První touhy

Francie / Západní Německo, 1983, 93 min

David Hamilton

Alain Derobe

Alain Terzian

Hamiltonova tvorba je známá svoji něžností i erotikou. Přínáší romantické příběhy a i lehce šokuje. Příběh První touhy je příběhem tří dívek prožívající prázdniny kdesi na jihu Francie. Jejich noční dobrodružná plavba po moři málem končí tragédií. Na ostrově, na který měly namířeno, se nakonec ocitnou. Na něm prožívají svoje první lásky a touhy. Mladá Caroline je zamilována do mnohem staršího muže Jordana, kterého omylem považuje za svého záchrance. Také další děvčata najdou své partnery.(6.3.2008)

• d-fens

slnko, more, pláž, bohatstvo, mladosť, krása, jemná erotika, mladučké dievčatá hýčkané túžbami....no komu by sa to nezdalo pekné?! "eroticko-fotografická" minulosť režiséra je samozrejme v štylizovaných obrazoch zmyselnosti silno citelná, ale ako film mi to pripomínalo cukrovo-romantické pseudodrámy Rosamundy Pilcherovej...(13.6.2007)

Překrásné holky, překrásná kamera, scenarista, který fakt divně uvažuje (tj. velmi nelogicky), a atmosféra tak jemná, že i smrt působí jako peříčko. Jak Hamilton sám říkal, nejlepší způsob, jak se koukat na jeho filmy, je s vypnutým zvukem. Jen jedna připomínka: Hlavní hrdinka, o které píše Lord Owl, není Dorothee v podání Anjy Schuete, ale Caroline v podání Monicy Broeke.(28.6.2007)

• Subjektiv

Totální kýč, zdá se mi. Hezké holky, které vypadají hezky a nevinně. Nahé samozřejmě vypadají ještě hezčí a nevinnější. Hezké středomořské pobřeží také vypadá hezky. To jejich nahé švitoření na hezkém středomořském pobřeží už snad nijak vyhezkat nejde. Nejhezčí je Dorothée. Taky je jiná, procítěněji vzdychá než obyčejné hezké holky. Tak není divu, že zaujme miliardáře v nejlepších letech. On zaujme jí. Ale on je ženatý. Nevadí, žena ke konci filmu spadne v letadle. Miliardář pláče. Jak jej Dorothée utěší? Panenskou frndou. V posteli s nebesy v pravém hedvábí. Ach, to je tak romantické, křehké, tragické, něžné, dojemné a hluboké. Jako frnda - 7-9 cm v nevydrážděném stavu.(11.10.2014)

Najmä v čase "eighteesov" bol Hamilton celosvetovo veľmi módny a adorovaný fotograf (čosi ako Jan Saudek, s ktorým ho spája záľuba v gýči, akurát že Saudek je viac na štetky a Hamilton na lolitky) a trochu i režisér. Zámerne hovorím "trochu", pretože na jeho filmoch zaujmú najmä tie lolitky a vizuálna maniéra, hoci oboje - teda lolitky aj maniéra, už dávno stratili svoj nevinný pôvab. Z filmu skrátka opadol ten módny a nadýchaný opar a dnes sú První touhy "iba" kuriozitou. A pre mňa osobne i spomienkou na dobu, keď som si v čase "prvých túžob" listoval Hamiltonovou monografiou a tíško mu závidel (nie talent, ale objekty jeho fotografií).(19.6.2007)