Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh bývalého táborového lékaře, jenž svým chováním v zajetí zachránil bezpočtu spoluvězňů život. Film vychází z populární knihy Heinze G. Konsalika, která zpracovává autobiografické vyprávění doktora Ottmara Kohlera. Ten byl úřadujícím šéflékařem nejprve v Kolíně nad Rýnem, později v Idar-Obersteinu. Po druhé světové válce byl vězněn v zajateckém táboře u Stalingradu, kde se mu podařilo „probudit“ k životu nespočet vězňů, kteří už byli smířeni se smrtí ve vězení. Veškerá jeho odvaha a síla, kterou dokázal přenést na druhé, je vtisknuta do příběhu jako stěžejní okolnosti života v táboře. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (13)

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Film na základě skutečné události. Po bitvě u Stalingradu zůstalo mnoho zajatců německé Wehrmacht v zajateckém táboře o které sa staral coby "krankfotr" špičkový německý neurolog-před válkou profesor na Universitě. Tito lékaři nesměli léčit ani vlastní vojáky. V táboře jako vedoucí lékař byla úplně pitomá sovětská lékařka, která mohla tak jedině léčit sexuální potřeby ruských důstojníků. Do doby, než onemocněl 13.letý syn sovětského generála (nádor na mozku). On sám byl též lékař, jenomže nikoliv takové ESO jako Němec. A nyní se rozvíjí nádherný děj zápasu jak poprosit nepřítele-fašistu, aby mu zachránil dítě.Nebudu dále nic prozrazovat, podívejte se, je to nádherný lidský film s lékařskou etikou bez ohledu na válečného vítěze, bez ohledu na uniformu, bez ohledu na hrdost. Je zde jenom lékařská Hypokratova přísaha... Je to film produkce záp. Německa z r.1958. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Celkem dobrý film o statečném německém lékaři, který působil v zajateckém táboře poblíž Stalingradu. Dříve špičkový neurolog neměl v novém působišti ani potřebné nástroje ani léky. Operoval kuchyňským nožem, rány zašíval hedvábnými nitěmi z ukradeného šátku. Situace se však dramaticky změní, když se druhý mladý lékař z tábora zamiluje do sovětské kapitánky. Téma věznění německých vojáků v poválečném Sovětském svazu je zde podáno střízlivě a uvěřitelně. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Ešte štyri roky po vojne sú v ruskom zajateckom tábore nemeckí vojaci a tento príbeh rozpráva o osudoch niektorých z nich. V centre pozornosti je však lekár, ktorý lieči nemeckých vojakov v katastrofálnych podmienkach. Originálny príbeh je natočený korektne, pozitívum je mnoho myšlienok, ktorými sa nemeckí tvorcovia dokázali vyrovnať z traumou z rozpútania svetovej vojny. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Dobrý je především herecký výkon Otto Eduard Hasse v roli Dr. Fritze Boehlera. Překvapilo mne, že v době natáčení tohoto filmu německá představa běžného ruského vojáka připomínala ze všeho nejvíce spíše Čingischánovy potomky a ne typického Ivana v uniformě. Aby nevzniklo nedorozumění, samozřejmě vím, že skladba ruského etnika je různá. Nicméně je asi zbytečné předesílat, že staré německé filmy nejsou vůbec špatné. V souhrnu lze napsat, že je zde možnost asi vidět, jakým způsobem po válce fungovaly ruské tábory a v nich němečtí zajatci. ()

rt12 

všechny recenze uživatele

Velmi pěkná, čtivá kniha od H.G.Konsalika je převedena do filmové podoby a musím uznat, že dost zdařile. Příběh bývalého táborového lékaře, jenž svým chováním v zajetí zachránil bezpočtu spoluvězňů život. Jedná se o skutečné autobiografické vyprávění doktora Ottmara Kohlera. Popisuje nejen životní osudy skutečně žijících lidí, vězněných deset let po válce v ruském koncentračním táboře, ale stejně tak historické události, které v učebnicích dějin obvykle nejsou uváděny. Je výpovědí o nesnesitelných podmínkách, v jakých byli němečtí zajatci vězněni v době míru, o utrpení a smrti mnohých i o hrdinství, odvaze, soudržnosti, přátelství a v neposlední řadě sebeobětování se doktora Kindlera i některých jeho spoluvězňů. Válka je hnus , má stejný dopad na všechny zúčastněné a je úplně jedno, který dres máte na sobě. Tak nějak si uvědomíte, že i Němci byli lidi. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (1)

  • Promítání filmu bylo zakázáno ve Finsku, protože byl označen jako "štvavý film z NSR", který hrubě zkreslil historickou skutečnost. (lucascus)

Reklama

Reklama