Marco Polo (TV seriál)

Dobrodružný

USA, 2014 - 2016, 19 h 6 min (Minutáž: 20x60 min)

Bolo len otázkou času kedy sa aj populárny Netflix pustí do nejakej veľkolepejšej seriálovej tvorby a bude chcieť tiež svoj hit po vzore Hier o Tróny alebo Vikingov. Prvou lastovičkou sa stal populárne taliansky cestovateľ Marco Polo. Vyčlenilo sa tak niekoľko miliónov dolárov, zabezpečilo medzinárodné obsadenie, veľkolepá výprava, drahé kostými, kvalitné digitálne efekty a vznikol seriál ktorý oku vizuálne lahodí priam v každom zábere, ale zabúda sa na to hlavné a tým je príbeh. Dejovo je totiž pilot neskutočne prázdny a samotná postava Marca Pola je pre neho takmer nepodstatná. Po vzore iných populárnych historických seriálov sa Marco Polo snaží prvoplánovo udivovať a tak nechýba občasná akcia (kung-fu výcvik so slepým majstrom) a hlavne plno sexu s obnaženými Aziatkami. To všetko tu už však bolo a tak než sa začne v úvode seriálu skutočne niečo diať, tak divák je natoľko otupený, že to je už aj jedno. Chýba tomu napätie, atmosféra alebo silná postava ktorá by to tiahla. Kochať sa vizuálom síce je možné, ale to všetko tu už bolo. A v prípade Marca Pola zatiaľ tvorcovia nič iné neponúkli. Vidieť je na tom doslovne každý cent, ale zatiaľ to vyzerá tak, že fascinujúca výprava, pútavé lokality a nadpriemerné digitálne efekty pravdepodobne zhltli väčšinu rozpočtu a na scenáristu, ktorý by napísal aj zaujímavý príbeh veľa neostalo. Prúser to síce ani zďaleka nie je, ale pri takejto produkcii by som čakal, že si to Netflix vyladí do najmenšieho detailu. Takto ostane po skončení epizódy akurát pocit „bolo to fajn“, ale žeby sa mi chcelo pozerať aj na ďalšie epizódu, to veru vôbec nie a u toho asi aj ostanem. CELKOVO: 3* (6/10)(23.12.2014)

80% ... Vydarený seriál. Nakoľko sa drží histórie to fakt neviem a radšej to ani rozoberať nebudem. Je to pútavé, herci rozmanitý, výprava kostýmy a kulisy fakt nádherné. Aj hudba a atmosféra výborné. Scenár neurazil. Na kvalitnejšie vizuálne efekty však už asi veľa peňazí neostalo (ale veľa ich tam nie je, takže to nebije až tak do očí). Možno by bolo lepšie keby hovorili tie postavy svojou rečou a dodali tak tomu punc vierohodnosti, no to by nesmeli točiť Američania.(3.1.2015)

• Thomick

Mumlající a drmolící Marco Polo (kterýho málem neobsadili, protože neuměl anglicky - což je bohužel dost znát) aka ambiciózní odpověď Netflixu na Game of Thrones. Výprava přirozeně nadstandardní, atmosféra na vás sem tam rovněž dýchne... ale stejně mám pocit, že si během pilotu na to svý stoprocentně přijde leda tak fanoušek mongolskýho porna. No nic, uvidíme, jak se to ještě celý vyvrbí.(13.12.2014)

Po prvním díle hodnotím třemi hvězdičkami, ale dám tomu ještě šanci. Potenciál to má obrovský. Je to kvalitně natočené a je vidět, že se na tvorbě seriálu nešetřilo. Je to historický/dobrodružný seriál z velmi zajímavého prostředí Činy a Mongolska, odehrávající se ve 13. století našeho letopočtu. Nicméně děj mě zatím příliš nezaujal. Po druhé epizodě zvedám na čtyři. Ambiciozní projekt, který se začíná rozjíždět.(5.1.2015)

• milka

Pilot: Netflix svojí historickou štaci začal ve velmi pozvolném stylu a do budoucna je rozhodně co zlepšovat. Titulní postava v této čínské válce dosud působí tak nějak navíc, ze všech postav je nejméně zajímavá a nemá dostatek charismatu. Režie mě také nedokázala dostatečně ponořit do tamní atmosféry. Potenciál této látky je však stále obrovský, kamera nám servíruje jeden nádherný záběr za druhým a na výtečné výpravě se evidentně nešetřilo. V budoucích dílech by nás tak mohla čekat slušná epická podívaná se zajímavou akcí. 60%(22.12.2014)

• - Celkový rozpočet produkcie druhej série bol približne 60 miliónov eur, z čoho na Slovensku sa preinvestovali viac ako 2 milióny eur. (mh825)

• - Seriál sa od augusta 2015 natáčal aj na Slovensku, vo Vysokých Tatrách, Malej Fatre, Slovenskom raji a Súľovských skalách v Bytči. (mh825)

• - Produkciu seriálu zabezpečoval vyše 300-členný medzinárodný štáb s britským režisérom Seanom Cameronom Guestom, ktorý spolupracoval aj na filmoch November Man (2014), Red 2 (2013) alebo Ghost Rider 2 (2011). (mh825)