Proč nepožádali Evanse? (S04E04) (epizoda)

Why Didn't They Ask Evans?

Prečo nepožiadali Evans?

Krimi / Drama

Velká Británie, 2009, 1 h 22 min

• Elyssea

Zklamání je velmi slabé slovo. Tohle snad ani nebylo podle knihy Agathy Christie. Takovou spatlaninu a naprosto jiným příběhem jsem dlouho neviděla. Společné s předlohou to mělo snad jen název filmu a jména postav. Potěšilo mně herecké obsazení, ale adaptací jsem natolik znechucena, že výš jak nad dvě hvězdičky to nedostanu. Jedna za Seana Biggerstaffa a další za MonneyPenny s panem Weasleym.(27.11.2009)

Knížku Proč nepožádali Evanse? jsem četl hodně dávno, přesto ale byla tak skvělá, že mi něco utkvělo v paměti. A to "něco" se pořád hlásilo o slovo a křičelo: takhle to nebylo... Čekal jsem velké napětí, protože předloha napínavá skutečně byla, ale zde bylo napětí tak nepatrné, že jsem se místy i nudil. A vůbec, celkově to působilo jaksi neuvěřitelně, zmateně a nevlídně. Slečna Marplová tam ve skutečnosti vlastně vůbec neměla co pohledávat a její "narafičení" bylo tak kostrbaté, že to šlo docela dobře poznat, prostě se do tohoto příběhu, kterému vévodí Bobby a Frankie (v knize Sylvia), jednoduše nehodí. Scénář je psaný jako na koleni a nenabízí téměř žádné zábavné místo, natož vtipné. U této adaptace se měli tvůrci obzvláště držet pouze předlohy, protože zatím se nikdy nikomu nepodařilo přepracovat něco tak, aby předčil geniální Agathu. Další snaha, například ta ze strany herců, se pak bohužel vytrácí do vzduchoprázdna. Škoda.(1.12.2009)

Způsob, jakým tvůrci do tohoto příběhu zakomponovali slečnu Marplovou je výtečný, ovšem k dobrému výsledku to stejně nevedlo. Problém je opět v přeloze, která je natolik komplikovaná, nepřehledná a naprosto nepravděpodobná, že, převedena do podoby filmu, naprosto ztrácí věrohodnost. Jediný použitelný způsob zpracování dané předlohy je komediální nadsázka, přesně tak, jak látku pojali tvůrci televizního zpracování z roku 1980. Pokud se příběh natočí smrtelně vážně, začíná působit nechtěně komickým dojmem, trochu jako fraška... Celkový dojem: 65%(27.11.2011)

• klima777

Julia McKenzie ve mně nevzbuzuje tak nespravedlivě negativní emoce jako Geraldine McEwan. Takže za 3 hvězdy? Ne. přičemž nepopírám nesporné kvality seriálu. Ovšem chybí tu charisma a taky mám raději chlapy (byť Poirot příliš mužnosti nepobral a působí spíše jako starý kocour... jenže v tom to možná právě vězí, je totiž vybaven odzbrojujícím kouzlem osobnosti). Ta stará dáma je sice úžasná a v rámci boje proti ageismu se jedná o výborný počin, ale.. Babo, raď!(26.9.2010)

Na slečně Marplové a Poirotovi je IMHO největším tahákem pro publikum starosvětská trochu snobská atmosféra, která je podpořena spíše pomalejším tempem vyprávění a klasickými filmařskými postupy. V tomhle díle to však tvůrci vzali za jiný konec - bohužel. Výrazné barevné stylizování, svižnější střih (naštěstí ne překotný), spousta mladých herců, kamerové cviky, uvolněnější morálka... Není to ono. Co je ovšem horší je to, že výše zmiňované nebylo na tomto díle největší slabinou. Tou byl příběh respektive jeho (ne)uvěřitelnost a naprosté díry v logice a jednání postav. Má se X zamilovat do Y? Není problém. Luskne se prsty a je to. Že k tomu filmaři nedodali příslušnou omáčku všeho, co se muselo stát, aby k tomu došlo? Kušuj, diváku! Rozuzlovací, či spíše vysvětlovací scéna pak byl vyloženě trapas, postavy jednaly naprosto nesmyslně a působilo to jako nechtěná komedie, melodrama, snad až parodie na správnou detektivku. Marplová tahala z rukávu jednu novou informaci za druhou a zadržovala postavy od jejich konání. Připadal jsem si jako ve snu. Zlém snu. Dal bych jednu hvězdičku, ale za 3 pěkné mladé herečky jednu přihodím.*****EDIT 2017: Ó, jak je přízeň či nepřízeň divákova vrtkavá. Po druhém shlédnutí musím názor bezmála otočit, i když na tom, co jsem psal, nemám co měnit. Jen mám dnes jiné chutě a přes všechny zápory se mi tento díl líbil. Vlastně moc. Zvyšuji na 4 kousky.(11.8.2011)