Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V auguste 1944 počas bojov vo východnom Poľsku poveria delostreleckú jednotku staršieho poručíka Jegorova, aby chránila strategicky významný most. V jeho blízkosti stojí kláštor, v ktorom nachádzajú hluchonemé deti a ich vychovávateľku. Splniť príkaz a zároveň ochrániť deti sa v tejto adaptácii autobiografickej novely Alexandra Nikolajeva Sme všetci, nepočítajúc deti javí ako nemožné, no jediné správne riešenie. (Dni ruského filmu)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Veľmi ma prekvapilo nízke hodnotenie tohto filmu od jednotlivých užívateľov. Opäť po dlhej dobe sovieti siahli do svojho vnútra a snažia sa popasovať so svojou nie veľmi slávnou minulosťou. Film sa formou malej bojovej epizódy otvorene postavil k trom závažným historickým oblastiam. Prvá je tzv. pakt Ribbentrop – Molotov z 23. augusta 1939 a o 25 dní Sovieti napadli Poľsko aby na čiare Visla – Narev – Sav si podali ruky s Nemcami, ktorí obsadzovali Poľsko zo západu. Preto tá obrovská nenávisť k vojakom Červenej armády so strany Poliakov v pásme bojov na východe Poľska. Druhá načrtnutá otázka bola otázka náboženstvá. Postoj silne náboženského Poľska a jednotiek sovietskej armády silne pod vplyvom politrukov a neposlednou otázkou je postavenie politrukov v jednotkách a bojových veliteľov. Aj jeden aj druhý sa nezodpovedal jedinému svojmu nadriadenému, ale hneď dvom. Film má svoje nepresnosti, nezodpovednosť veliteľa batérie v otázkach zabezpečenia prieskumu a bojového zabezpečenia jednotky ale to skutočne neznižuje hodnotenie tohto filmu. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Guten tag!..." Rusi nás v posledných rokoch pravidelne zásobujú vojnovými filmami ako za starých komunistických časov. Ich kvalita je rôzna a tak nestabilne je na tom i Jedinička. Pobavil ma vtip s chytaním "kurice" a hláška "Guten tag!", ale to je asi tak všetko pozitívne. Môžem ešte pochváliť technickú úroveň akčných scén, ale inak sú prehnané a často nereálne. Väčšinu času som len vzdychal: "Ach jaj, čom nám to zas Rusi servírujú za sračku..." Príbeh ma nijako nechytil, jednoducho to nefungovalo a akčné scény film nezachraňujú, ale film ešte viac zhadzujú. Pozerateľné to je, ale raz stačilo. Slabučké tri hviezdy s privretým okom jednookého veterána. 50%. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Guten tag! '' ---- Poslední dobou jsou to prakticky už jen výhradně Rusové, kteří nás zásobují rok co rok novými válečnými filmy z druhé světové. Západní kinematografie jakoby se vyčerpala na všech těch Quadalcanalech a plážích Normandie v devadesátkách a nebýt ojedinělých výstřelů typu Fury a sem tam nějakého béčkového video filmu klubů přátel historie, ostrouhal by milovník tohoto žánru mrkvičku... To, proč nás jimi Rusové plní imperiálních choutek jimi tak zhusta zásobují stojí za samostatnou úvahu, každopádně vždy z těch filmů čiší patriotismus a heroismus ruských vojáků a to takovým stylem, že i strýček Sam při tom bledne závistí. A že Amíci jsou pane nějací patrioti ! Z tohoto filmu na mně dýchla jednak radost a jednak zklamání. Radost z některých bojových scén. Rusové to umí a už o tom přesvědčili mnohokrát (až tedy na tu trhanou kameru). To jejich gerojství také beru. Kdo kouká na ruský film musí s tím prostě počítat, stejně třeba jako u jikorejských válečných filmů. Nezastírám, že je to na mně někdy moc, ale tak už to zkrátka je. Díky tomu bohužel divák často pozná s předstihem, kdo z hrdinů to koupí, protože se kamera zaměří jen na něj a k tomu se spustí hudební podkres symfoňáku.... Tady to už šlo místy za hranu. Do toho se tu film otíral nepěkně o Poláky (že se bratři Slované moc vzájemně nemusí - to víme i bez Katyně) . No a ke všemu ještě Bůh a dětičky... Tak trochu těžko stravitelný boršč, řekl by jeden. Jak píše píše Volodimir2 jehož komentář doporučuji, bylo tam i dost chyb. Ostraha mostu prakticky žádná, průzkum prakticky žádný, tankový útok nekoordinovaný a legrační (byť jsem byl za něj vděčný), stejně tak minometný útok, který nemrzačil.... Při závěrečném uráááááááá jsem už věděl, že tomu 4 hvězdy dát nemohu a konec filmu mne v tom utvrdil. Snad nám nějaký ruský filmař předloží v budoucnu film, kde to vše bude tak nějak rozumně vyváženo a kdy si divák řekne, jo - to bylo dobré. Sakra dobré! U Jediničky to naplno říci nemohu. Tři protipancéřové náboje. * * * ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Je vhodné si připomenout, že po filmařské stránce jsou válečné ruské filmy zcela odlišné, než většina anglo-amerických vojenských příběhů. Přičemž vizuálně jsou naprosto srovnatelné. Snažím se marně zalistovat v paměti, zejména v rovině pravdivých skutečností. Ve kterém sovětském válečném filmu se hovoří o důvodech, proč polský národ Rusy moc nemusí. Nicméně Rusko, které je pokračovatelem sovětského filmu, jak vidno, objevuje i ve válečné vřavě témata, která byla donedávna přísně střežena. Neobvyklé vyprávění filmu není až tak vnějškově okázalé, ale beze zbytku v navozené válečné atmosféře vzdává poctivý hold ruským i polským vojákům při plnění nelítostného boje. A to zejména realističtějším pohledem, toho si vážně cením. Na druhou stranu je třeba říct, že jakýkoli jiný spjatý příběh s příliš oslavným heroismem zpravidla sráží film do kolen. Viz třeba zbytečně patetická koncovka v americkém filmu Železná srdce. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tohle není vůbec špatné. Rusům se tentokráte podařilo vyhnout se prvoplánové hře na hrdiny, byť k tomu téma vyloženě svádělo a nabídli na ně nevídaně citlivé válečné drama o jedné dělostřelecké baterii, která se kromě bránění mostu musí postarat i o osiřelé děti. Zahrané příjemně bez rozmáchlých gest, cením si i pokusu u kritiku poměrů v Rudé armádě, která, podobně jako v Bitvě u Sevastopolu, směřovala na politruka a potěšila i role Poláků, kteří se sice se Sověty nemuseli, ale i tak tu nebyli vykresleni negativně. Skoro se mi chce říct, že Rusové pomalu dospívají. Naopak co se příliš nedařilo byly bojové scény. I když se v nich našlo pár povedených chvilek, víceméně platilo, že jakmile zazněly výstřely, kamera se úplně zbláznila. Další protivnou věcí je rychlodabing polsky a německy mluvících postav, což je sice průvodní jev téměř všech ruských filmů, ale já si na to nikdy nezvyknu. Ale i tak se jedná o víc než slušnou práci. 75% ()

Galerie (174)

Zajímavosti (1)

  • Kvůli nedostatku druhoválečných vozidel GAZ 67 'Čapajev' bylo na tato vozidla přestavěno několik kusů vozidel UAZ 469. (bejkovec)

Reklama

Reklama