Ohlášená vražda (S01E04) (epizoda)

A Murder Is Announced

Ohlásená vražda

Krimi / Drama

Velká Británie / USA, 2005, 1 h 34 min

Príbeh je celkom klasický, ani sa k nemu nedá nič napísať v rámci nespoilerovania. Snáď len to, že dôležitú úlohu hrá mazanie dverí a samozrejme dedičstvo, to je absolútna samozrejmosť. Inak je to dosť zdĺhavé, hlavne zisťovanie minulosti postáv, to sa rozpitváva neuveriteľne dlho, asi tri štvrtiny filmu, ale mal som pocit, že to trvá dve hodiny.(25.1.2015)

Rozhodně nadprůmerná detektivka Agathy Christie, u níž si člověk může dosyta vychutnat všechna specifika anglické detektivkářské školy. O nečekané zvraty, rafinované kličky, v nichž se splátá několik příběhů dohromady a tím dochází k úspěšnému matení čtenáře a koneckonců ani o mrtvoly, neboť vraždit v knize je přece tak snadné, tady rozhodně není nouze. Filmová adaptace se této výzvy zhostila doslova na výbornou. Všechno funguje jak má, herci hrají jak o život, prostředí má tu správnou atmosféru a film ubíhá v poměrně svižném tempu, takže těch 94 minut je nakonec na tak bohatý a pestrý příběh ta správná stopáž. Vedle hereckého výkonu Geraldine McEwan je třeba zmínit ještě skvělou Zoë Wanamaker. Herecky brilantní jsou v tom ovšem všichni. Kdyby takové výkony předváděli čeští herci v českých seriálech, to by bylo bájo ;o) Celkový dojem: 90%(30.1.2011)

Čítal som knižnú predlohu, čo v tomto prípade trochu zráža body filmovej adaptácii. Viacero vecí je zmenených, niekedy to pôsobilo rušivo a niekde sa to nehodilo (výstup Mici v závere nedával žiadny zmysel, prišiel tesne pred odhalením a v knihe bola práve Mici tá, ktorá pomáhala odhaliť vraha). Niektoré veci boli prakticky len naznačené a nedotiahnuté. Na druhej strane, samotný príbeh je fajn, divák je v napätí po celý čas, vrahom môže byť hocikto. Pekne vykreslený anglický vidiek.(4.1.2018)

Jeden z hodně zamotaných dílů, ale nepřišel mi přímo přitažený za vlasy. Výprava, herci, střih a vůbec všechno je jako obvykle na výborné úrovni. Knihy A. Christie jsem nikdy nečetl, ale zaráží mne, že ve všech 3 dílech série hraje roli lesbická láska a obecně se v nich dost sexuálně haraší (ruka na zadnici). Ubírá mi to na věrohodnosti filmového zpracování, protože prostě nevěřím tomu, že je to takto v předlohách. Ale co už... Když už jsem ho viděl potřetí, bylo fajn rozpomínat se na stopy a dojít si k dopadení alespoň z části sám. Summa summarum nadprůměrný díl s velmi pěkným rozuzlením, silnými scénami a velkým množstvím oku lahodícich květin, barev a tvarů. Třeba tvarů Sienny Guillory, asi nejkrásnější herečky, kterou jsem v anglických staromilských detektivkách viděl.(27.7.2011)

Ohlášenou vraždu jsem už v minulosti viděl jako seriál a ohromně to na mě zapůsobilo. Základní rozuzlení jsem díky tomu věděl, na druhou stranu některá dílčí ne. Co chci hlavně napsat, je to, že i přes mé určité znalosti to příběhu nic neubralo na napínavosti a originalitě. V tom se pozná genialita Agathy Christie.(16.12.2005)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy "Záhadná vražda", kterou napsala Agatha Christie již v roce 1950. (Terva)