The Bus Is Coming

• USA Ghetto Revenge

MickeyStuma

Sociální drama o rasismu z éry blaxploitation, které se kromě rapidně nízkého rozpočtu vyznačuje razantností námětu a celkově výraznou syrovostí. Příběh má v podstatě dvě dělové linie. Problematiku rasismu a vyšetřování okolností smrti afroamerického vůdce za občanská práva jeho  bratrem. Nejzajímavější na filmu je důraz na civilnost většiny postav. Herecký amatérismus je zcela patrný v každé scéně a nám českým divákům velmi připomíná ranou tvorbu režiséra Miloše Formana. Těžko říci, jestli se to s tou syrovostí právě ohledně daného tématu nepřehnalo, neboť byť k tomu některé scény inklinují, o dramatizaci nelze zavadit. Atmosférická civilnost něco takového zkrátka nedovoluje. Ale samozřejmě není nouze ani o absurdity. Největší absurditou je rasistický bílý policista, který má afroamerickou milenku. V to je zřejmě tvůrčí záminka, kterou však málokdo pochopí. Jinak se film nijak neliší od podobných. Afroamerický aktivismus za občanská práva a rasistická policie. Blaxploitation jen dává jasně najevo, že za filmem stojí afroameričtí tvůrci a příběh je více nakloněn Afroameričanům. Potenciál filmu ze 70. let však bohužel pro dnešní dobu zestárl, a tak se na film dá shlížet pouze z historické perspektivy. A protože se na této problematice stále nic nezměnilo, určitě stojí za to se na něj podívat. ()