Jednotka 08/15 - Ve vlasti

• slovenský

Jednotka 08/15 - Vo vlasti

Drama / Válečný

Západní Německo, 1955, 96 min

Je po válce a opět ti, kteří za války "v tom dokázali chodit", převlékli rychle kabát a lezli Američanům do zadku. A opět z toho měli výhody. Protože Američané ve své naivitě věřili každému, kdo uměl aspoň trochu blafnout anglicky. Válka je u konce a u řadových vojáků nikdo nezkoumal jak se choval za války. Hlavně, že přežili. Tak to, bohužel, bylo.(14.7.2009)

• drankeryth

Aj tato tretia cast bola tiez fajn ako predosle diely. Sem tam tiez zaznel nejaky humor a najviac ma pobavili ty mali sopliaci z Hitlerjugendu, aki boli odhodlani bojovat proti Americanom. Tento posledny diel bol pre mna asi najlepsi, aj ked moc nevycnieva oproti predoslym dvom dielom.(28.3.2011)

• gudaulin

Jednotka 08/15 pro mě byla pokusem o zmapování německé produkce 50. let a její snahy o vyrovnávání se s 2. světovou válkou a nacismem. Bohužel, druhý Most, a tím mám na mysli vynikající německé válečné drama z roku 1959, se nekoná. Pokud tehdejší německá produkce vypadá takhle, pak je asi jen dobře, že tamní produkci vytlačily americké bijáky, protože průměrný hollywoodský produkt oné éry je profesionálnější a divácky akceptovatelnější. Viděl jsem jen poslední díl trilogie a je možné, že tím pádem mi některé vzájemné vazby a situace mohly být méně pochopitelné, ale spíš se jedná o scénáristický zmetek s problematickým herectvím řady postav, které především na ženské straně sklouzávají k ryzímu ochotničení. Je patrná snaha vojáky maximálně zlidštit a vinu za válečné zločiny redukovat na excesy jednotlivců a NSDAP. Celkový dojem: 20 %.(9.8.2010)