nepokusil víc zasáhnout do divadelní struktury hry - vzhledem k jednotě místa děje a omezenému počtu postav je The Anniversary v druhé polovině už trochu únavné a příliš mnoho věcí se v něm opakuje. Čekal jsem výraznější gradaci na konci a možná i nějakou tu vraždu. Škoda. 60% ()