Marco Polo (TV seriál)

Dobrodružný

USA, 2014 - 2016, 19 h 6 min (Minutáž: 20x60 min)

Netflix a Weinsteini si usmysleli, že také chtějí svou variaci na Hru o trůny/Vikingy/Borgie. Vzali tedy desítky miliónů dolarů, vydali se na mnoho kontinentů, na výpravě, kulisách či kostýmech nešetřili a dali tak vzniknout sérii, která staví na stejných základech jako úspěšné (pseudo)historické seriály konkurence; tedy pletichaření (a sexu), nečernobílosti charakterů (a sexu), bitkách i bitvách (a sexu), zákulisních intrikách (a sexu), nahých děvách a sexu. Chytře zamířili do sfér, které nabízejí značnou míru volnosti, exotičnosti i atraktivnosti bouřlivé doby plné změn. Jenže aby si snad západní divák neřekl "proč koukat na hromadu intrikujících Asiatů", tak je to zastřešeno "legendou" o Marcu Polovi (plnícího spíše úlohu Blackthornea z Clavellova Šóguna), byť je záhy jasné, že on není tím, kdo by scenáristy zajímal především a tak vesměs jen bloumá, nemá do čeho píchl (pokud tedy zrovna nepíchá) a tu a tam si dá lekci kung-fu u slepého zenová moudra pronášejícího mistra. Ostatně to je další z problematických aspektů; na jedné straně tvůrci budují (vesměs úspěšně, jakkoli pozvolna) vážné drama plné intrik a zákulisních mocenských her a na druhé si neodpustí v každé epizodě cca dva až tři přepálené momenty, které zapadají spíše do něčeho à la Třístovka. A tak je tu nejedna zpomalená scéna, nahá děva skákající do vzduchu jak čamrda a porcující plně ozbrojené strážné apod. Natočené je to oku lahodícím způsobem, ale do celkového konceptu seriálu se to nehodí. Také to především co se postav a dialogů není napsané zase až tak dobře (nezaměňovat se špatně) jako současné špičky žánru čili osazenstvo nemá zpočátku moc co hrát (první epizody stojí čistě na Benedictu Wongovi), což jde ruku v ruce s dosti pozvolným rozjezdem. Než se začně něco opravdu dít a o něco jít, tak je sice na co koukat a čím se kochat vizuálně, ale to je tak vše. Jakmile se to ovšem kolem poloviny série zajede a najde, tak je třeba uznat, že se tvůrcům přeci jen podařilo kvalitou se přiblížit svým konkurenčním předobrazům. A kdo ví, třeba v příštích sezónách půjdou ještě o ten pomyslný krok dále a plně se jim i vyrovnají; základy k tomu mají díky druhé polovině položené solidní. | S1: 3/5 |(16.12.2014)

• milka

Pilot: Netflix svojí historickou štaci začal ve velmi pozvolném stylu a do budoucna je rozhodně co zlepšovat. Titulní postava v této čínské válce dosud působí tak nějak navíc, ze všech postav je nejméně zajímavá a nemá dostatek charismatu. Režie mě také nedokázala dostatečně ponořit do tamní atmosféry. Potenciál této látky je však stále obrovský, kamera nám servíruje jeden nádherný záběr za druhým a na výtečné výpravě se evidentně nešetřilo. V budoucích dílech by nás tak mohla čekat slušná epická podívaná se zajímavou akcí. 60%(22.12.2014)

