Vlak z Paddingtonu (S01E03) (epizoda)

4.50 from Paddington

Vlak z Paddingtonu

Krimi / Drama

Velká Británie / USA, 2004, 1 h 34 min

• Renton

Tak tahle série detektivek se slečnou Marplovou se nijak nepovedla. Duch geniality detektivních románu Agathy Christie sice nelze upřít, ale převedení nějak originální a zábavné není. Představitelka hlavní role mi neseděla, což považuji za základní problém. Navíc její herecké proměnné herecké kreace spíše budí trpký úsměv než zájem a údiv. Omšelý televizní průměr.(18.6.2006)

Fascinuje mě, jak celá první řada začíná událostmi, které se staly o deset let dříve. Dosti často také v Agathiných detektivkách a ve slečně Marplové zvlášť, nevraždí jeden ale dvojice, což ale zrovna není případ tohoto případu... Jeho hodnocení jsem při druhém (či třetím) zhlédnutí vzhledem k zajímavému rozuzlení a celkem sympatickým představitelům (neteř, synovec, starý pán v podání mého oblíbeného Davida Warnera, či roztomile nesympatická Lizie s maskou na obličeji) i přes překomplikovaný děj (který taky bývá u detektivek se slečnou Marplovou dosti častý) nakonec zvedla ze tří dobrých na čtyři slabší hvězdičky ;-))(24.4.2013)

Jářku, radím vám to vůbec nečíst, protože to bude jeden spoiler za druhým. Dobře, varování jste dostali, tak jdeme na to;) Ehm, ehm.... "Chudák Emma!" zvolala moje přítelkyně při závěru obdobném krásně divadelně dramatickému finále Smrti Na Nilu. "Chudák divák!" volám já, když si vzpomenu na ty trapné scénáristické úskoky tvůrčí třídy "geniální detektiv má v rozhodující chvíli o metrák informací více než čtenář/divák, protože se mimo scénu hrozně moc činil, a ty tím buď nyní uchvácen". Tak se podle mě dobrá detektivka dělat nemá, je to vůči "koncovému uživateli" nefér a sprosté. A k tomu ještě ta "drobnost", že závěrečné odhalení staví na hlavu úvod zápletky, protože tak nějak dojde ke změně v matrixu a ukáže se, že svědkyně viděla vraha do nejmenších podrobností a je ho schopna popsat jako vlastní ruku. Tohle je prostě jednoho z nejvytěžovanějších britských národních pokladů nedůstojné - a je mi fuk, jestli to tak stará dáma sama napsala nebo ne. Pokud ano, tak je to ostudné... tedy bylo by, kdyby Geraldine McEwan nehrála Miss Marple tak pohádkovobabičkovsky sympaticky, kdyby herci ve vedlejších rolích nehráli tak parádně, kdyby John Hannah byl nesympatické dřevo (což opravdu není), a kdyby Amanda Holden byla šereda (což už vůbec není). A kdyby si někdo nedal zatraceně dobrou práci s kostýmy, a někdo jiný nedokázal vždycky na pár vteřin udělat pěkně mrazivo a tísnivo. Tenhle díl zkrátka tak nějak funguje, pokud jde o žánrové rekvizity, a děsně nefunguje po stránce vypravěčské, aspoň podle mého vkusu ohledně stavby detektivky. Záporů není málo, a všechno korunuje kýčovitě idylická vánoční tečka, která mi svým doslovným odkazem k sousloví "elderly spinster" a jeho významem obrátila oči v sloup. Nejhorší je, že bych se na to za nějaký čas klidně podíval znova:P Takže když to celé sečtu, vydělím a blablabla, skončím někde u sedmdesáti procent. Zdola.(21.7.2011)

Už asi v polovině filmu jsem vnitřně nazřel kdo je vrah, takže v tomhle ohledu maximální spokojenost. Protože jsem knížku (zatím) nečetl, tak nemůžu srovnávat, ale jako film se mi tahle slečna Marlpová docela líbila. Ne tak moc zamotanej děj jak se někdy stává, dobří herci, a "zajímavá" Lucy. Akorát by mě zajímalo, jak mohli udělat tu závěrečnou rekonstrukci. To by oba vlaky musely jet každej den na vteřinu přesně, což se předpokládám ani v Anglii nestává. Škoda závěru, ale jinak dobrá detektivka. 70%(29.12.2009)

Pravděpodobně moje nejoblíbenější část série marplovek s Geraldinou McEwan, o toto místo nicméně velmi těsně soupeří s Ohlášenou vraždou. Jedna z těch věcí, jejichž hlášky po sobě se sestrou házíme, kdykoliv nás napadne. -"Mám přehodit sako přes kaluž, aby její výsost mohla projít?" -"Nemám chuť zašpinit si boty o tvoje sako, Alfréde." ♥♥♥(22.8.2010)