The Anniversary

Harry Waxman

Jimmy Sangster

Masky:

Ben Nye

Čierna komédia, ktorá slúži ako nástroj prehnaného výkonu Bette Davis. Film bol natočený podľa divadelnej hry Billa MacIlwraitha.(7.10.2011)

Bette Davis byla skvělá herečka a tenhle film si v podstatě ukradla sama pro sebe, i když přece jen potřebovala zdatné přicmrndávače, kteří jí nahazovali. A ty tady získala. Zábavné, místy máte pocit, že se to skutečně změní v něco drsnějšího, ale přitom si to pořád udržuje tu správnou úroveň trochu nebezpečné komedie.(23.2.2016)

Jedna z vzácných příležitostí vidět Bette Davis v komedii. Je britská, černá a bohužel příliš podobná divadelním kusům typu Popel a pálenka nebo Vrátila se jednou v noci. Davisová hraje zámožnou dědičku stavební firmy po svém zemřelém manželovi. Peníze jí dávají moc manipulovat se všemi potomky, jak se jí zlíbí, a oni se různými způsoby snaží přervat pupeční šňůru. Na oslavu matčina výročí sňatku s otcem přijíždějí s oprávněnými obavami. Jeden syn by se rád oženil a jeho vyvolenou zde čeká ponižující test validity, druhý tajně krade dámské spodní prádlo, třetí chce se ženou emigrovat do Kanady. Takže každý má co matce tajit a je docela zábavné sledovat prohnané způsoby, jakými je Davisová nutí přiznat barvu. Je to skutečně odporný charakter, ale jak děj postupuje a vycházejí najevo další tajené skutečnosti, nelze jinak, než jí fandit. Věčná škoda, že se film ani nepokusil víc zasáhnout do divadelní struktury hry - vzhledem k jednotě místa děje a omezenému počtu postav je The Anniversary v druhé polovině už trochu únavné a příliš mnoho věcí se v něm opakuje. Čekal jsem výraznější gradaci na konci a možná i nějakou tu vraždu. Škoda. 60%(13.11.2010)

Prostě jsem si to užila. Bette byla náramná - docela opatrně se vrhám na její role po roce 1950, ale jsem ráda, že jsem na toto narazila. A hlavně mě vždycky hodně baví, když je cítit divadlo, protože si to v duchu promítám na jeviště.(6.2.2014)

Neobvykle moderně barevný, perverzní film, kterému chybí nadhled k tomu, aby se mu dalo (za)smát. Bette Davis zahrála tu mrchu výtečně, ale jak bychom česky řekli, what´s the point? Je fakt, že jsem si v průběhu filmu začal vyhledávat, jestli herečka i v civilním životě nepřišla o oko... Kromě tří zcela odlišných a přece dobře sehraných bratrů zaujme jen půvabně nenápadná Elaine Taylor v roli Tomovy snoubenky Shirley.(16.10.2012)