Zapomenutá vražda (S02E01) (epizoda)

Sleeping Murder

Zabudnutá vražda

Krimi / Drama

Velká Británie, 2006, 1 h 40 min

SPOILERY!!! Po letech s anglickými detektivkami a několikanásobném shlédnutí všech dílů Poirota i Slečny Marpleové již mám trochu vyvinut cit pro pachatele, i když ze začátku jsem v tom naprosto plaval a vztekal se. Asi jen díky tomuto se mi podařilo uhádnout pachatele a dokonce i hlavní záhadu. Ono to totiž nebylo vůbec těžké, spíše bylo těžké uvěřit, že by to tak mohlo být. A to je kámen úrazu tohoto dílu. Ponechme stranou incest, ten jsem schopen nějak pobrat. Co ale nejsem schopen přijmout je, že téměř čtyřleté díte nepozná svou matku, byť s obarvenými vlasy a v nezvyklých šatech. Jsem si vědom, že v předválečných dobách byly v lepších rodinách běžné guvernantky, kojné apod., ale bystré děvče, kterým Gwen rozhodně bylo, by prostě maminku poznalo hned u piána při "seznámení". Proto nejsem přes ostatní klady díl sto hodnotit nějak výše. Přes místy hororovou atmosféru, velmi dobrou hudbu, po kapkách dávkované rozuzlení a dobrou práci při představení postav, takže pozorný divák opravdu nemusí tápat, přes tradičně slušné herecké výkony a lokace. Přitom v předloze to bylo jinak, jestli jsem dobře pochopil Šandíkův koment. Druhá výtka je stejná jako u HiddenDragona. Zločinec nemá sebemenší důvod se přiznat. Chybí první tělo, trik s dopisy je sice vysvětlen, ale ne dokázán, totéž s nápisem na fotce. Tohle nebylo dramaturgicky dobře zvládnuto. Takže za mne 2x facepalm a šáteček. Škoda přeškoda.(20.3.2017)

Nikoli bezchybný ale rozhodně zajímavý příběh s krásnou Gwendou (Sophií Myles), která si vybavuje strašlivé vzpomínky ze svého dětství, jejím přítelem (tedy vlastně snoubencem) na telefonu, roztomilým mladíkem, jenž ji od něj dostane na starost a který působí tak trochu jako trouba. Ale pozor, jen působí...Rozuzení překvapivé a příběh složitý a komplikovaný jako dvoják žebř, tedy jako všechny příběhy slečny M. Ale je to velmi dobře obsazené a i zahrané, mile romantické a vůbec zcela na čtyři hvězdičky...(25.4.2013)

Bohužel mi tenhle díl znehodnotily otřesný prostřihy na show "Funny Bones", jejichž hrůzu vpravdě umocnil český dabing kabaretních písní, který v češtině rázem zní naprosto strašně. Na druhou stranu je zde jedna z mých nejoblíbenějších romantických linek mezi Gwendou a Hornbeamem a opravdu úžasná Sophia Myles.(4.3.2012)

Opäť vydarená adaptácia Agathy Christie. Sophia "Izolda" Myles je ako Gwenda roztomilá a príbeh lásky jej rodičov je na detektívku možno až príliš dojemný. Príbeh môže svojim základným motívom pripomínať detektívny seriál Cold Case, hoci Slečnu Marplovú považujem za lepšieho detektíva než je Lilly Rush. Je zaujímavé, že keď na konci zistíte meno vraha (ak ste ho už neuhádli skôr), uvedomíte si, aký vám bol po celý čas nepríjemný a to len dokazuje, ako hodnoverne bol stvárnený (jeho vzťah k istej veľmi blízkej osobe už je presvedčivý o niečo menej).(16.10.2011)

Díly slečny Marplové ve mě nepřestávají vytvářet neuvěřitelné pocity. Je to pro mě naprosto profesionální práce. Velmi charismatické postavy. Doslova brutální tajemná atmosféra, kdy jsem se na začátku ujišťoval, jestli jsem si opravdu pustil Agathu Christie a ne nějaký horor. Propletený příběh, který nasvědčoval v úplně jiné rozuzlení a co ta postava na telefonu v Indii? Geraldine tu dokazuje, že jedině ona je pravá Marplová stejně jako Suchet Poirot. ... Vzpomínky jako malé dítě, krádeže šperků, pohled, stejný dům, hororový nádech, divadelní kvarteto.(3.2.2014)