Hodnotenie po prvej serii: Sex, kung-fu a mongol. Netflix zobral 90 mega a natocil fantasticky serial z prostredia Mongolskej rise. Asi to bude na podobnej urovni ako serial Rim od HBO, ktory som dodnes nevidel. Z toho co som videl, by som to prirovnal k Director's cut verzii filmu Kráľovstvo nebeské. Väcsinu serialu sledujeme politicke čachre na dvore dvoch superiacich stran (Mongolov a Číňanov) s obcasnou skvele natocenou bitkou s prvkami kung-fu a cele je to ukoncene grandioznou hromadnou bitkou. A aby sa bezny europan/amik vedel do tohto pribehu lahko vcitit, tak to cele sledujeme z pohladu Marca Pola, ktory je najprv väznom a postupne sa stava oddanym sluzobnikom velkeho mongolskeho Chana. Spracovanie dopadlo bezchybne. Jak technicke. Vyprava je velkolepa, väcsina trikov pôsobiva, bitky maju skvelu choreografiu, su prehladne natocene a krvi si uzijeme do sytosti. Este viac ako bitiek si uzijeme sexualnych scen. Rating pristupnosti sa u Netflixu asi neriesi. Ale co je najdôlezitejsie, tak ustredna zapletka a vsetky postavy su kvalitne napisane, takze to nenudi ani na sekundu. Takisto sa vydaril casting, ktoremu kraluje Benedict Wong ako Kublaj Chan. Nebudem spominat vsetkych, ale zmienku si este zasluzi Tom Wu ako mnich 100 oči, ktory predvadza famozne kung-fu sceny. A v druhej serii sa tesim na Michelle Yeoh, ktora sa na chvilu mihla v kratkom prequeli o mnichovi 100 oči. Jedina vec, ktoru by snad niekto mohol tomuto serialu vycitat je, ze vsetky postavy hovoria po anglicky. Ale to je prkotina, ktora môze vadit len tym najväcsim kverulantom. A tym ja nastastie nie som. Davam 8/10 a neviem sa dockat druhej serie. ___ 2.seria: hned na zaciatok napisem, ze ma velmi sklamala, lebo je v kazdom ohlade horsia. Prva seria bola o supereni dvoch silnych osobnosti. Famozneho Kublaj Chana a jeho slizkeho cinskeho protivnika Jia Sidao a v podani skveleho Chin Hana. Ich strety sa neustale stupnovali az vyvrcholili v grandioznom finale. A zakulisne pikle mnozstva dalsich postav boli len spestrenim serialu. V druhej serii je zaporakov hned niekolko. Niektori su pre Chana znami od zaciatku (Kaidu). Dalsi su pre neho skryti (Ahmad). Ale divakovi su známi, takze namiesto napinaveho patrania, kto je za tym vsetkym divak len utrpne sleduje kedy to konecne dôjde aj Chanovi. Ten znamy protivnik (Kaidu) naviac nie je tak charizmaticky a schopny ako bol v prvej serii Jia Sidao, aby sme sa tesili na ich finalny suboj. A ani to nie je protivnik hodny Chanovych schopnosti. Cele to ich superenie naviac nie je stupnovane mensimi stretmi, ale nekonecnymi zakulisnymi piklami, ktore smeruju k finale. A tie zakulisne pikle vlastne tvori hlavne obycajna a celkom nudna predvolebna kampan o to koho z nich zvolia za dalsieho panovnika. Dalsim sklamanim je postava Michelle Yeoh, ktora su vo väcsine dielov na chvilu mihne a obcas sa s niekym pobije. Az v druhej polovici serie sa konecne o nej nieco dozvieme, ale aj tak mi jej postava pripadala celkom zbytocna. Kung-fu bitky mi tiez pripadali aspon o triedu slabsie ako v prvej serii a legendarnej scene v ktorej naha Mei Lin zmlatila niekolko protivnikov sa nic nevyrovna. Ani Tom Wu sa uz prilis nepredvedie. Hromadne bitky su tiez len tuctove a oproti prvej serii ich je menej. Cely cas som mal pocit, ze kulisy su sice velkolepejsie ale celkovo akcnych scen je ovela menej a su horsie prevedene. Rovnako ubudlo na brutalite a az na 1-2 epizodky uplne absentuje nahota, co ma dost prekvapilo. V prvej serii sa jebalo ostosest. Celkovo je druha seria nejaka bezzuba a bez stavy. Prva seria bola o vojne. Druha o otravnych politickych pikloch a vnutornom boji o moc, ktory logicky nasleduje po vojne, co je tema, ktora ma bavi menej, ale aj prevedenim mi pripadala slabsia. Takze hodnotim 5/10 a ak by nevznikla tretia seria, tak by mi to prilis nevadilo. Edit: Tretia seria uz nebude a asi je to tak najlepsie.(13.1.2016)

Netflix jde sice s křížkem po funuse v době, kdy jsou bezpočty klonů Říma spíše na ústupu, ale v tomto už poměrně okoukaném žánru bohudík přicházejí alespoň s atraktivním prostředím, na kterém jako jediném poslední podobné série hodují. A nutno dodat, že vedle Vikingů přicházejí s prostředím pravděpodobně nejpřitažlivějším, dálný východ se svou zvláštní kombinací volnosti multikulturalismu a exotičností tradic a kraje jako celku si totiž stěží hledá konkurenci. Násilí v rámci nevídaného střetu barbarismu a rozvinuté kultury a okouzlující bojová umění se nejspíš jen tak neokoukají, ale je otázkou, nakolik se podaří udržet pozornost u stokrát viděných politických machinací a stokrát viděného softcore porna do dalších sérií. Navíc zde víc než kde jinde trhá uši univerzální šišlavá angličtina, kterou se rozhodli mluvit příslušníci všech zúčastněných asijských národů.(20.1.2015)

Rekord nejdražšího seriálu, čímž byl doposud The Pacific, padl - a těch 90 melounů je vážně znát - výprava seriálu je naprosto úchvatná, stejně tak exteriéry; herci odpovídají svým rasám i etnikům, včetně Marca Pola, jenž je Italem... jenže v čem je smysl mýt takovou rozmanitost, když všichni opět mluví angličtinou a každý každýmu perfektne rozumí? Marco řekne jednu krátkou citaci v italštině a tím to hasne... I když lingvistika není příliš hodnověrnou stránkou seriálu, zde se nadšenci do kung fu a všech podobných asijských bojových umění přijdou na své - vše vypadá realisticky a proveditelně (ne jako ty artové nesmysly typu Tygr a drak, kde všichni popírají gravitaci) a dosti surově - to se týče všech bojových scén a závěrečná bitva je vážně majestátní. Když jsou peníze, tak jde všechno - a tak tenhle seriál je spíše desetihodinovým filmovým opusem z dob čínských dynastií a doposud vzdorující mongolské provincii s Khanem všech khanů v čele. Pokud tedy čekáte, že se s Marcem Polem vydáte na cestu kolem světa, tak na to rovnou zapomeňte - seriál je hlavně o kruté politice Mongolska a Číny, jenž si jde po krku, které je Marco svědkem. Prostě Game of Thrones po asijsku. Těším se na druhou sérii.(21.12.2014)

• - Produkciu seriálu zabezpečoval vyše 300-členný medzinárodný štáb s britským režisérom Seanom Cameronom Guestom, ktorý spolupracoval aj na filmoch November Man (2014), Red 2 (2013) alebo Ghost Rider 2 (2011). (mh825)

• - Seriál sa od augusta 2015 natáčal aj na Slovensku, vo Vysokých Tatrách, Malej Fatre, Slovenskom raji a Súľovských skalách v Bytči. (mh825)

• - Celkový rozpočet produkcie druhej série bol približne 60 miliónov eur, z čoho na Slovensku sa preinvestovali viac ako 2 milióny eur. (mh825)