Marco Polo (TV seriál)

Dobrodružný

USA, 2014 - 2016, 19 h 6 min (Minutáž: 20x60 min)

Bolo len otázkou času kedy sa aj populárny Netflix pustí do nejakej veľkolepejšej seriálovej tvorby a bude chcieť tiež svoj hit po vzore Hier o Tróny alebo Vikingov. Prvou lastovičkou sa stal populárne taliansky cestovateľ Marco Polo. Vyčlenilo sa tak niekoľko miliónov dolárov, zabezpečilo medzinárodné obsadenie, veľkolepá výprava, drahé kostými, kvalitné digitálne efekty a vznikol seriál ktorý oku vizuálne lahodí priam v každom zábere, ale zabúda sa na to hlavné a tým je príbeh. Dejovo je totiž pilot neskutočne prázdny a samotná postava Marca Pola je pre neho takmer nepodstatná. Po vzore iných populárnych historických seriálov sa Marco Polo snaží prvoplánovo udivovať a tak nechýba občasná akcia (kung-fu výcvik so slepým majstrom) a hlavne plno sexu s obnaženými Aziatkami. To všetko tu už však bolo a tak než sa začne v úvode seriálu skutočne niečo diať, tak divák je natoľko otupený, že to je už aj jedno. Chýba tomu napätie, atmosféra alebo silná postava ktorá by to tiahla. Kochať sa vizuálom síce je možné, ale to všetko tu už bolo. A v prípade Marca Pola zatiaľ tvorcovia nič iné neponúkli. Vidieť je na tom doslovne každý cent, ale zatiaľ to vyzerá tak, že fascinujúca výprava, pútavé lokality a nadpriemerné digitálne efekty pravdepodobne zhltli väčšinu rozpočtu a na scenáristu, ktorý by napísal aj zaujímavý príbeh veľa neostalo. Prúser to síce ani zďaleka nie je, ale pri takejto produkcii by som čakal, že si to Netflix vyladí do najmenšieho detailu. Takto ostane po skončení epizódy akurát pocit „bolo to fajn“, ale žeby sa mi chcelo pozerať aj na ďalšie epizódu, to veru vôbec nie a u toho asi aj ostanem. CELKOVO: 3* (6/10)(23.12.2014)

Neznám seriál z 80. let, tudíž nemohu porovnávat a mohu se tak zaměřit pouze na tento novodobý počin, jenž mě zaujal od své první scény úvodní série a upoutal moji pozornost po všechny své epizody, byť ne všechny jsou pochopitelně stejně kvalitní. Chválím jak filmové lokace, tak výběr herců, hudbu, výpravu, kostýmy i celkové zpracování. Je pravdou, že postava Marca Pola je tu spíše na vedlejší koleji, avšak příběh a ostatní postavy propojuje. Málomluvný hrdina, který svým charismatem dokáže na svou stranu naklonit i nejmocnějšího muže mongolské říše. Domnívám se, že ona nevýřečnost a méně výrazná role se naopak k vylíčení postavy v kontextu doby hodí. Byl cizincem v odlišné kultuře a své renomé a pozici si musel vybudovat postupně. Nemohl mít takový prostor k vyjadřování jako syn chána či jiné významné osoby.(29.10.2017)

Ze začátku jsem trochu váhal, ale pak jsem tomuto seriálu přišel na chuť a vlastně se mi dost zalíbil! Především postavy byly vskutku dobře napsané, až tedy na Marca Pola, což je s podivem, když seriál nese jeho jméno. Podle mne byl Marco rozhodně tím nejslabším článkem celé série, každá jiná postava byla prostě zajímavější - Jingim (druhá série), Hundred Eyes, Byamba, Khutulum, Jia Sidao, Kaidu, Lotus atd. Líbily se mi zvraty a vůbec Asie, Hedvábná stezka a dobře promyšlené intriky hlavního protagonisty Kublajchana a opravdu vydařené bojové sekvence. Navíc penězi se nešetřilo a na exteriérech a kostýmech je to krásně vidět. O to smutnější je, že takto dobře se rozebíhající seriál skončil po druhé sezóně s absolutně otevřeným koncem. Je pravda, že první série si zrovna místo na výsluní nedobyla, ale určitě bych ji nezatracoval. Myslím, že by si Marco Polo zasloužil ještě jednu poslední sérii, aby dokončila, co scenáristé započali. Nezbývá než doufat, ale šance jsou cca nula...(2.3.2018)

Kto by bol povedal, že jednou z najväčších slabín seriálu nazvanom Marco Polo, bude práve ústredný charakter. Ten je v podaní nie až tak výrazného Lorenza Richelmyho skôr vedľajšou postavou, ktorá pomerne rýchlo príjme Mongolov za svoj druhý národ a do popredia je občas tlačený násilne, aj kvôli problémom, na ktoré si nepriamo zarába svojim rýchlym postupom v očiach Chána. Odhliadnúc od toho a až príliš pozvoľného úvodu, ktorý môže odradiť, má nový seriál Netflixu čo ponúknuť. Len je potrebné akceptovať fakt, že naozaj nie je o Marcovi Polovi, ale o rozmachu Mongolskej ríše pod vedením Kublajchána a celkom jasne mu dominujú čínsko mongolské intrigy a predstavitelia oboch strán (výborný Benedict Wong a o nič horší Chin Han) Ak budete čakať niečo iné, s najväčšou pravdepodobnosťou budete sklamaní.(7.4.2015)

• milka

Pilot: Netflix svojí historickou štaci začal ve velmi pozvolném stylu a do budoucna je rozhodně co zlepšovat. Titulní postava v této čínské válce dosud působí tak nějak navíc, ze všech postav je nejméně zajímavá a nemá dostatek charismatu. Režie mě také nedokázala dostatečně ponořit do tamní atmosféry. Potenciál této látky je však stále obrovský, kamera nám servíruje jeden nádherný záběr za druhým a na výtečné výpravě se evidentně nešetřilo. V budoucích dílech by nás tak mohla čekat slušná epická podívaná se zajímavou akcí. 60%(22.12.2014)

• - Seriál sa od augusta 2015 natáčal aj na Slovensku, vo Vysokých Tatrách, Malej Fatre, Slovenskom raji a Súľovských skalách v Bytči. (mh825)

• - Celkový rozpočet produkcie druhej série bol približne 60 miliónov eur, z čoho na Slovensku sa preinvestovali viac ako 2 milióny eur. (mh825)

• - Na nakrúcaní scén z Mongolska a Číny, boli v Súľovských skalách ľudia zhruba 20-tich národností z celého sveta, napríklad z Nového Zélandu, Austrálie, Kazachstanu, Číny a Mongolska. (YoZo8)